
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Przetłuszczanie włosów to często występujący problem zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. U jego podłoża znajduje się nadmierna aktywność gruczołów łojowych zlokalizowanych na owłosionej skórze głowy. Za pomocą domowych metod można skutecznie spowalniać produkcję łoju i zapobiegać przedwczesnemu przetłuszczaniu się włosów. Przy poważniejszych problemach warto natomiast skorzystać z pomocy dermatologa, trychologa bądź kosmetologa.
Istnieje wiele możliwych przyczyn przetłuszczania się włosów, wśród najczęściej występujących znajdują się jednak:
Jak widać, na przetłuszczanie się włosów w dużej mierze wpływ ma styl życia i codzienna pielęgnacja włosów.
W przypadku przetłuszczających się włosów możemy zauważyć, że przy skórze głowy są one nieestetycznie oklapnięte, tłuste, błyszczące się i sklejone. Szybko tracą świeżość, nawet jeszcze tego samego dnia po umyciu. Fryzura staje się pozbawiona objętości. Nierzadko problem przetłuszczających się włosów współtowarzyszy ich nadmiernemu wypadaniu czy wszelkim chorobom skóry głowy. Wówczas można dodatkowo zaobserwować zaczerwienienie skóry głowy, łupież tłusty oraz świąd.
Podstawą pielęgnacji jest sięganie wyłącznie po sprawdzone, naturalne produkty. W szamponach, odżywkach i wcierkach do skóry głowy warto szukać związków i substancji hamujących nadmierną produkcję łoju:
Należy przy tym pamiętać, że wiele z powyższych składników, choć idealne w pielęgnacji przetłuszczającej się skóry głowy, mogą okazać się niekorzystne dla suchych i zniszczonych końcówek włosów. Wówczas końce włosów należy potraktować olejkiem nawilżającym lub serum, które wciera się po umyciu włosów, ale jeszcze przed ich wysuszeniem. W pielęgnacji włosów przetłuszczających się należy unikać ciężkich olejków i tłustych produktów, wosków, silikonów, detergentów oraz złego alkoholu.
Podczas mycia włosów lepiej używać mniejszej ilości szamponu, wcześniej mieszając go dodatkowo z wodą, np. w stosunku 1:1. Włosy myjemy dwukrotnie w ciepłej (nigdy gorącej) wodzie, po czym suszymy je suszarką, trzymając ją w odległości około 30 cm od głowy. Pamiętamy, aby nigdy nie kłaść się spać z mokrymi włosami. Maski i odżywki stosujemy przed umyciem włosów, raczej rezygnujemy z tych nakładanych na umyte włosy. Dobrze sprawdzą się również peelingi do skóry głowy.
Przy nadmiernym przetłuszczaniu się włosów warto zwrócić uwagę na codzienną dietę. Musi być bogata w cynk, witaminę E, witaminy z grupy B oraz NNKT. Warto więc często sięgać po oleje roślinne, orzechy, ryby, jajka, owoce i warzywa, a także zboża. Należy przy tym unikać źródeł tłuszczów nasyconych i rafinowanych cukrów. Istotne jest odpowiednie nawodnienie organizmu, pijemy więc przynajmniej 1,5 l wody dziennie. Zalecana ilość wzrasta przy aktywności fizycznej oraz w gorące dni.
![]() |
Spirulina w tabletkach 100% naturalna
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo.. Zobacz więcej... |
![]() |
Spirulina w proszku 100% naturalna
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.. Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły