Ból jednej piersi jest zawsze niepokojącym objawem u kobiet, ponieważ może wskazywać na rozwijającą się chorobę nowotworową. Rak piersi stanowi jeden z najczęściej występujących nowotworów u kobiet, jest przy tym złośliwy i nieleczony może prowadzić nawet do śmierci. Co jeszcze może być przyczyną bólu jednej piersi?
Mastalgia
Mastalgia to bardzo powszechny objaw zgłaszany przez kobiety w okresie przedmenopauzalnym. Mając na uwadze jej związek z cyklem miesiączkowym, typowo wyróżnia się mastalgię cykliczną i niecykliczną, choć ostatnimi czasy mówi się również o trzecim typie – bólach piersi będących konsekwencją kostno-stawowych, zwyrodnieniowych zmian klatki piersiowej. Mastalgia cykliczna jest najczęstszą postacią, ponieważ stanowi aż 70% zgłaszanych bólów piersi. Uznaje się, że u jej podłoża leży zaburzona równowaga między estrogenami a progesteronem, objawiająca się zwiększonym stężeniem estrogenów oraz obniżonymi stężeniem progesteronu. Do takiego zjawiska dochodzi zwłaszcza w cyklach bezowulacyjnych, co jest charakterystyczne właśnie dla okresu przedmenopauzalnego.
Mianem mastalgii związanej ze zmianami hormonalnymi nazywa się też ból piersi występujący u dojrzewających dziewcząt, co wiąże się z fizjologicznym wzrostem piersi. Warto tu zaznaczyć, że w tym przypadku najczęściej obserwuje się ból obu piersi jednocześnie. Warto wymienić też czynniki ryzyka nasilające pojawienie się bólu:
- palenie papierosów;
- nadużywanie kawy;
- przewlekły stres;
- bezsenność;
- nerwica;
- zaburzenia osobowości.
Dotyczy to kobiet w każdym wieku.
Rak piersi
Rak piersi jest w Polsce najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet i jednocześnie drugą po raku płuca przyczyną zgonów nowotworowych wśród kobiet. Przyczyna większości zachorowań na raka piersi pozostaje nieznana. Czynnikami ryzyka są:
- starszy wiek;
- nosicielstwo mutacji niektórych genów (głównie BRCA1 i BRCA2);
- rodzinne występowanie raka piersi, szczególnie w młodszym wieku;
- miesiączka we wczesnym wieku oraz menopauza w późnym wieku;
- późny wiek pierwszego porodu zakończonego urodzeniem żywego dziecka;
- długotrwała hormonalna terapia zastępcza i antykoncepcja hormonalna;
- nadwaga i otyłość w okresie pomenopauzalnym;
- ekspozycja na działanie promieniowania jonizującego;
- łagodne choroby rozrostowe piersi (m.in. atypowa hiperplazja, nienaciekająca neoplazja zrazikowa).
Jedyną skuteczną populacyjną metodą wczesnego wykrywania raka piersi są przesiewowe badania mammograficzne, choć co roku bez względu na wiek pacjentki rekomenduje się również badanie USG piersi oraz comiesięczne samobadanie piersi.
Ból jednej piersi – diagnostyka
Ból jednej piersi zawsze wymaga starannej diagnostyki. W pierwszej kolejności należy udać się do lekarza ginekologa, który wykona USG piersi wraz z oceną dołów pachowych. Przyjmuje się, że najkorzystniej profilaktyczne badanie USG piersi powinno być przeprowadzone w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego, po ustaniu krwawienia, ale jeszcze przed wystąpieniem owulacji. Badanie jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne, nie wywołuje żadnych działań niepożądanych. Dlatego można je powtarzać wielokrotnie nawet u dziewcząt, kobiet w ciąży czy kobiet z różnymi chorobami.
Jeśli na badaniu USG wyjdą jakiekolwiek nieprawidłowości, zleca się mammografię. W ramach profilaktyki raka piersi mammografia jest refundowana przez NFZ w przypadku wszystkich kobiet pomiędzy 45.-74. rokiem życia. Na profilaktyczną mammografię nie trzeba skierowania. Jeśli także mammografia wyjdzie negatywnie, pacjentkę kieruje się na biopsję piersi. Uzupełnieniem diagnostyki są szczegółowe badania krwi, m.in. w kontekście hormonów płciowych.
Ból jednej piersi – leczenie
Jeśli ból piersi nie jest spowodowany nowotworem, co wymaga natychmiastowej terapii onkologicznej (chemioterapia, radioterapia, mastektomia), można spróbować licznych domowych metod łagodzących dolegliwości. Rekomendowane postępowanie obejmuje psychoprofilaktykę oraz zmianę trybu życia (systematyczna aktywność fizyczna, likwidacja nadwagi i otyłości, zmniejszenie spożycia kofeiny, tłuszczów). Można wspomagać się naturalnymi lekami zawierającymi w swoim składzie preparaty wiesiołka, witaminy E, witaminy B6.
Polecane produkty:
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież). Zobacz więcej... | |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Pertyński T., Stachowiak G., Mastalgia – poważny problem u kobiet w wieku przedmenopauzalnym, Przegląd Menopauzalny, 1/2013.
- Przybył A., Stetkiewicz T., Morawiec Z., Ból piersi jako problem diagnostyczny i kliniczny, Przegląd Menopauzalny 2004; 4: 65-67.
- Jassem J., Krzakowski M., Rak piersi, Onkologia w Praktyce Klinicznej, 5/2020.