
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Olejowanie włosów staje się coraz bardziej popularnym domowym zabiegiem pielęgnacyjnym. O tym jednak jaki rodzaj oleju wybrać decyduje przede wszystkim budowa i porowatość włosów. Wyróżnia się ich 3 podstawowe rodzaje: wysoką, średnią i niską. Sprawdź jaki typ włosów posiadasz oraz jak właściwie wykonać zabieg.
Warto zaznaczyć, że oleje przeznaczone do włosów stanowią pewnego rodzaju naturalną odżywkę. Nie zawierają bowiem związków konserwujących oraz zmieniających ich właściwości chemiczne. Przywracają włosom naturalny blask, regenerują zniszczone końcówki oraz nawilżają te suche. Zabieg olejowania może stosować każdy, bez względu na wiek, płeć oraz rodzaj włosów. Jedynym warunkiem jest wybranie odpowiedniego rodzaju oleju oraz nieprzekraczanie jego zalecanej ilości.
Zobacz również: Konserwanty w kosmetykach.
Należy zaznaczyć, że olej, aby spełnił swoje funkcje powinien być właściwie dobrany do rodzaju włosów. W skrócie mówiąc, każdy rodzaj rodzaj włosów wymaga innego oleju. Aby zdecydować, który jest najlepszy należy przede wszystkim określić porowatość włosów, następnie wybrać odpowiedni rodzaj oleju. Dla przykładu we włosy wysokoporowate łatwo wnikają oleje o dużych cząsteczkach. Z kolei dla włosów niskoporowatych najlepsze są oleje małocząsteczkowe.
Olejowanie włosów należy wykonywać 3 godziny przed umyciem włosów oraz dwa razy w tygodniu. Wówczas zapewniamy im regenerację, wzmocnienie, nawilżenie, miękkość oraz połysk. Wyróżnia się trzy sposoby olejowania włosów:
To najczęściej stosowana i najłatwiejsza metoda olejowania. Polega na aplikacji oleju na całej długości włosów (od skóry głowy po ich końcówki). Nakładając olej należy go delikatnie wcierać w skórę głowy, przyczyni się to do poprawy krążenia. Olejowanie na sucho wpływa na strukturę włosa oraz zwiększa jego nawilżenie. Metoda zalecana jest osobom o włosach bezproblemowych, niewykazujących skłonności do przesuszania się.
Olejowanie na mokro polega na nakładaniu oleju na zwilżone, jednak nieumyte włosy. Tak jak w poprzedniej metodzie, olej należy nałożyć na każdą część włosa. Celem tego rodzaju olejowania jest zwiększenie efektu nawilżenia włosów i zatrzymania go w jego łuskach.
Przed rozpoczęciem zabiegu włosy można zmoczyć wodą lub kosmetykami pod postacią mgiełki do włosów lub toniku. Metoda ta przeznaczona jest głównie dla osób o włosach kręconych i suchych.
Do naczynia nalewa się ciepłą wodę, a następnie dodaje 2 łyżki wybranego wcześniej oleju. Następnie włosy należy zanurzyć na około 2-3 minuty, po czym wyjąć, delikatnie wykręcić i zawinąć w bawełniany ręcznik. Metoda przeznaczona jest dla wszystkich, niezależnie od rodzaju i kondycji włosów.
![]() |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież).Zobacz więcej... |
![]() |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ...Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły