Nieprzyjemny zapach z ust to wbrew pozorom problem dotykający sporą część osób. To powód do odwiedzenia specjalisty, który wskaże możliwe rozwiązania. Okazuje się, że problem ten skutecznie zmniejsza jakość życia i utrudnia kontakty z innymi. Jak zniwelować przykry zapach z ust? O czym warto pamiętać? Po jakie domowe sposoby sięgnąć?
Powody przykrego zapachu z ust
Brzydki zapach z ust jest związany z halitozą, czyli istnieniem związków chemicznych, zazwyczaj siarki, w wydychanym powietrzu. Przyczyn może być wiele:
- nieodpowiednia dieta,
- nieprawidłowa higieny jamy ustnej,
- poważne choroby.
Jeśli zauważyłeś taki stan rzeczy, nie zwlekaj i sięgnij po domowe sposoby. Specjaliści wskazują, że powodów należy szukać także w nieprawidłowościach w zakresie jamy ustnej. Rzadziej spotykane są problemy z gardłem, nosem, czy też uchem. Udział w przykrym zapachu z ust może mieć nalot na języku, który powstaje poprzez złuszczanie się komórek nabłonka i osadzanie resztek pokarmowych. Nie zapominaj o tym, że przyczyn stomatologicznych może być znacznie więcej – próchnica, choroby dziąseł, paradontoza, osad i kamień nazębny itp.
Nieprzyjemny zapach z ust może dotknąć osoby, które stosują niezdrową dietę. Nie sprzyja tutaj spożywanie nadmiernej ilości kawy, palenie papierosów i spożywanie cukru – dodaje Magdalena Złoczewska, redaktorka w serwisie poprostuzdrowo.pl.
Zadbaj o dokładne szczotkowanie zębów
Zwróć uwagę na to, że prawidłowa higiena jamy ustnej może znacząco zmniejszyć ryzyko powstania nieprzyjemnego zapachu z ust. Zalecane jest szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie, korzystając z dobrej jakościowo szczoteczki dopasowanej do indywidualnych potrzeb. Zęby szczotkuj około 3 minut, ustawiając szczoteczkę pod kątem 45 stopni. Pomocne są ruchy wymiatające i okrężne.
Szczotkowanie to nie wszystko, gdyż resztki pokarmów osadzają się pomiędzy zębami. Skorzystaj ze specjalnej nici dentystycznej i płynów do płukania jamy ustnej.
Dieta to podstawa
Pozbycie się przykrego zapachu z ust wiąże się z ograniczeniem, a nawet całkowitym usunięciem używek z diety. Mocna herbata, kawa, papierosy i alkohol z pewnością nie będą dobrze oddziaływać na oddech. Koniecznie pamiętaj o regularnym spożywaniu pokarmów. Możesz kupić płukanki na bazie chlorcheksydyny lub tabletki utleniające do ssania, które posiadają w składzie cynk. Co ciekawe, cynk znajdziesz też w naturalnych produktach, takich jak migdały, kiełki, nasiona dyni, owoce morza. Kluczowe jest również nawodnienie organizmu i wprowadzenie do diety zielonej herbaty – hamuje ona rozwój bakterii w jamie ustnej. Płukanie ust wykonać możesz w domu za pomocą naparu ziołowego z rumianku i szałwii. Dzięki temu błony śluzowe zostaną zregenerowane, a bakterie zniwelowane.
Innym domowym sposobem na zadbanie o świeży oddech jest żucie po spożyciu posiłki anyżu lub goździków. Sporą popularnością cieszą się koktajle ze szpinakiem i pietruszką, które zawierają chlorofil. Jeśli nie masz możliwości w danej chwili skorzystać z umycie zębów, sięgnij po surowe warzywa – kalafior i seler naciowy pozwolą pozbyć się osadu. Bardzo ważne jest to, że wiele problemów z nieświeżym oddechem rozpoczyna się w jelitach, dlatego pamiętaj o florze bakteryjnej. Kiszonki i jogurty niwelują wolne związki siarki oraz namnażają dobre bakterie.
Jak pozbyć się przykrego zapachu z ust?
Pozbycie się przykrego zapachu z ust jest możliwe. Skorzystaj z kilku rozwiązań, jakimi są:
- szczotki do języka i płukanki, które zwalczą halitozę,
- stosowanie płukanek ziołowych,
- regularne spożywanie posiłków i sięganie po zdrowe produkty,
- tabletki z węglem aktywnym lub z cynkiem,
- gumy do żucia i cukierki odświeżające,
- preparaty niszczące płytkę nazębną,
- usuwanie migdałków, jeśli problem znajduje się w tym miejscu.
Nieprzyjemny zapach z ust skutecznie pozbawia pewności siebie i wpływa na pogorszenie kontaktów z innymi ludźmi. Nie musisz wstydzić się tego problemu, lecz zacznij działać i sięgnij po ciekawe rozwiązania, jakie znajdziesz w aptece i w domu. Zawsze dbaj o prawidłową higienę jamy ustnej i korzystaj z ziołowych naparów.
Artykuł sponsorowany