
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Trądzik słowo to kojarzy się nam z okresem dojrzewania, młodzieńczymi latami, kiedy to hormony szalały w organizmie. Jednak trądzik to choroba skóry, która dotyka nie tylko nastolatków, problem ten kieruje do gabinetów dermatologicznych osoby w różnym wieku.
Przyczyny powstawania trądziku są przeróżne. Podobnie – metody jego leczenia. Czasami pomoże dobrze dobrana maść na trądzik, innym razem konieczna jest zmiana nawyków żywieniowych czy nawet stylu życia.
Trądzik jest przewlekłym schorzeniem skóry, które występuje u około 60–80% społeczeństwa. Największe nasilenie zmian występuje u kobiet w 14.–17., a u mężczyzn 16.–19. roku życia. Coraz częściej zaczyna się obserwować również typowe zmiany u pacjentów powyżej 25. roku życia, zmiany te częściej dotyczą kobiet.
Tej chorobie aparatu włosowo-łojowego towarzyszy łojotok. Trądzik pospolity cechuje się występowaniem zaskórników otwartych i zamkniętych, grudek, krost, guzków, pseudocyst i torbieli ropnych, które lokalizują się najczęściej w obrębie skóry twarzy, pleców i klatki piersiowej.
Objawy skórne trądziku mogą mieć charakter:
O trądziku mówimy wtedy, kiedy pacjent ma zaskórniki, które następnie przekształcają się w zapalne wykwity. W mieszkach włosowych zlokalizowane są ujścia gruczołów produkujących łój, który wydostaje się na zewnątrz, tworząc warstwę chroniącą skórę przed podrażnieniami i infekcjami. W wyniku zatkania się mieszka włosowego, czyli małego woreczka, z którego wyrasta włos, tworzą się zaskórniki. Wszystko jednak zaczyna się od wzmożonej produkcji wydzieliny gruczołów łojowych. Dochodzi do sytuacji, w której produkowane w dużej ilości sebum nie może swobodnie wydostawać się na powierzchnię skóry i blokuje ujścia przewodów wyprowadzających gruczoły łojowe. Powoduje to uwięzienie wydzieliny w naskórku, tworząc najpierw mikrozaskórniki, a potem zaskórniki zamknięte. Stwarza to idealne warunki do działania bakterii beztlenowych, czego skutkiem jest podrażnienie okolicznych tkanek, a przez to powstawanie stanów zapalnych. Zdarza się również że równocześnie z beztlenowcami działają inne drobnoustroje, np. drożdżaki, które dodatkowo wzmagają reakcje zapalne. Prowadzi to tworzenia się na skórze krostek i grudek, które niepoddane leczeniu zamieniają się w guzki i nacieki, a w zaawansowanym stadium ropne torbiele. Te nawet po wyleczeniu pozostawiają na twarzy blizny.
Do przyczyn, które powodują powstawanie trądziku zalicza się:
Czynniki genetyczne niewątpliwie odgrywają istotną rolę w powstawaniu zmian chorobowych. U chorych z uporczywym trądzikiem na ogół stwierdza się w wywiadzie występowanie trądziku u innych członków rodziny.
W zależności od charakteru zmian skórnych, przyczyny i czasu powstania, wyróżnia się różne rodzaje trądziku:
Najważniejsze jest dobre rozpoznanie rodzaju trądziku, ponieważ powinno się go leczyć przyczynowo. To, co pomaga jednym, może nie pomóc innym, czasem zdarza się też tak, że jedna metoda leczenia nie odnosi skutku i trzeba połączyć kilka. Leczenie trądziku opiera się na farmakoterapii, odpowiedniej pielęgnacji i zmianie stylu życia na zdrowszy. Jeżeli choroba ma łagodny przebieg, a zmiany nie są intensywnie nasilone, często wystarcza leczenie miejscowe.
Preparaty najczęściej stosowane w leczeniu trądziku pospolitego:
Maść na trądzik najczęściej zawiera antybiotyk (zwykle klindamycynę, erytromycynę lub tetracyklinę), substancje pomocnicze, które zmniejszają stan zapalny (cynk, kwas azelainowy) oraz witaminy A i E.
W cięższych przypadkach zaleca się równoczesne stosowanie maści oraz leków doustnych. Tabletki na trądzik zawierają te same antybiotyki, jednak działają ogólnie na cały organizm. Celem stosowanych miejscowo antybiotyków jest zwalczanie bakterii beztlenowych.
Antybiotyki: tetracykliny (tetracyklina, doksycyklina, minocyklina), erytromycyna, kotrimoksazol oraz klindamycyna. Działają one przeciwbakteryjnie oraz silnie przeciwzapalnie. Są lekami pierwszego rzutu w średnio ciężkich i ciężkich postaciach trądziku pospolitego oraz we wszystkich łagodniejszych, w których leczenie miejscowe okazało się nieskuteczne. Wskazane są w postaciach grudkowo- krostkowych oraz w trądziku ze zmianami zapalnymi i naciekowymi.
Niekiedy jednak wystarczy odpowiednia pielęgnacja cery trądzikowej, aby pozbyć się łagodnej odmiany trądziku. Istotne jest przestrzeganie kilku zasad, które należy wziąć pod uwagę także wówczas, gdy naszym problemem jest cera tłusta. Szczególną uwagę należy zwrócić na poprawienie ukrwienia skóry oraz unormowanie wydzielania łoju. Aby pielęgnacja skóry trądzikowej odniosła sukces, warto pamiętać o prawidłowym oczyszczania twarzy, preparaty stosowne podczas pielęgnacji cery tłustej powinny być przeznaczone do takiej cery.
Rodzaje kosmetyków zalecane do kompleksowej pielęgnacji cery trądzikowej:
Artykuł sponsorowany
Aktualności
Psychiczne aspekty niepłodności
Paleta cieni Butterfly od AFFECT
Pielęgnacja twarzy – krok po kroku
Zostań z nami
Polecane artykuły