
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Wypadanie włosów to problem, z którym boryka się coraz więcej osób. Ma to związek z szybkim trybem życia, niewłaściwą pielęgnacją lub chorobami. Jak walczyć z wypadającymi włosami? Gdzie szukać przyczyny? Kiedy udać się po pomoc do specjalisty?
Przyczyna wypadania włosów może mieć różnorakie podłoże. Wpływ na tą przypadłość może mieć choroba, zła dieta, ciągły stres lub zaburzenia gospodarki hormonalnej.
Osłabienie włosów jest związane z codziennym upinaniem fryzury w koka lub kucyka. Niekorzystne działanie ma też rozczesywanie na siłę, za ciasne wiązanie, czy tapirowanie. Pamiętajmy o tym, że częste farbowanie i ondulacja zwiększają ryzyko ich wypadania. Skuteczną metodą na przeciwdziałanie temu oraz zwiększenie gęstości włosów jest sięgnięcie po płyn Piloxidil.
Okazuje się, że zbilansowana dieta ma bardzo duży wpływ na kondycję włosów. Łysienie rozlane wiąże się ze zbyt małymi ilościami żelaza, cynku, aminokwasów i białka w organizmie. Niedobory ujawniają się właśnie pod postacią kłopotów z włosami. Dotykają też osoby, które intensywnie się odchudzają i drastycznie obcinają dzienne spożycie kalorii. Warto unikać również dymu papierosowego, jaki stopniowo osłabia fryzurę.
Nerwy prowadzą do rozregulowania nadnerczy, które zaburzają funkcjonowanie cebulek włosowych. Codzienny stres nie działa korzystnie na włosy i prowadzi do ich przerzedzenia. Co ciekawe, bardzo silny stres wywołuje znaczną utratę włosów, zwłaszcza po traumatycznych wydarzeniach. Przyczyny mogą wiązać się ze zwiększeniem produkcji prolaktyny lub nerwowym drapaniem głowy.
Kolejną przyczyną są zaburzenia hormonalne, jakie dotykają zwłaszcza kobiety po menopauzie, urodzeniu dziecka, odstawieniu antykoncepcji, czy też mężczyzn między 40. a 50. rokiem życia. Stopniowo dochodzi do zachwiania produkcji testosteronu i przekształcenia hormonu w cząsteczkę DHT, która ma za zadanie zniszczyć meszki włosowe.
Na wygląd fryzury ma wpływ nadczynność lub niedoczynność tarczycy. W tym przypadku włosy się przerzedzają i wysuszają, może też dojść do łysienia plackowatego lub uogólnionego.
Bardzo ważne jest dobranie skutecznego rozwiązania, które pozwoli odbudować strukturę włosów w kilka tygodni. Czasem ten etap trwa nawet kilka miesięcy, co warto mieć na uwadze. Sięgnijmy po suplementację witamin i zdrową dietę, jaka zadziała pozytywnie na nasze zdrowie. Kolejnym pomysłem jest stosowanie specjalnych ziół, które są przeznaczone do picia lub wcierania we włosy. Pomocny jest także masaż skóry głowy przy pomocy rollera z maleńkimi igiełkami. Często niezbędne jest udanie się do specjalisty po poradę – lekarz dobierze dla nas odpowiedni środek i skieruje nas na badania, które nakierują, skąd bierze się problem.
Artykuł sponsorowany
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły