
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Olejek lawendowy jest jednym z najbardziej znanych i cenionych produktów w kosmetologii, szczególnie w zabiegach relaksacyjnych i odnowy biologicznej. Stanowi również składnik wielu preparatów kosmetycznych do pielęgnacji włosów oraz skóry.
Olejek lawendowy pozyskuje się z lawendy, która pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego. Jej uprawa odbywa się również w innych krajach np. w Bułgarii, Anglii, Francji czy Polsce. Ciekawostką jest fakt, że krzewy lawendy są zawsze zielone i wydzielają silny, charakterystyczny zapach, który jest zasługą obecnych w niej olejków eterycznych.
Olejek lawendowy wykazuje szerokie właściwości nie tylko prozdrowotne, ale i typowo pielęgnacyjne. Charakteryzuje się działaniem przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym, przeciwbólowym oraz odkażającym. Ten naturalny specyfik poleca się cerze dojrzałej, z wyraźną utratą jędrności oraz niewyraźnym owalem twarzy. Jak się okazuje lawenda skutecznie pobudza procesy odnowy naskórka oraz przyspiesza procesy tworzenia się nowych komórek. Ponadto olejek lawendowy zaleca się stosować w pielęgnacji skóry trądzikowej, ponieważ działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie oraz reguluje pracę gruczołów łojowych. Dodatkowo chroni naskórek przed pojawieniem się blizn, dzięki jego możliwościom stymulującym procesy regeneracyjne.
Olejek lawendowy idealnie nadaje się również w codziennej pielęgnacji skóry głowy. Regularnie stosowany poprawia jej ukrwienie przyspieszając wzrost włosów, a także zwalcza łupież i łojotok. Olejek lawendowy stosowany systematycznie odżywia łodygę włosa i nawilża go.
Jego dużą zaletą jest również pozytywny wpływ na nasze zmysły. Wykorzystywany w zabiegach aromaterapii redukuje napięcie nerwowe, wycisza, uspokaja, odpręża i poprawia samopoczucie. W tym celu warto dodać kilka kropel olejku do kąpieli. Ten wieczorny rytuał przygotuje również nasze ciało na zdrowy i regenerujący sen.
Olejek lawendowy to także świetny produkt do wykonywania masażu antycellulitowego i ujędrniającego.
Składniki
Do stworzenia olejku lawendowego w domowym zaciszu potrzebny będzie:
Przygotowanie
Słoik należy wypełnić kwiatami lawendy. Następnie do rondelka należy wlać olej bazowy, lekko podgrzać i przelać do słoiczka dokładnie go zamykając. Słoik należy odstawić w ciemne i chłodne miejsce na miesiąc, pamiętając aby wstrząsać nim raz na jakiś czas. Po upływie miesiąca należy przecedzić zawartość słoika przez sitko. Gotowy olejek przelać do ciemnej buteleczki.
Mimo że olejek lawendowy jest produktem naturalnym i wykazuje szerokie właściwości zdrowotne oraz pielęgnacyjne może zdarzyć się, że u niektórych wywoła reakcję alergiczną. W związku z tym stosowanie olejku lawendowego nie zaleca się kobietom w ciąży, szczególnie będące w pierwszym trymestrze oraz u pań, które przeszły poronienie. Kosmetyk ten może wywołać skurcze macicy, które z kolei mogą zagrażać utrzymaniu ciąży.
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki …Zobacz więcej... |
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ...Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły