Równowaga PEH w pielęgnacji włosów

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Równowaga PEH jest skrótem od protein-emolientów-humektantów, a więc związków, które można spotkać w składach preparatów kosmetycznych. Wykazują one szeroki wachlarz korzystnych właściwości na włosy, ponieważ odbudowują, nawilżają oraz zapobiegają utracie wody z ich struktury.

Równowaga PEW w pielęgnacji włosów

Równowaga PEH w pielęgnacji włosów

Zniszczone włosy, które często są efektem poddawania ich różnym zabiegom stylizacji lub farbowania wymagają aż potrójnej pielęgnacji. Równowaga pomiędzy tymi trzema filarami stanowi klucz do pięknej i zadbanej fryzury.

Równowaga PEH to trójetapowy sposób pielęgnacji włosów. Każdy z jego składników (proteiny, emolienty oraz humektanty) warunkuje inne działanie. Proteiny uzupełniają niedobory w strukturze włosów, humektanty nawilżają, zaś emolienty zapobiegają utracie z nich wilgoci. W pielęgnacji włosów bardzo ważna jest kolejność nakładania kosmetyków. Jako pierwsze aplikujemy proteiny, następnie humektanty, na koniec osłaniające emolienty.

1. Proteiny.

To białka proste i aminokwasy, które odpowiedzialne są za budowę struktury włosa. Związki te uzupełniają niedobory, przez co kosmyki przestają być kruche, łamliwe, za to stają się mocniejsze. Proteiny świetnie oddziałują na włosy naturalnie kręcone lub falowane, ponieważ doskonale podkreślają ich skręt.

Proteiny ze względu na wielkość cząsteczek dzieli się na kilka grup, do których należą:

  • aminokwasy;
  • proteiny małocząsteczkowe;
  • proteiny wielkocząsteczkowe.

Stosowanie protein w pielęgnacji włosów uwarunkowane jest porowatością włosa. Te o niskiej porowatości uważa się za bardzo gładkie, a przez to zdrowsze od włosów wysokoporowatych. Mimo to, nieco gorzej reagują na proteiny (po ich aplikacji stają się bardziej oklapnięte).  Włosy wysokoporowate mimo, że częściej się elektryzują i gorzej rozczesują, proteiny lepiej na nie oddziałują.

Wskazówka

Z ilością stosowanych protein nie należy przesadzać, ponieważ sprawi to, że włosy zaczną się bardziej plątać, trudniej rozczesywać, a także staną się kruche i bardziej łamliwe.

Proteiny występują w różnych formach, jednak najczęściej spotkać je można pod postacią maski lub odżywki. Do najbardziej znanych protein zalicza się:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

2. Emolienty.

Emolienty wykazują działanie natłuszczające, chronią także włosy przed utratą wilgoci, zatrzymując w nich nawilżenie i tworząc na ich strukturze warstwę ochronną. Ich działanie polega na blokowaniu w skórze kanałów, którymi wydostaje się ona na zewnątrz.

Aplikacja emolientów powinna być dostosowana do kondycji włosów. Jeśli korzysta się z nich w odpowiedniej ilości wówczas kosmyki stają się gładkie, bardziej błyszczące oraz łatwo można je rozczesać.

Wskazówka

Włosy, które zbyt często poddaje się aplikacji emolientów wyglądają na zaniedbane. Sprawiają wrażenie mocno przetłuszczonych.

Emolienty można znaleźć nie tylko w gotowych produktach kosmetycznych, ale również produktach spożywczych np. maśle, oleju słonecznikowym, oliwie z oliwek czy smalcu. W kosmetykach występują pod postacią olejków, maseczek oraz odżywek. Najbardziej bogaty w emolienty jest:

3. Humektanty.

To związki silnie higroskopijne, których zadaniem jest nie tylko przyciąganie cząsteczek wody, ale również magazynowanie ich w strukturze włosa. Powszechnie nazywa się je nawilżaczami. Jeśli humektanty nie otrzymają odpowiedniej ilości wody pobierają ją ze skóry oraz włosów, co powoduje ich przesuszenie.

Wskazówka

Wraz ze stosowaniem humektantów wskazane jest korzystanie z emolientów, które chronią włosy przed utratą wilgoci.

Korzystanie z humektanów uwarunkowane jest w dużym stopniu od pogody, szczególnie od wilgotności powietrza jaka występuje danego dnia. Jeśli pogoda nie sprzyja, stosowanie humektantów nie jest wskazane. Warto z nich korzystać głównie wtedy gdy panują dobre warunki atmosferyczne.

Kosmetyki, które zawierają humektanty można znaleźć również w drogeriach. Najbardziej popularne produkty zawierające humektanty to:Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *