Przetłuszczanie włosów

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Przetłuszczanie włosów to często występujący problem zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. U jego podłoża znajduje się nadmierna aktywność gruczołów łojowych zlokalizowanych na owłosionej skórze głowy. Za pomocą domowych metod można skutecznie spowalniać produkcję łoju i zapobiegać przedwczesnemu przetłuszczaniu się włosów. Przy poważniejszych problemach warto natomiast skorzystać z pomocy dermatologa, trychologa bądź kosmetologa.

Przetłuszczanie włosów

Przetłuszczanie włosów – przyczyny

Istnieje wiele możliwych przyczyn przetłuszczania się włosów, wśród najczęściej występujących znajdują się jednak:

  • nadmierne nawilżenie i natłuszczenie skóry głowy – skóra powinna być nawilżona, jednak zbyt częste nakładanie na nią olejków, wcierek i odżywek może sprawić, że włosy przy nasadzie staną się ciężkie, oklapnięte i tłuste;
  • niedokładne mycie skóry głowy – mowa zarówno o niedokładnym wcieraniu szamponu, jak i o niedokładnym spłukiwaniu go wodą;
  • sucha i podrażniona skóra głowy – gdy skóra jest sucha i podrażniona, gruczoły łojowe automatycznie produkują substancje tłuszczowe, których zadaniem jest jej ochrona;
  • zbyt częste dotykanie skóry głowy palcami lub grzebieniem;
  • kremowanie twarzy przy linii czoła, nachodząc na włosy;
  • dieta uboga w cenne składniki odżywcze, zwłaszcza witaminy i minerały;
  • przegrzewanie skóry głowy, np. pod czapkami i kapeluszami;
  • częste chodzenie w rozpuszczonych włosach – rozpuszczone przetłuszczają się szybciej niż związane czy spięte;
  • zbyt częste mycie głowy;
  • nadmierny stres w życiu;
  • zaburzenia hormonalne;
  • łojotokowe zapalenie skóry głowy;
  • łuszczyca.

Jak widać, na przetłuszczanie się włosów w dużej mierze wpływ ma styl życia i codzienna pielęgnacja włosów.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Jak wyglądają tłuste włosy?

W przypadku przetłuszczających się włosów możemy zauważyć, że przy skórze głowy są one nieestetycznie oklapnięte, tłuste, błyszczące się i sklejone. Szybko tracą świeżość, nawet jeszcze tego samego dnia po umyciu. Fryzura staje się pozbawiona objętości. Nierzadko problem przetłuszczających się włosów współtowarzyszy ich nadmiernemu wypadaniu czy wszelkim chorobom skóry głowy. Wówczas można dodatkowo zaobserwować zaczerwienienie skóry głowy, łupież tłusty oraz świąd.

Domowe sposoby na przetłuszczanie włosów

Podstawą pielęgnacji jest sięganie wyłącznie po sprawdzone, naturalne produkty. W szamponach, odżywkach i wcierkach do skóry głowy warto szukać związków i substancji hamujących nadmierną produkcję łoju:

Należy przy tym pamiętać, że wiele z powyższych składników, choć idealne w pielęgnacji przetłuszczającej się skóry głowy, mogą okazać się niekorzystne dla suchych i zniszczonych końcówek włosów. Wówczas końce włosów należy potraktować olejkiem nawilżającym lub serum, które wciera się po umyciu włosów, ale jeszcze przed ich wysuszeniem. W pielęgnacji włosów przetłuszczających się należy unikać ciężkich olejków i tłustych produktów, wosków, silikonów, detergentów oraz złego alkoholu.

Podczas mycia włosów lepiej używać mniejszej ilości szamponu, wcześniej mieszając go dodatkowo z wodą, np. w stosunku 1:1. Włosy myjemy dwukrotnie w ciepłej (nigdy gorącej) wodzie, po czym suszymy je suszarką, trzymając ją w odległości około 30 cm od głowy. Pamiętamy, aby nigdy nie kłaść się spać z mokrymi włosami. Maski i odżywki stosujemy przed umyciem włosów, raczej rezygnujemy z tych nakładanych na umyte włosy. Dobrze sprawdzą się również peelingi do skóry głowy.

Przetłuszczanie włosów a dieta

Przy nadmiernym przetłuszczaniu się włosów warto zwrócić uwagę na codzienną dietę. Musi być bogata w cynk, witaminę E, witaminy z grupy B oraz NNKT. Warto więc często sięgać po oleje roślinne, orzechy, ryby, jajka, owoce i warzywa, a także zboża. Należy przy tym unikać źródeł tłuszczów nasyconych i rafinowanych cukrów. Istotne jest odpowiednie nawodnienie organizmu, pijemy więc przynajmniej 1,5 l wody dziennie. Zalecana ilość wzrasta przy aktywności fizycznej oraz w gorące dni.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Musiał C., Trychologia kosmetologiczna i lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2022.
  2. Brzezińska-Wcisło L., Choroby włosów i skóry owłosionej, Wydawnictwo Termedia, Poznań 2015.
  3. Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *