Ginekolog

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Ginekolog to lekarz specjalista zajmujący się diagnozowaniem, prewencją i leczeniem chorób układu płciowego u kobiet. Podspecjalizacja ginekolog-położnik odnosi się także do prowadzenia ciąży i porodu. Aby skorzystać z pomocy ginekologa w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia wystarczy udać się do placówki mającej kontrakt z NFZ celem umówienia dogodnego terminu. Skierowanie od lekarza rodzinnego nie jest konieczne.

Czym zajmuje się ginekolog?

Ginekolog diagnozuje i leczy choroby oraz wszelkie schorzenia narządów płciowych (zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych) u kobiet. Jest on w stanie zauważyć ich obecność podczas rutynowych badań kontrolnych, które są obowiązkiem każdej dbającej o siebie kobiety. Najczęściej leczonymi przez niego chorobami są:

W praktyce w ramach jego zainteresowań zawodowych znajdują się wszystkie dolegliwości, które mogą dotyczyć żeńskich narządów płciowych. Bardzo często ginekolog współpracuje z innymi specjalistami, np. endokrynologiem, onkologiem, fizjoterapeutą uroginekologicznym czy urologiem.

Jak wygląda wizyta u ginekologa?

Badanie ginekologiczne umożliwia bardzo dokładne obejrzenie zewnętrznych i wewnętrznych narządów płciowych, także jajników czy macicy. Wizyta rozpoczyna się przeprowadzeniem szczegółowego wywiadu z pacjentką. Mogą paść pytania odnośnie ostatniej miesiączki (data, długość, obfitość, dolegliwości towarzyszące), plamień w trakcie cyklu, przyjmowanych leków i suplementów diety, współżycia i stosowanych metod antykoncepcji oraz chorób ogólnoustrojowych. Jeśli zgłaszamy się z konkretną dolegliwością lekarz spyta o jej szczegóły.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Następnym etapem wizyty jest badanie ginekologiczne, które wzbudza u wielu pacjentek dyskomfort i wstyd. Niepotrzebnie, jako że ginekolog podchodzi do swojej pracy bardzo profesjonalnie. Pacjentka otrzymuje jednorazową spódniczkę, po założeniu której zapraszana jest na fotel. Przeprowadzane badanie ginekologiczne obejmuje najczęściej USG dopochwowe oraz cytologię. USG wykonuje się na każdej wizycie, natomiast cytologię zaleca się wykonywać co 2-3 lata. W przypadku dziewic USG przezpochwowe można zastąpić USG przezodbytniczym. Bardzo ważne jest także badanie manualne, pozwalające zauważyć ewentualną bolesność podbrzusza podczas naciskania.

Na wizycie ginekologicznej zazwyczaj lekarz wykonuje badanie piersi (palpacyjne bądź USG), a także przeszkala pacjentkę z technik samobadania piersi, co należy wykonywać co miesiąc. Po tak szczegółowym badaniu pacjentka może się ubrać i wraca do biurka. Tam otrzymuje zalecenia od lekarza. Dotyczą one profilaktyki, stosowania antykoncepcji hormonalnej czy dalszego leczenia, jeśli zostaną wykryte nieprawidłowości.

Czy badanie ginekologiczne boli?

Badania wykonywane przez ginekologa są bezbolesne. Pobieranie biopsji do badań cytologicznych może wiązać się z pewnym dyskomfortem, choć również nie powoduje żadnych dolegliwości bólowych.

Jak przygotować się do wizyty u ginekologa?

Jeśli nie ma ku temu wskazań, na wizytę należy wstawić się w dniu, w którym nie wypada krwawienie miesiączkowe. Warto przypomnieć sobie datę i czas trwania ostatniej miesiączki, a także nazwy przyjmowanych leków, zwłaszcza hormonalnych. Poza utrzymaniem wysokiej higieny osobistej nie ma konieczności specjalnego przygotowywania się do badań.

Jakie badania zleca ginekolog?

Na wizycie ginekolog wykonuje USG (przezbrzuszne lub dopochwowe/przezodbytnicze), a także USG piersi i cytologię. W zależności od wieku i potrzeb pacjentki może jednak zlecić dodatkowo:

Z wynikami badań należy wstawić się do lekarza ponownie celem ich interpretacji. Wówczas ginekolog może ustalić dokładne postępowanie terapeutyczne bądź skierować pacjentkę na leczenie do innego specjalisty.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Pietryga M., Ultrasonografia w ginekologii i położnictwie, Wydawnictwo Exemplum, 2020.
  2. Bręborowicz G., Położnictwo i ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *