
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Emolienty to preparaty szeroko wykorzystywane w kosmetologii. Służą przede wszystkim do nawilżania skóry, dzięki swoim właściwościom natłuszczającym oraz regeneracyjnym. Szczególnie zaleca się je w przypadku atopowego zapalenia skóry (AZS) oraz łuszczycy.
Emolienty to preparaty na dużą skalę wykorzystywane w kosmetologii oraz farmakologii, które utrzymują nawilżenie, elastyczność oraz natłuszczenie skóry. Charakteryzują się również działaniem przeciwzapalnym, a co najważniejsze zapobiegają nadmiernej utracie wody przez naskórek poprzez tworzenie warstwy ochronnej na jego powierzchni. Ponadto wspomagają leczenie chorób tj. łuszczyca, atopowe zapalenie skóry (AZS) czy wyprysk kontaktowy.
Emolienty zaliczają się do tzw. dermokosmetyków. W związku z tym nie zawierają sztucznych barwników, związków zapachowych oraz substancji konserwujących. Wszystko to sprawia, że tego rodzaju preparaty nie działają drażniąco na skórę oraz nie uczulają. Z racji swojej delikatności preparaty te mogą być stosowane nawet od pierwszych dni życia dziecka.
Emolienty występują pod postacią:
W ich skład wchodzi wiele związków m.in. uzupełniające lipidy obecne w naskórku, humektanty, a także substancje o działaniu okluzyjnym. Ponadto występują substancje wspomagające lipidy naskórka tj. ceramidy, cholesterol, trójglicerydy, kwas linolowy, linolenowy, a także oleje roślinne.
Substancje o działaniu okluzyjnym tworzą na powierzchni naskórka delikatną warstwę ochronną, która zapobiega utracie wody z głębszych warstw skóry. Należy do nich m.in. wazelina, parafina, kwasy tłuszczowe.
Humektanty z kolei są związkami higroskopijnymi, a więc zatrzymują i wiążą cząsteczki wody z otoczenia. Wykazują również właściwości nawilżające. Należy do nich kwas hialuronowy, mocznik, glicerol, a także alfa-hydroksykwasy.
Przede wszystkim uzupełniają szereg ważnych dla skóry substancji. Dzięki obecności m.in. kwasu hialuronowego, mocznika, glicerolu czy kwasów tłuszczowych przyczyniają się do natłuszczenia naskórka oraz jego nawilżenia poprzez zatrzymanie wody w jej wnętrzu.
Emolienty zapewniają skórze gładkość oraz ochronę przez wysuszeniem, co wpływa na poprawę jej jędrności i elastyczności.
Główne funkcje emolientów:
Emolienty poleca się stosować w pielęgnacji skóry suchej oraz wykazującej skłonność do podrażnień, a także w przypadku AZS oraz łuszczycy, ponieważ skutecznie łagodzą świąd, ograniczają proces łuszczenia się, chronią przed zakażeniem oraz głęboko nawilżają i natłuszczają.
Ze względu na delikatną formułę poleca się je również skórze niemowląt. Osłaniają bowiem przed reakcjami alergicznymi oraz zapobiegają rozwojowi (AZS). Emolienty stosuje się również do kąpieli dziecka, mycia włosów oraz nawilżania skóry całego ciała.
Wskazówka
Emolienty nie zatykają porów skóry, nie pozostawiają tłustych plam oraz nie brudzą ubranek dziecka.
Emolienty najlepiej wchłaniają się w jeszcze wilgotną skórę, dlatego najlepiej stosować je zaraz po kąpieli. Skóra jest wówczas miękka, a jej pory otwarte, co ułatwia penetrację związków aktywnych. Kremy i maści na bazie emolientów zaleca się stosować 2-3 razy w ciągu dnia.
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki …Zobacz więcej... |
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ...Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Czym jest promieniowanie UVA i jak się przed nim chronić?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły
2 odpowiedzi
Emolienty mają super dzialanie nie tylko przy tak poważnych chorobach jak azs czy łuszczyca ale też przy bardzo suchej czy alergicznej skórze. Warto wybierać te z jak najbardziej naturalnym składem. Niektóre są drogie, ale można znaleźć bardzo dobry emolient w niskiej cenie.
Ja u dziecka przy AZS stosuję emolient krem do smarowania twarzy i ciała i żel do mycia z exomegicontrol. Nie uczulają, ani nie podrażniają, już chwilę po nasmarowaniu znika świąd skóry, dziecko przestaje się drapać i jest dużo spokojniejsze.