
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Peeling enzymatyczny to delikatna forma złuszczania martwych komórek naskórka. Produkty tego rodzaju nie zawierają grubych ziarenek ścierających, dzięki czemu korzystać z nich nawet osoby ze skórą wrażliwą.
Zadaniem peelingu enzymatycznego jest powierzchowne złuszczanie naskórka. Jednak jego działanie różni się nieco od popularnych peelingów ziarnistych. Zaliczany jest do grupy peelingów chemicznych, bowiem złuszcza martwe komórki naskórka, dzięki obecnym w nim enzymom owocowym lub ziołowym. Enzymy aktywują swoje działanie w wyniku zetknięcia się ze skórą i rozpuszczają keratynę (główne białko budujące skórę).
Peeling enzymatyczny delikatnie złuszcza martwy naskórek, dzięki obecności enzymów proteolitycznych tzw. roślinnych. Są to np. bromelaina pozyskiwana z ananasa czy papaina pochodząca z papai. Enzymy znajdujące się w tego rodzaju peelingach dodatkowo stymulują komórki do regeneracji oraz przyspieszają proces tworzenia się nowych komórek skóry. Wnikają one na głębokość około 0,45 mm w skórę oczyszczając jej pory oraz usuwając wszelkie zanieczyszczenia.
Peeling enzymatyczny często występuje w postaci maseczek, które nie posiadają ścierających drobinek, mogących często podrażniać skórę twarzy. W związku z jego właściwości może korzystać każdy. Tego rodzaju peeling pozostawia się na skórze na kilkanaście minut, a następnie zmywa po wyznaczonym czasie.
Szukasz peelingu enzymatycznego do kupienia? Poznaj top 5 produktów: https://horex.pl/blog/jak-dziala-peeling-enzymatyczny-i-jak-go-stosowac-ranking-5-produktow/
Peeling enzymatyczny to kosmetyk, który może być stosowany w przypadku każdego rodzaju skóry. Stanowi bardzo dobre rozwiązanie zarówno dla osób z cerą suchą jak i cerą tłustą. Ze względu na to, że nie zawiera drobinek ścierających nie podrażnia i nie rozgrzewa skóry tak jak peeling mechaniczny. Oznacza to, że może być stosowany również u osób ze skórą wrażliwą i naczyniową. Peeling enzymatyczny można wykonać zarówno w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym jak i samodzielnie w domu.
Na początku należy oczyścić twarz tonikiem. Następnie nałożyć cienką warstwę peelingu, specjalnie przeznaczonym do tego pędzelkiem. Peelingiem można objąć całą skórę twarzy, bądź wybrane miejsca, omijając okolice oczu. Peeling zostawiamy na około 10-15 minut, następnie zmywamy letnią wodą.
Jeśli w takcie korzystania z peelingu odczuwalny będzie dyskomfort na skórze np. szczypanie, swędzenie lub pieczenie, natychmiast należy zmyć go ze skóry. Uczulenia, na którykolwiek ze składników są kwestią indywidualną. Dlatego też ważne jest, aby przed aplikacją kosmetyku na skórę przeprowadzić próbę uczuleniową.
Peeling enzymatyczny z papają
Papaja często stanowi składnik gotowych peelingów enzymatycznych. Nic dziwnego, zawiera ona między innymi takie substancje jak witamina C, witamina E, likopen i arginina.
Składniki
Sposób przygotowania
W mikserze umieść miąższ owocu. Następnie dokładnie zmiksuj, aż do momentu uzyskania gładkiej, jednolitej masy. Jeśli konsystencja jest zbyt rzadka warto dodać niewielką ilość płatków owsianych. Następnie nałóż przygotowaną masę na twarz i trzymaj przez około 20 minut. Po upływie czasu zmyj całość letnią wodą.
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ...Zobacz więcej... |
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki …Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły
5 odpowiedzi
Ja często po peelingach enzymatycznych mam wrażenie, że w ogóle nie zadziałały… Jednak preferuję te z drobinkami ;).
To jest bardzo fajny zabieg!
Uwielbiam peeling enzymatyczny z bromelainą <3
Jak peeling nie ma drobinek to mam wrażenie, że nie usuwa naskórka i jest zbyt delikatny. Jednak wolę czuć drobinki i być pewna, że działa ?
Stosowałam peeling Resibo, który łączyć w sobie technikę mechaniczną z enzymatyczną. Szczerze? Był świetny! 🙂