Olejek z drzewa herbacianego

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Olejek z drzewa herbacianego jest bezbarwną lub jasnożółtą cieczą o przyjemnym, korzennym zapachu, który może przypominać kamforę. Kluczowym dla właściwości oraz skuteczności działania składnikiem tego olejku jest terpinen-4-ol, który warunkuje jego aktywność przeciwdrobnoustrojową i przeciwzapalną. Uważa się, że wysokiej jakości olejek z drzewa herbacianego powinien zawierać minimum 30% tego ważnego składnika.

Olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego – skład

W składzie olejku z drzewa herbacianego znajdziemy ponad 100 różnych związków chemicznych, wśród których najważniejszym jest terpinen-4-ol. Do pozostałych zaliczamy natomiast m.in. 1,8-cyneol, p-cymen, limonen, sabinen czy diterpeny. Produkt stanowi bogactwo terpenów i związków fenolowych, znanych ze swoich właściwości antyoksydacyjnych.

Olejek z drzewa herbacianego – właściwości

Olejek z drzewa herbacianego znany jest przede wszystkim ze swoich właściwości przeciwdrobnoustrojowych, przeciwwirusowych, przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych, dlatego znajduje powszechne zastosowanie w medycynie. Jego użycie może skutecznie zlikwidować pierwotniaki i pasożyty już w stosunkowo niewielkich dawkach i stężeniach. Wśród bakteryjnych szczepów szczególnie wrażliwych na działanie olejku z drzewa herbacianego znajdują się między innymi:

  • pałeczka ropy błękitnej;
  • gronkowiec złocisty;
  • paciorkowiec kałowy;
  • pałeczka okrężnicy.

Mechanizm działania przeciwbakteryjnego opiera się na niszczeniu integralności oraz funkcjonalności błon komórkowych. Z kolei do pasożytów i pierwotniaków wrażliwych na olejek należą między innymi:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • rzęsistek pochwowy;
  • kropidlak żółty;
  • bielnik biały.

Dodatkowo produkt ten w delikatny sposób znieczula miejscowo i uspokaja. Dawniej stosowano go do odkażania ran, także tych zainfekowanych przez chorobotwórcze drobnoustroje. Udowodniono bowiem, że przyspiesza gojenie się uszkodzeń naskórka i skóry oraz wspomaga procesy regeneracyjne. Współcześnie zastosowanie olejku z drzewa herbacianego w medycynie ma największe znaczenie w dermatologii, gdzie wspomaga leczenie chorób skórnych takich jak:

Roztwory olejku wykorzystuje się również w stomatologii do łagodzenia stanów zapalnych jamy ustnej i błon śluzowych. Jego użycie okazuje się być skuteczne w przypadku aft i zajadów. Z kolei inhalacje z jego dodatkiem przyspieszają terapię zakażeń górnych dróg oddechowych. Do cennych właściwości olejku z drzewa herbacianego zaliczamy również działanie odprężające, relaksujące, uśmierzające bóle głowy, odstraszające insekty oraz łagodzące ukąszenia.

Przeciwwskazania i skutki uboczne

Produkt nie powinien być stosowany przez kobiety ciężarne i karmiące piersią, a także przez dzieci do ukończenia 6. roku życia. Osoby ze skórą wrażliwą i skłonną do nadmiernych reakcji alergicznych powinny zachować szczególną ostrożność i sięgać jedynie po roztwory olejku o niskim stężeniu. U niektórych osób jego aplikacja na skórę może skutkować jej nadmiernym wysuszeniem i świądem, dlatego przed użyciem zaleca się wykonanie próby uczuleniowej na skórze za uchem.

Olejek z drzewa herbacianego – zastosowanie

Kilka kropli olejku z drzewa herbacianego można dodać do miski z gorącą wodą, dzięki czemu otrzymamy inhalację skuteczną przy przeziębieniach i problemach górnych dróg oddechowych. Z kolei kilka kropel dodanych do wanny z ciepłą wodą sprawi, że otrzymamy niezwykle relaksującą i antystresową kąpiel, która jednocześnie wspomoże leczenie problemów skórnych. W przypadku pękających stóp i nadmiernej ich potliwości można zmieszać 2-3 krople olejku z codziennie stosowanym kremem do stóp. Natomiast chcąc poprawić kondycję skóry głowy i zmniejszyć łupież można zmieszać 3-5 kropli olejku z szamponem, a następnie pozostawić na głowie na 2 minuty i dokładnie spłukać.

Olejek z drzewa herbacianego można również stosować w formie nierozcieńczonej punktowo na skórę, np. bezpośrednio na wypryski czy zmiany trądzikowe. Wcześniej nie możemy jednak zapomnieć o wykonaniu próby uczuleniowej. Chcąc bardziej kompleksowo wpłynąć na stan skóry można zmieszać 5 kropli olejku z drzewa herbacianego z łyżką Spiruliny w proszku oraz łyżką jogurtu naturalnego. Tak wykonaną maskę nakładamy na twarz na 5-10 minut, po czym dokładnie spłukujemy ciepłą wodą.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Garbusińska A., Mertas A., Szliszka E., Król W., Aktywność przeciwdrobnoustrojowa olejku z drzewa herbacianego w badaniach in vitro. Cz. II, Postępy Fitoterapii, 3/2011.
  2. Nowak K., Olejek z drzewa herbacianego – właściwości i zastosowanie.
  3. Burgieł Z., Smagłowski M., Fungistatyczne właściwości olejku z drzewa herbacianego, Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych, 529/2008.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *