
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Pielęgnacja włosów warunkuje ich odpowiedni wygląd, a co za tym idzie właściwie odżywienie i nawilżenie. Na jakie składniki odżywcze zdecydować się, aby mieć pewność ich wysokiej skuteczności? Podpowiadamy.
Najlepsza pielęgnacja włosów to ta w 100% naturalna, która wolna jest od syntetycznych związków chemicznych i konserwantów. Na jakie więc składniki warto zwrócić uwagę przy zakupie preparatów do włosów? Do najbardziej wartościowych należy:
Amla to powszechna nazwa liściokwiatu garbnikowego (indyjskiego agrestu). Jego szczególne właściwości były stosowane jako komponenty ajurwedyjskich preparatów. Amla stanowi bogate źródło witaminy C, flawonoidów i polifenoli. Wpływa na wzmocnienie cebulek włosa, zapobiegając ich wypadaniu. Ponadto nadaje włosom naturalny blask oraz wygładza ich strukturę. Redukuje objawy łupieżu oraz zapobiega przedwczesnemu siwieniu.
Nazywany również Phenil, Risht, Ritha czy Kekru i rośnie na terenach Nepalu oraz Indii. Podobnie jak amla, reetha stosowana jest w medycynie indyjskiej (ajurwedzie). Ciekawostką jest fakt, że roślina ta popularnie nazywana jest orzechami piorącymi, a to z tego względu, że faktycznie wykazuje właściwości czyszczące. Wśród indyjskich kobiet stosowana jest jako naturalny środek wzmacniający budowę włosów. Skutecznie oczyszcza skórę głowy bez naruszania jej płaszcza hydrolipidowego.
Stanowi źródło polisacharydów, kwasów tłuszczowych, witaminy A, E i C, witamin z grupy B oraz kwasu foliowego, minerałów oraz białka. Aloes przede wszystkim wpływa na nawilżenie włosów oraz ułatwia ich rozczesywanie. Działa łagodząco i kojąco w przypadku podrażnień skóry głowy oraz stanów zapalnych. Przywraca skórze odpowiednie pH.
To bardzo doceniania roślina w dziedzinie jaką jest ziołolecznictwo. Wykazuje bowiem właściwości przeciwbakteryjne, a dzięki jego stosowaniu włosy stają się grubsze, mocniejsze i wolniej wypadają. Ponadto skrzyp polny wpływa na regulację pracy gruczołów łojowych, a także spowalnia ich proces siwienia.
Zobacz również: Pielęgnacja siwych włosów.
Wykazuje przede wszystkim właściwości ochronne. Tworzy na powierzchni włosów film zabezpieczający przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Przyspiesza proces regeneracji kosmyków, a także czynnie uczestniczy w ich odbudowie. Wykorzystywany w preparatach kosmetycznych zapewnia włosom gładkość, blask i zwiększoną objętość. Dzięki temu włosy wyglądają na zdrowe i mocne.
Kwas hialuronowy to związek naturalnie występujący w ludzkim organizmie. Warunkuje jędrność, elastyczność i nawilżenie skóry, włosów, chrząstek stawowych oraz gałki ocznej. Dzięki temu wykorzystywany jest w kosmetologii na szeroką skalę. W przypadku pielęgnacji włosów stanowi składnik szamponów, odżywek i maseczek przeznaczonych do poprawy kondycji włosów suchych oraz zniszczonych. Niskocząsteczkowy kwas hialuronowy zatrzymuje wodę wewnątrz struktury włosa uzupełniając jego ubytki, jednocześnie działając w sposób wygładzający.
Ekstrakt z kawioru stanowi źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin, minerałów i aminokwasów. Działa odżywczo, regenerująco, zapewnia włosom odbudowę, a dzięki właściwościom higroskopijnym zapewnia im odpowiedni poziom nawilżenia. Ekstrakt z kawioru zalecany jest przede wszystkim do pielęgnacji włosów farbowanych.
Wykazuje działanie nawilżające, a także ułatwia rozczesywanie włosów i dodaje im blasku. Olej kokosowy można stosować jako kurację odżywczą przed umyciem włosów jak i po. Należy podkreślić, że olej kokosowy zapobiega utracie keratyny ze struktury włosa, a więc głównego składnika budulcowego. Na tym polega jego działanie wzmacniające.
Oprócz wyżej wymienionych składników wiele korzyści w pielęgnacji włosów może przynieść:
![]() |
Mgiełka kolagenowa do włosów
Mgiełka kolagenowa zawiera wyłącznie naturalny kolagen. Jest to czynna forma przeznaczona do pielęgnacji włosów i skóry głowy. Mocno odżywia, regeneruje i sprawia, włosy stają się gęstsze. Zastosowanie unikalnej formuły mgiełki kolagenowej sprawia, że ...Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły