
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Medycyna estetyczna to gałąź medycyny, która oferuje zabiegi pozwalające na hamowanie procesów starzenia się skóry oraz rekonstrukcję i naprawę defektów kosmetycznych. Dzięki postępowi technologicznemu coraz więcej małoinwazyjnych zabiegów daje spektakularne efekty z niskim ryzykiem powikłań i skutków ubocznych. Sprawdzamy, kiedy można zacząć przygodę z medycyną estetyczną, jakie zabiegi warto przeprowadzić na początku oraz jak wygląda regeneracja po zabiegach.
Medycyna estetyczna jest dla każdej osoby, która chciałaby poprawić swój wygląd, niezależnie od wieku. Oferuje szeroki wachlarz zabiegów, które obejmują również leczenie powikłań po różnych chorobach lub wypadkach. Doskonałym przykładem jest leczenie blizn potrądzikowych za pomocą zabiegów laserowych czy peelingów medycznych, które można rozpocząć po zakończeniu leczenia przyczynowego, nawet u nastolatków. Jeśli chodzi o zabiegi prewencyjne, spowalniające procesy starzenia się skóry, powinniśmy je wprowadzić do naszej rutyny pielęgnacyjnej po 25. roku życia, kiedy w naszej skórze zachodzą istotne zmiany wpływające na spadek jej jakości.
Dzięki osiągnięciom medycyny estetycznej możemy skutecznie opóźniać starzenie się skóry, wpływać na jej ogólny wygląd. Jak w wielu innych dziedzinach życia tu również sprawdzi się zasada „mało, a często”. Jako pierwszy zabieg często proponowane są peelingi medyczne lub mezoterapia igłowa. Peeling świetnie sprawdzi się u osób z rozszerzonymi porami, przebarwieniami, skórą suchą i pozbawioną blasku. Ilość dostępnych preparatów i ich działanie pozwala na indywidualne dobranie zabiegu w zależności od problemu oraz dostępnego czasu, który możemy przeznaczyć na rekonwalescencję.
Mezoterapia igłowa polega na wielokrotnych, płytkich iniekcjach substancji stymulujących regenerację skóry. Bodziec fizyczny, jakim jest iniekcja, poprawia również mikrokrążenie i wywołuje miejscowy stan zapalny o niewielkim nasileniu. Dzięki temu zyskujemy poprawę metabolizmu komórek, a także stymulujemy fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. Alternatywą do mezoterapii igłowej jest mezoterapia mikroigłowa, która wykonywana jest specjalnym urządzeniem.
W zależności od wykonanego zabiegu rekonwalescencja może trwać od 1 do 14 dni. Najważniejsze zasady po wizycie w klinice medycyny estetycznej dotyczą ograniczenia potencjalnej infekcji miejsca poddanego zabiegowi. Unikamy dotykania go rękami i narażenia na czynniki fizyczne takie jak silny wiatr czy wysoka oraz niska temperatura. Pielęgnacja skóry wymaga stosowania kremów takich jak np. Bepanthen Derm Krem, który wspomaga regenerację. Reszta zaleceń może się różnić w zależności od wykonanego zabiegu.
Artykuł sponsorowany
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Jakie właściwości ma witamina B5?
Jak skutecznie schudnąć z brzucha?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły
Jedna odpowiedź
Niestety przez pandemię miałam o wiele mniej wizyt w salonie kosmetycznym niż zazwyczaj?. Próbuję to jakoś nadrobić w domu przy pomocy bardziej profesjonalnych kosmetyków, ale bądźmy szczerzy: pewnych rzeczy z salonu kosmetycznego nie da się zastąpić.