
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Kokos w dawnych czasach uważany był za tropikalny rarytas. Dziś stanowi niezwykle popularny dodatek, nawet w kuchni polskiej. Wszystko dlatego, że posiada wyjątkowe wartości odżywcze, a przez to szerokie właściwości, zarówno zdrowotne jak i pielęgnacyjne. Przyjrzyjmy się nieco dokładniej jak kokos wpływa na naszą urodę.
Kokos to okrągły owoc palmy kokosowej. Charakteryzuje się twardą, brązowego koloru skorupą, pod którą ukryty jest biały, równie twardy miąższ oraz cenne mleko kokosowe. Dziś palmę kokosową można spotkać m.in. w południowej Azji oraz Ameryce, skąd transportowane są do innych krajów.
Na początku warto wspomnieć o wartościach odżywczych orzecha kokosowego. Jak się okazuje miąższ surowego kokosa składa się z 30% tłuszczu, 15% cukrów oraz 3% białka. W jego skład wchodzą witaminy z grupy B, witamina C, witamina E, kwas foliowy, błonnik, a także składniki mineralne takie jak magnez, cynk, selen, miedź, mangan oraz żelazo. Orzech kokosowy to również znakomity elektrolit. Jest lepszy od popularnych wśród sportowców napojów izotonicznych.
Najważniejsze właściwości pielęgnacyjne orzecha kokosowego:
Tłuszcz koksowy, inaczej olej kokosowy nierafinowany zawiera w swoim składzie ponad 90% tłuszczów nasyconych. Należy zaznaczyć, że tłuszcze te w łatwy sposób ulegają procesom spalania i nie zostają transportowane do komórek tłuszczowych. W związku z tym kokos stanowi bardzo dobre źródło energii, które często wykorzystywane jest w diecie sportowców.
Jak wiadomo kokos można przyjmować na wiele form, z których każdy z nas znajdzie dla siebie odpowiednią propozycję.
Wykorzystywany jest głównie do smażenia. Ponadto dzięki niskiej temperaturze topnienia można dodawać go do sosów oraz dresingów.
Jest idealna na upalnie dni, ponieważ gasi pragnienie, nawadnia oraz uzupełnia związki mineralne.
Wykorzystywane są do deserów, ale bez problemu mogą stanowić również składnik porannej owsianki czy naleśników.
Spożywany na surowo dostarcza dużej ilości błonnika, dzięki czemu skutecznie redukuje uczucie głodu. Dodatkowo szybko metabolizowane tłuszcze dodają energii.
Mleko kokosowe często wykorzystywane jest w kuchni tajskiej jako składnik wielu potraw. Mlekiem kokosowym można zabielać również kawę, uzyskując w ten sposób bardziej wartościowy i aromatyczny napój.
Ze względu na obecność w orzechu kokosa cennych dla organizmu antyoksydantów, wykorzystywany jest on również w celach typowo pielęgnacyjnych. W związku z tym, stanowić może składnik:
Zobacz również: Olejowanie włosów – jak robić to właściwie?
Składniki
Przygotowanie
Do blendera należy dodać 1/4 szklanki oleju kokosowego, tę samą ilość mleczka kokosowego, 1 łyżeczkę soku z cytryny oraz gliceryny. Proporcje wszystkich składników można zmienić według własnego upodobania. Całość należy dokładnie zmiksować na gładką i jednolitą masę. Tak przygotowany balsam należy przelać do zamykanego słoiczka i przechowywać w temperaturze pokojowej. Używać według potrzeb.
![]() |
BIO Olej kokosowy - naturalny, nierafinowany
Olej kokosowy posiada bardzo przyjemny zapach. Można stosować go bezpośrednio na skórę co wpływa na jej odpowiednie nawilżenie. Idealnie nadaje się również do jedzenia dostarczając niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe ... Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Jakie właściwości ma witamina B5?
Jak skutecznie schudnąć z brzucha?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły