
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Kortyzol (hydrokortyzon) to naturalny hormon steroidowy, który syntezowany jest w ludzkim organizmie przez korę nadnerczy. Jego obecność jest bardzo ważna, ponieważ wpływa na gospodarkę białkową, węglowodanową oraz tłuszczową organizmu.
Kortyzol to hormon steroidowy produkowany w warstwie pasmowatej kory nadnerczy. Związek ten odpowiedzialny jest za zwiększanie poziomu glukozy we krwi w sytuacjach stresowych, podczas wysiłku fizycznego czy odczuwania głodu. Zarówno proces produkcji jak i wydzielania uwarunkowany jest hormonem przysadkowym adrenakortykotropinie (ACTH). Należy podkreślić, że stężenie kortyzolu we krwi warunkuje rytm dobowy. Oznacza to, że największe jego stężenie występuje rano, a najniższe o północy.
Kortyzol wykazuje działanie przeciwzapalne. Odpowiada za podwyższony poziom glukozy we krwi, sodu, a także za obniżenie poziomu potasu. Kortyzol uwalnia aminokwasy z tkanek, a także spowalnia tempo ich wchłaniania przez mięśnie szkieletowe. Dodatkowo przyspiesza proces glukoneogenezy, a także przyspiesza rozkład kwasów tłuszczowych do ciał ketonowych. Wpływa na wzrost ciśnienia krwi oraz oddziałuje na gospodarkę wodno-elektrolitową, a także układ pokarmowy (zwiększa produkcję soku żołądkowego). Stosowany jest w leczeniu astmy oskrzelowej ze względu na podobne działanie do adrenaliny.
Badanie kortyzolu można przeprowadzić w każdym laboratorium. Pacjent powinien przyjść na badanie na czczo, a także po dobrze przespanej nocy. Jest to istotne, aby uzyskać realne wyniki. Badanie kortyzolu przeprowadza się zarówno z próbki krwi jak i moczu. Cena badania obu metod jest do siebie zbliżona i wynosi około 20 złotych.
Normy kortyzolu są zmienne, w związku z tym podawane są w specjalnych przedziałach godzinowych.
Badanie kortyzolu nie wykonuje się w sposób rutynowy. Oznacza to, że zaleca się jego wykonanie, kiedy istnieją ku temu powody. Wskazaniem do wykonania badania jest więc:
Podwyższonym poziomem kortyzolu nie zawsze należy się martwić. Otóż na jego stężenie wpływ ma wiele negatywnych czynników. W związku z tym wyniki wskazujące ponad normę mogą być spowodowane stresem lub brakiem odpoczynku. Niepokojąca sytuacja zaczyna się dopiero, kiedy poziom kortyzolu jest znacznie bardziej podwyższony, ponieważ może świadczyć o chorobie nowotworowej. Najczęściej diagnozuje się raka płuc, tarczycy, nadnerczy oraz gruczolaka przysadki.
Niedobór kortyzolu jest częstym zjawiskiem u osób z niedoczynnością nadnerczy, gruźlicą lub wrodzonym przerostem nadnerczy.
Kortyzol jest związkiem, który produkowany jest szczególnie w sytuacjach stresujących, a także z powodu zmęczenia. W związku z tym, aby obniżyć jego stężenie warto zadbać o spokój, odpoczynek oraz dobry sen. W tym celu pomocne będą wszelkie techniki relaksacyjne, do których należy joga, taniec. Głównym ich założeniem jest całkowite odprężenie i rozluźnienie organizmu.
W celu podwyższenia kortyzolu pomocna będzie aktywność fizyczna, a także środki farmakologiczne.
![]() |
Spirulina w tabletkach 100%
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo..Zobacz więcej... |
![]() |
Spirulina w proszku 100%
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu..Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły