
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Równowaga PEH jest skrótem od protein-emolientów-humektantów, a więc związków, które można spotkać w składach preparatów kosmetycznych. Wykazują one szeroki wachlarz korzystnych właściwości na włosy, ponieważ odbudowują, nawilżają oraz zapobiegają utracie wody z ich struktury.
Zniszczone włosy, które często są efektem poddawania ich różnym zabiegom stylizacji lub farbowania wymagają aż potrójnej pielęgnacji. Równowaga pomiędzy tymi trzema filarami stanowi klucz do pięknej i zadbanej fryzury.
Równowaga PEH to trójetapowy sposób pielęgnacji włosów. Każdy z jego składników (proteiny, emolienty oraz humektanty) warunkuje inne działanie. Proteiny uzupełniają niedobory w strukturze włosów, humektanty nawilżają, zaś emolienty zapobiegają utracie z nich wilgoci. W pielęgnacji włosów bardzo ważna jest kolejność nakładania kosmetyków. Jako pierwsze aplikujemy proteiny, następnie humektanty, na koniec osłaniające emolienty.
To białka proste i aminokwasy, które odpowiedzialne są za budowę struktury włosa. Związki te uzupełniają niedobory, przez co kosmyki przestają być kruche, łamliwe, za to stają się mocniejsze. Proteiny świetnie oddziałują na włosy naturalnie kręcone lub falowane, ponieważ doskonale podkreślają ich skręt.
Proteiny ze względu na wielkość cząsteczek dzieli się na kilka grup, do których należą:
Stosowanie protein w pielęgnacji włosów uwarunkowane jest porowatością włosa. Te o niskiej porowatości uważa się za bardzo gładkie, a przez to zdrowsze od włosów wysokoporowatych. Mimo to, nieco gorzej reagują na proteiny (po ich aplikacji stają się bardziej oklapnięte). Włosy wysokoporowate mimo, że częściej się elektryzują i gorzej rozczesują, proteiny lepiej na nie oddziałują.
Wskazówka
Z ilością stosowanych protein nie należy przesadzać, ponieważ sprawi to, że włosy zaczną się bardziej plątać, trudniej rozczesywać, a także staną się kruche i bardziej łamliwe.
Proteiny występują w różnych formach, jednak najczęściej spotkać je można pod postacią maski lub odżywki. Do najbardziej znanych protein zalicza się:
Emolienty wykazują działanie natłuszczające, chronią także włosy przed utratą wilgoci, zatrzymując w nich nawilżenie i tworząc na ich strukturze warstwę ochronną. Ich działanie polega na blokowaniu w skórze kanałów, którymi wydostaje się ona na zewnątrz.
Aplikacja emolientów powinna być dostosowana do kondycji włosów. Jeśli korzysta się z nich w odpowiedniej ilości wówczas kosmyki stają się gładkie, bardziej błyszczące oraz łatwo można je rozczesać.
Wskazówka
Włosy, które zbyt często poddaje się aplikacji emolientów wyglądają na zaniedbane. Sprawiają wrażenie mocno przetłuszczonych.
Emolienty można znaleźć nie tylko w gotowych produktach kosmetycznych, ale również produktach spożywczych np. maśle, oleju słonecznikowym, oliwie z oliwek czy smalcu. W kosmetykach występują pod postacią olejków, maseczek oraz odżywek. Najbardziej bogaty w emolienty jest:
To związki silnie higroskopijne, których zadaniem jest nie tylko przyciąganie cząsteczek wody, ale również magazynowanie ich w strukturze włosa. Powszechnie nazywa się je nawilżaczami. Jeśli humektanty nie otrzymają odpowiedniej ilości wody pobierają ją ze skóry oraz włosów, co powoduje ich przesuszenie.
Wskazówka
Wraz ze stosowaniem humektantów wskazane jest korzystanie z emolientów, które chronią włosy przed utratą wilgoci.
Korzystanie z humektanów uwarunkowane jest w dużym stopniu od pogody, szczególnie od wilgotności powietrza jaka występuje danego dnia. Jeśli pogoda nie sprzyja, stosowanie humektantów nie jest wskazane. Warto z nich korzystać głównie wtedy gdy panują dobre warunki atmosferyczne.
Kosmetyki, które zawierają humektanty można znaleźć również w drogeriach. Najbardziej popularne produkty zawierające humektanty to:
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ...Zobacz więcej... |
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki …Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły