Wypadanie włosów to problem, z którym boryka się coraz więcej osób. Ma to związek z szybkim trybem życia, niewłaściwą pielęgnacją lub chorobami. Jak walczyć z wypadającymi włosami? Gdzie szukać przyczyny? Kiedy udać się po pomoc do specjalisty?
Przyczyna wypadania włosów może mieć różnorakie podłoże. Wpływ na tą przypadłość może mieć choroba, zła dieta, ciągły stres lub zaburzenia gospodarki hormonalnej.
1. Nieodpowiednia pielęgnacja włosów
Osłabienie włosów jest związane z codziennym upinaniem fryzury w koka lub kucyka. Niekorzystne działanie ma też rozczesywanie na siłę, za ciasne wiązanie, czy tapirowanie. Pamiętajmy o tym, że częste farbowanie i ondulacja zwiększają ryzyko ich wypadania. Skuteczną metodą na przeciwdziałanie temu oraz zwiększenie gęstości włosów jest sięgnięcie po płyn Piloxidil.
2. Nieodpowiednia dieta
Okazuje się, że zbilansowana dieta ma bardzo duży wpływ na kondycję włosów. Łysienie rozlane wiąże się ze zbyt małymi ilościami żelaza, cynku, aminokwasów i białka w organizmie. Niedobory ujawniają się właśnie pod postacią kłopotów z włosami. Dotykają też osoby, które intensywnie się odchudzają i drastycznie obcinają dzienne spożycie kalorii. Warto unikać również dymu papierosowego, jaki stopniowo osłabia fryzurę.
3. Stres
Nerwy prowadzą do rozregulowania nadnerczy, które zaburzają funkcjonowanie cebulek włosowych. Codzienny stres nie działa korzystnie na włosy i prowadzi do ich przerzedzenia. Co ciekawe, bardzo silny stres wywołuje znaczną utratę włosów, zwłaszcza po traumatycznych wydarzeniach. Przyczyny mogą wiązać się ze zwiększeniem produkcji prolaktyny lub nerwowym drapaniem głowy.
4. Zaburzenia gospodarki hormonalnej
Kolejną przyczyną są zaburzenia hormonalne, jakie dotykają zwłaszcza kobiety po menopauzie, urodzeniu dziecka, odstawieniu antykoncepcji, czy też mężczyzn między 40. a 50. rokiem życia. Stopniowo dochodzi do zachwiania produkcji testosteronu i przekształcenia hormonu w cząsteczkę DHT, która ma za zadanie zniszczyć meszki włosowe.
5. Choroby tarczycy
Na wygląd fryzury ma wpływ nadczynność lub niedoczynność tarczycy. W tym przypadku włosy się przerzedzają i wysuszają, może też dojść do łysienia plackowatego lub uogólnionego.
Jak zwalczyć wypadanie włosów?
Bardzo ważne jest dobranie skutecznego rozwiązania, które pozwoli odbudować strukturę włosów w kilka tygodni. Czasem ten etap trwa nawet kilka miesięcy, co warto mieć na uwadze. Sięgnijmy po suplementację witamin i zdrową dietę, jaka zadziała pozytywnie na nasze zdrowie. Kolejnym pomysłem jest stosowanie specjalnych ziół, które są przeznaczone do picia lub wcierania we włosy. Pomocny jest także masaż skóry głowy przy pomocy rollera z maleńkimi igiełkami. Często niezbędne jest udanie się do specjalisty po poradę – lekarz dobierze dla nas odpowiedni środek i skieruje nas na badania, które nakierują, skąd bierze się problem.
Artykuł sponsorowany