Co oznaczają białe plamki na paznokciach? Takie zmiany to jeden z wariantów leukonychii. Z reguły pojawiają się przy urazach paznokci takich jak: nieprawidłowy manicure, nawyk obgryzania paznokci, kontakt dłoni z chemikaliami.
A także przy niedoborze niektórych minerałów: cynk, wapń, żelazo, magnez oraz witamin: A, C, E, które w ich kolei, można zaobserwować przy niedożywieniu lub chorobach przewodu żołądkowo-jelitowego.
Najczęściej wyraźne jasne plamki i prążki na paznokciach są jedynie defektem kosmetycznym i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Ale czasami leukonychia jest sygnałem: coś jest nie tak z twoim organizmem – dodaje Joanna Miś – kosmetolożka, redaktorka serwisu o urodzie – estetico.pl.
Co oznaczają białe plamki na paznokciach?
Wyobraź sobie, jak dział paznokieć. Dla ciebie ważne są tylko trzy elementy: właściwa płytka paznokcia, łożysko paznokcia, czyli część palca, do której przymocowany jest paznokieć i korzeń paznokcia, tzn. macierz. To najniższy i najgłębszy obszar łożyska paznokcia, w którym rozwijają się nowe komórki. Zdrowy, nienaruszony paznokieć ma przezroczystą strukturę i dobrze przylega do łożyska paznokcia. Z tego powodu płytki wydają się jednolicie różowe: skóra przez nie prześwituje. Ale czasami między łóżkiem a płytką paznokcia dostaje się pęcherzyk powietrza. Paznokieć odsuwa się od pokrytej krwią skóry, a na jego różowym tle pojawia się biała plamka. Dokładnie powtarza kształt pęcherzyka powietrza – może być malutki, zaokrąglony lub wyglądać jak wydłużony pasek. To jest leukonychia. To rodzi drugie pytanie: w jaki sposób pęcherzyki powietrza dostają się pod paznokieć? Odpowiedź jest nieco bardziej skomplikowana.
Skąd się biorą białe plamki na paznokciach?
Nie zawsze można ustalić przyczynę nagłego pojawienia się pęcherzyków powietrza pod paznokciem. Ale są sytuacje, w których dochodzi do ich wywołania
- Urazy – mowa o uszkodzeniu macierzy, z której odrasta paznokieć, czy samej płytki paznokcia. Najczęściej obrażenia są spowodowane obgryzaniem paznokci, przypadkowym uderzeniem w paznokieć czymś ciężkim.
- Częste i zbyt energiczny manicure
- Ciasne buty – prowadzi to do pojawienia się leukonychii na palcach stóp.
Leukonychia spowodowana urazem jest łatwa do rozpoznania: zwykle jedna lub więcej zaokrąglonych białych plamek jest rozrzuconych na powierzchni paznokci. Te białe kropki lub paski przesuwają się do wolnej krawędzi, gdy paznokieć odrasta i ostatecznie znikają.
Przyjmowanie niektórych leków lub zatrucie. Leukonychia jest czasami spowodowana przez:
- Przyjmowanie sulfonamidów. Są to syntetyczne leki przeciwbakteryjne, które są stosowane w leczeniu infekcji bakteryjnych – skóry, dróg moczowych, posocznicy.
- Chemioterapia w leczeniu różnych typów raka.
- Dziedziczność. W bardzo rzadkich przypadkach wybielanie paznokci może mieć podłoże genetyczne. Dzieje się tak zwykle w rzadkich zespołach dziedzicznych.
- Zatrucie metalami ciężkimi, takimi jak ołów i arsen.
W tym przypadku białe plamki wyglądają jak długie, jasne paski umieszczone prostopadle do linii wzrostu paznokcia.
Czy zaburzenia ogólnoustrojowe w organizmie mogą być przyczyną białych plamek na paznokciach?
Choroby lub nieprawidłowości w pracy jednego lub drugiego narządu dość rzadko objawiają się białymi plamkami na paznokciach. Niemniej jednak jest to możliwe. Pasiasta (poprzeczna) leukonychia może być objawem:
- Niedokrwistość z niedoboru żelaza – stan, w którym organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości żelaza
- Niedobór cynku lub wapnia
- Choroba nerek
- Niewydolność serca
- Choroby wątroby (w szczególności marskość wątroby)
- Nadczynność tarczycy
- Problemy z trawieniem białek w przewodzie pokarmowym
- Choroby skóry – początkowa łuszczyca lub egzema
- Wczesny etap grzybicy paznokci.
Jak pozbyć się białych plamek na paznokciach?
W większości przypadków wystarczy poczekać – paznokieć odrośnie, a biała plamka sama zniknie. Ale jeśli mówimy o leukonychii poprzecznej, a paski pojawiają się regularnie i dotykają nie jednego, a kilka paznokci naraz, skontaktuj się z dermatologiem lub podologiem. Specjalista określi prawdziwą przyczynę smug i plam. Aby potwierdzić rozpoznanie, specjaliści wykorzystują kilka testów: badanie mikologiczne (badanie wycinków paznokci na obecność grzyba), biopsję paznokcia (pobierany jest fragment tkanki paznokcia do analizy) i badanie krwi (badanie przesiewowe w kierunku chorób ogólnoustrojowych). Jeśli mówimy o zaburzeniu ogólnoustrojowym w organizmie, konieczne będzie zajęcie się leczeniem choroby podstawowej. Nie ma sposobu, aby szybko pozbyć się białych plamek – w dzień lub dwa. Będziesz musiał poczekać kilka tygodni, a nawet miesięcy, aż paznokieć w naturalny sposób się zregeneruje.
Podsumowanie
Czasami na paznokciach mogą pojawić się białe plamki w postaci pasków lub plam. Zjawisko to nazywa się leukonychią. Leczenie zależy bezpośrednio od przyczyny ich wystąpienia. W przypadku reakcji alergicznej przestań używać lakierów, żeli itp. W przypadku grzyba musisz stosować odpowiednie środki przeciwgrzybicze. Uraz paznokcia wymaga czasu, aby się wygoić i podjąć środki zapobiegawcze.
Artykuł sponsorowany