
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Ginekolog to lekarz specjalista zajmujący się diagnozowaniem, prewencją i leczeniem chorób układu płciowego u kobiet. Podspecjalizacja ginekolog-położnik odnosi się także do prowadzenia ciąży i porodu. Aby skorzystać z pomocy ginekologa w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia wystarczy udać się do placówki mającej kontrakt z NFZ celem umówienia dogodnego terminu. Skierowanie od lekarza rodzinnego nie jest konieczne.
Ginekolog diagnozuje i leczy choroby oraz wszelkie schorzenia narządów płciowych (zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych) u kobiet. Jest on w stanie zauważyć ich obecność podczas rutynowych badań kontrolnych, które są obowiązkiem każdej dbającej o siebie kobiety. Najczęściej leczonymi przez niego chorobami są:
W praktyce w ramach jego zainteresowań zawodowych znajdują się wszystkie dolegliwości, które mogą dotyczyć żeńskich narządów płciowych. Bardzo często ginekolog współpracuje z innymi specjalistami, np. endokrynologiem, onkologiem, fizjoterapeutą uroginekologicznym czy urologiem.
Badanie ginekologiczne umożliwia bardzo dokładne obejrzenie zewnętrznych i wewnętrznych narządów płciowych, także jajników czy macicy. Wizyta rozpoczyna się przeprowadzeniem szczegółowego wywiadu z pacjentką. Mogą paść pytania odnośnie ostatniej miesiączki (data, długość, obfitość, dolegliwości towarzyszące), plamień w trakcie cyklu, przyjmowanych leków i suplementów diety, współżycia i stosowanych metod antykoncepcji oraz chorób ogólnoustrojowych. Jeśli zgłaszamy się z konkretną dolegliwością lekarz spyta o jej szczegóły.
Następnym etapem wizyty jest badanie ginekologiczne, które wzbudza u wielu pacjentek dyskomfort i wstyd. Niepotrzebnie, jako że ginekolog podchodzi do swojej pracy bardzo profesjonalnie. Pacjentka otrzymuje jednorazową spódniczkę, po założeniu której zapraszana jest na fotel. Przeprowadzane badanie ginekologiczne obejmuje najczęściej USG dopochwowe oraz cytologię. USG wykonuje się na każdej wizycie, natomiast cytologię zaleca się wykonywać co 2-3 lata. W przypadku dziewic USG przezpochwowe można zastąpić USG przezodbytniczym. Bardzo ważne jest także badanie manualne, pozwalające zauważyć ewentualną bolesność podbrzusza podczas naciskania.
Na wizycie ginekologicznej zazwyczaj lekarz wykonuje badanie piersi (palpacyjne bądź USG), a także przeszkala pacjentkę z technik samobadania piersi, co należy wykonywać co miesiąc. Po tak szczegółowym badaniu pacjentka może się ubrać i wraca do biurka. Tam otrzymuje zalecenia od lekarza. Dotyczą one profilaktyki, stosowania antykoncepcji hormonalnej czy dalszego leczenia, jeśli zostaną wykryte nieprawidłowości.
Badania wykonywane przez ginekologa są bezbolesne. Pobieranie biopsji do badań cytologicznych może wiązać się z pewnym dyskomfortem, choć również nie powoduje żadnych dolegliwości bólowych.
Jeśli nie ma ku temu wskazań, na wizytę należy wstawić się w dniu, w którym nie wypada krwawienie miesiączkowe. Warto przypomnieć sobie datę i czas trwania ostatniej miesiączki, a także nazwy przyjmowanych leków, zwłaszcza hormonalnych. Poza utrzymaniem wysokiej higieny osobistej nie ma konieczności specjalnego przygotowywania się do badań.
Na wizycie ginekolog wykonuje USG (przezbrzuszne lub dopochwowe/przezodbytnicze), a także USG piersi i cytologię. W zależności od wieku i potrzeb pacjentki może jednak zlecić dodatkowo:
Z wynikami badań należy wstawić się do lekarza ponownie celem ich interpretacji. Wówczas ginekolog może ustalić dokładne postępowanie terapeutyczne bądź skierować pacjentkę na leczenie do innego specjalisty.
![]() |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież).Zobacz więcej... |
![]() |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ...Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły