
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Miesiączka, zwana również menstruacją, to zjawisko dotyczące każdej prawidłowo rozwijającej się kobiety. Polega na cyklicznym (comiesięcznym) złuszczaniu się endometrium, czyli błony śluzowej macicy. Objawia się to charakterystycznym krwawieniem z pochwy. Na ogół pierwszy okres pojawia się między 11. a 14. rokiem życia i warunkuje przemianę dziewczynki w kobietę.
Choć pierwsza miesiączka zazwyczaj pojawia się między 11. a 14. rokiem życia, nie jest to regułą. Może ona wystąpić wcześniej lub znacznie później. Wpływ na to mają czynniki takie jak m.in.: genetyka, sposób odżywiania się, masa ciała, choroby ogólnoustrojowe, przyjmowane leki czy stres w życiu. Jeśli brak pierwszej miesiączki jest powodem do zmartwień lub jej pojawienie się znacznie się opóźnia, warto wybrać się na wizytę do ginekologa. W przypadku dziewcząt zaleca się wizytę u kobiety, aby zminimalizować niepokój i stres związany z badaniem.
Aby zrozumieć zjawisko miesiączkowania warto przybliżyć cały cykl menstruacyjny, czyli szereg zjawisk fizjologicznych zachodzących w żeńskim organizmie. Za zjawiska te odpowiadają hormony, przede wszystkim estrogeny i progesteron. Ich stężenie w organizmie cyklicznie się zmienia, co wpływa na dojrzewanie komórki jajowej i owulację. Gdy komórka jajowa dojrzeje, jest gotowa przyjąć plemnik i tym samym ulec zapłodnieniu. Jednocześnie zachodzą zmiany w błonie śluzowej macicy, która staje się gruba i dobrze ukrwiona. Oczekuje ona na zapłodnione jajeczko, które będzie mogło „wygodnie” zagnieździć się w tak przygotowanej wyściółce tkankowej.
Jeśli jednak komórka jajowa nie ulegnie zapłodnieniu, nabrzmiała błona śluzowa macicy nie jest już przydatna. Uruchamia się więc proces jej zaniku, nabłonek złuszcza się i ulega wydaleniu wraz z krwią. Krew menstruacyjna zawiera więc w sobie także śluz i martwe komórki naskórka. Pierwszy dzień miesiączki stanowi pierwszy dzień cyklu menstruacyjnego.
Typowo miesiączka trwa kilka dni, od 2 do 6. W tym czasie krwawienie może być bardzo nasilone lub przybrać jedynie formę plamienia. Jest to kwestia indywidualna, uzależniona od fizjologii kobiety. Przedłużające się krwawienie lub jego częsty brak jest wskazaniem do kontroli ginekologicznej. Należy mieć na uwadze, że brak miesiączki może wynikać z czynników takich jak niedożywienie, bardzo restrykcyjna dieta, przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych itd.
Miesiączka nie jest oczekiwanym, lubianym przez kobiety zjawiskiem. Bardzo często towarzyszą jej następujące objawy:
Jeszcze do niedawna objawy te były uznawane za fizjologiczne, normalne w przebiegu miesiączkowania. Dziś jednak wiadomo, że wynikają z różnych anomalii strukturalnych, anatomicznych czy fizjologicznych ustroju. Prawidłowo, menstruacja powinna przebiegać niemal bezboleśnie. Pojawienie się powyższych objawów może wskazywać np. na endometriozę. Jeśli choroba nie zostanie potwierdzona badaniami ginekologicznymi, a uciążliwe dolegliwości wciąż się pojawiają, warto udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego. Wówczas bolesność najprawdopodobniej wiąże się z napięciami tkankowymi, obecnością tak zwanych punktów spustowych oraz zablokowaniem poszczególnych połączeń stawowych. Specjalista przy użyciu wybranych technik manualnych uwolni napięcia i przywróci równowagę organizmu. Nauczy również pacjentkę prawidłowego treningu dna miednicy (w zależności od potrzeb kobiety – wzmacnianie tych mięśni lub rozluźnianie), co w dużej mierze przekłada się na bezbolesne przechodzenie okresu.
Zobacz rownież: Przekwitanie.
Wraz z wiekiem jajniki stają się niewrażliwe na działanie gonadotropin, a ich funkcjonowanie się pogarsza. Powoduje to zanik cyklu płciowego, zwany menopauzą. Niewrażliwość ta jest powiązana i prawdopodobnie wywołana spadkiem liczby pierwotnych pęcherzyków, który staje się gwałtowny podczas menopauzy. Jajniki przestają wydzielać w wystarczających ilościach progesteron i estradiol, zaś estrogen syntezowany jest w bardzo małych ilościach. Macica i pochwa ulegają stopniowo zmianom atroficznym. Miesiączka u kobiet staje się nieregularna i zanika pomiędzy 45. a 55. rokiem życia. Częstymi objawami po zatrzymaniu aktywności jajników są:
Menopauza jest więc okresem w życiu kobiety, który następuje po wystąpieniu ostatniego miesiączkowania. Po ustaniu menstruacji kobieta nie jest już zdolna do wydania potomstwa, choć na świecie udokumentowano kilka wyjątków.
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Jakie właściwości ma witamina B5?
Jak skutecznie schudnąć z brzucha?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły