Za przebarwieniami na twarzy stoi melanina, czyli barwnik, który między innymi odpowiada za kolor naszej skóry. Przebarwienia to nic innego jak plamki czy piegi w różnym rozmiarze, które zazwyczaj mają kolor ciemniejszy niż nasza skóra.
Przebarwienia, które pojawiają się na naszej skórze w postaci małych plamek czy piegów, są efektem miejscowego, nieprawidłowego nagromadzenia się melaniny. Są problemem estetycznym i zdaniem wielu kobiet wyglądają brzydko, nieładnie. Sprawiają także trudności, aby ukryć je pod korektorem czy podkładem. Za kolor naszej skóry odpowiedzialna jest melanina – jej nadprodukcja sprawia, że cera robi się ciemniejsza, a niski poziom ją rozjaśnia.
Przebarwienia na twarzy – dlaczego powstają?
Przebarwienia i plamy na twarzy to podgrupa zaburzeń związanych z pigmentacją skóry. Pigmentacja, inaczej występowanie barwnika w skórze, jest bezpośrednio powiązana z brunatnym barwnikiem – melaniną. Melanina jest polimerem wytwarzanym przez melanocyty w procesie melanogenezy. Melanocyty, oprócz syntezy melaniny, mają również za zadanie rozprowadzać ją do komórek naskórka. Dzięki temu skóra jest zabarwiona jednolicie.
Melanocyty mogą jednak gromadzić się w skupiska, bądź też przez ich zaburzoną pracę, nieprawidłowo dystrybuować barwnik lub produkować jego nadmierną ilość. W wyniku czego powstają ciemniejsze plamki, piegi czy przebarwienia. Jednakże może się dziać tak na skutek zmian hormonalnych (ciąża, antykoncepcja). Stany zapalne również mają na to ogromny wpływ (trądzik młodzieńczy, łuszczyca skóry głowy), tak samo jak nadmierna ekspozycja na słońce lub mogą mieć po prostu podłoże genetyczne.
Rodzaje przebarwień na twarzy
Przebarwienia na twarzy mogą przyjmować różne kształty, kolory i formy w zależności od przyczyn ich powstania. Najczęściej jednak spotykane (szczególnie u osób po 40. roku życia) są plamy soczewicowate, które tworzą się w wyniku fotostarzenia. Są stosunkowo niewielkie, jednak najczęściej występują w grupach i mogą pojawiać się w barwach od jasnego, beżowego, aż do brunatnego. Główną przyczyną ich powstawania jest nadmierna ekspozycja na słońce. Dlatego ich najczęstszą lokalizacją są miejsca, które na ogół są odsłonięte np. twarz, dekolt, ramiona czy dłonie.
Kolejnym rodzajem przebarwień, które mogą występować na twarzy jest tzw. melasma, inaczej nazywana ostudą. Plamy te występują wyłącznie na twarzy. Wpadają w odcienie ciemnego brązu i mają bardzo nieregularny kształt. Przyczyną ich powstawania są zmiany hormonalne. Dlatego też ostuda pojawia się najczęściej u kobiet w ciąży, u kobiet przyjmujących antykoncepcję lub w wyniku terapii hormonalnej.
Przyczyną powstawania przebarwień na twarzy są również wszelakie stany zapalne. Proces zapalny pojawiający się w skórze w postaci zmian trądzikowych czy łuszczycy powoduje miejscową nadprodukcję melaniny. Dlatego najczęściej choroby te zostawiają na naszych twarzach trwały ślad. Plamy potrądzikowe mają czerwonawy odcień, który z czasem staje się bardziej beżowy i rozmyty.
Jak można zapobiec występowaniu przebarwień?
Najbardziej w głowie powinno utkwić to, jak ważna jest profilaktyka. Usunięcie plam, które się pojawiły to zdecydowanie za mało. Jeśli pacjenci odpowiednio nie zadbają o swoją skórę mogą pojawiać się kolejne przebarwienia. Podstawowa sprawa to odpowiednie zabezpieczanie skóry preparatami z filtrami przeciwsłonecznymi. Jednymi z lepszych są preparaty z filtrem SPF 50+ ! Czy taki preparat wystarczy? Stanowczo nie, ponieważ preparat to jedno, umiejętne jego stosowanie to drugie.
Aby uniknąć pojawiania się przebarwień, należy smarować nie tylko twarz czy ramiona, ale każdy odsłonięty fragment skóry. Bardzo pomijana jest szyja, dłonie czy stopy, które latem niemal non stop narażone są na działanie słońca. Kolejną rzeczą, na którą warto uczulić maniaków słońca, to fakt, że jednorazowe nałożenie preparatu nie wystarczy. Taki preparat powinno się stosować kilka razy na dzień!
Jak pozbyć się takich przebarwień?
Jak już wiadomo, przebarwienia na skórze są bardzo nieatrakcyjnym elementem. Każdy, kto owe przebarwienia posiada najchętniej by się ich pozbył. Istnieje pełno sposobów, aby je usunąć, czy nawet może delikatnie rozjaśnić. Znajdziemy mnóstwo domowych maseczek, dzięki którym te niechciane plamki zmienią troszkę swoją barwę.
Jednak najlepszym sposobem będzie peeling kosmetykami ZO Skin Obagi. Są to nowoczesne preparaty na bazie retinolu, czyli witaminy A o wysokiej skuteczności. Preparaty są chętnie wybierane przez wiele gabinetów medycyny estetycznej, a także osoby prywatne. Takie preparaty posiadają specjalną recepturę, które sprawia, że substancje aktywne działają nie tylko na powierzchni skóry, ale wnikają również do tkanek podskórnych
Peelingi marki Obagi są odpowiednimi dermokosmetykami dla osób, których skóra jest wymagająca, ze skłonnościami do przebarwień, a nawet trądziku. Oczyszczanie skóry takim peelingiem jest zupełnie bezbolesne i nie wymaga żadnych wcześniejszych przygotowań. Całość zabiegu trwa około 30 minut, a polega on na nałożeniu preparatu peelingującego na skórę, a następnie zastosowaniu specjalnego, odżywczego serum. Dla podtrzymania oczekiwanego efektu, zabieg należy powtarzać co 4 tygodnie. Zabieg nie tylko zredukuje przebarwienia na skórze, ale także zapewni, że będzie ona nawilżona i odżywiona. Miejscem godnym polecenia, gdzie taki zabieg można wykonać, jest klinika OT.CO w Warszawie www.klinikaotco.pl
Artykuł sponsorowany
Jedna odpowiedź
jak na razie na mojej twarzy nie powstają przebarwienia związane ze starzeniem się skóry. Jedyny kłopot, to plamki potrądzikowe. 🙂