Prosaki – jak skutecznie się ich pozbyć?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Prosaki to niewielkie zmiany skórne występujące pod postacią białych, twardych grudek. Nie stanowią żadnego zagrożenia dla naszego zdrowia. Jednak ze względu na to, że nie ustępują samoistnie w znacznym stopniu zaburzają wygląd skóry.

Prosaki - jak skutecznie się ich pozbyć?

Prosaki – czym są?

Prosaki to milimetrowe zmiany skórne o charakterze grudkowatym. Ich pojawienie się na skórze związane jest z nadmierną pracą gruczołów łojowych. Najczęściej lokalizują się na twarzy w obrębie oczu oraz policzków. Dobrą wiadomością jest fakt, że stanowią charakter łagodny oraz niezakaźny.

Jak powstają prosaki?

Obecność prosaków na skórze to wynik zapchania się mieszków włosowych przez sebum, które spowodowane jest nadmierną pracą gruczołów łojowych. W ujściu mieszka włosowego gromadzi się treść rogowo-łojowa, której skutkiem jest powstawanie grudkowych, bladożółtych lub białych zmian skórnych. Nadmierna praca gruczołów łojowych może być kwestią genów. Może wynikać również z niewłaściwej pielęgnacji skóry lub zaburzeń hormonalnych.

Prosaki – jak skutecznie się ich pozbyć?

Na początku warto wspomnieć, że prosaków nie powinno się usuwać samodzielnie. W warunkach domowych zabieg nie przebiega w taki sposób jak w profesjonalnym gabinecie. Dlatego też może dojść do powikłań w postaci infekcji skórnych.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Najlepszym rozwiązaniem jest więc wizyta u kosmetologa, dermatologa lub lekarza medycyny estetycznej. Doświadczona osoba będzie w stanie wybrać najbardziej odpowiednią metodę usunięcia tego rodzaju zmian skórnych.

1. Nakłucie i wyciśnięcie.

Do najbardziej popularnych i najczęściej stosowanych sposobów usuwania prosaków jest nakłucie ich igłą i tzw. wyciśnięcie zawartości znajdującej się w skórze. Czynność ta wykonywana jest przy użyciu sterylnej, nowej igły lub skalpela. Tego typu metoda nie jest bolesna, dlatego nie jest konieczne podawanie znieczulenia.

2. Elektrokoagulacja.

Kolejną dość często stosowaną metodą jest zabieg elektrokoagulacji, który wykorzystuje wysoką energię elektryczną. To właśnie ona powoduje niszczenie komórek, które odpowiadają za powstawanie prosaków. Po upływie kilku dni dochodzi do redukcji zmian. Elektrokoagulacja jest zabiegiem nieco bardziej inwazyjnym i przez to również bardziej odczuwalnym. W związku z tym często klientom podawane jest znieczulenie miejscowe.

3. Peelingi (kwasy, mikrodermabrazja).

Skutecznym sposobem są również zabiegi typowo złuszczające jak np. mikrodermabrazja (złuszczanie mechaniczne) czy kwasy (złuszczanie chemiczne). Powodują one usunięcie martwych komórek naskórka, a także opóźniają powstawanie nieestetycznych grudek na skórze.

4. Inne.

Inne metody to:

Podsumowanie

Sposobów usuwania prosaków jest wiele. Ostatecznie jednak o wyborze metody decyduje pacjent. Warto również wziąć pod uwagę, że zmiany takie jak prosaki mogą po pewnym czasie powrócić. Efektywność zabiegu zależy przede wszystkim od czynników indywidualnych jakimi jest rodzaj skóry, geny czy gospodarka hormonalna jaką posiadamy. Aby jednak przedłużyć skuteczność zabiegów i zapewnić skórze dobry wygląd na długi czas nie można zapominać o właściwiej pielęgnacji, która odgrywa tu równie ważną rolę.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

10 odpowiedzi

  1. Temat dla mnie bardzo na czasie i cieszę się, że trafiłam na ten wpis. Od czasu do czasu miewam wysyp tego typu zmian co mnie bardzo denerwuje. Staram się ich pozbyć dlatego jestem Ci wdzięczna za pomoc 🙂

  2. Zawsze miałam z nimi problem, jednak w większości gabinetów kosmetycznych, proponowali tylko ich przekłuwanie. Dla mnie to najgorszy koszmar, nie wiem dlaczego tak bardzo mnie to boli. Super, że podałaś tutaj kilka innych alternatyw 🙂

  3. Nie wiedziałam, że istnieje tyle sposobów na ich pozbycie się. Póki co jednak nie mam z nimi problemu:)

  4. Nie miałam chyba nigdy prosaków, albo samoistnie znikły, ale bardzo przydatne porady, ja chyba bym najchętniej skorzystała z peelingu <3

  5. Bardzo ciekawy post. Spodobała mi się stronka, gdyż posiada wiele przydatnych informacji. Będę wpadać!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *