USG piersi

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

USG piersi jest niezwykle praktycznym i ważnym badaniem współczesnej medycyny. Wykonuje się je zwłaszcza celem profilaktyki i diagnostyki raka piersi, najczęściej występującego nowotworu złośliwego u kobiet, obarczonego wysokim ryzykiem śmiertelności. Kontrolne USG piersi powinna wykonywać każda kobieta od momentu ukończenia 30. roku życia, w niektórych przypadkach także wcześniej.

USG piersi

USG piersi na czym polega?

USG piersi wykonywane jest za pomocą tradycyjnego ultrasonografu, czyli urządzenia emitującego fale ultradźwiękowe o odpowiedniej częstotliwości, bezpiecznej dla zdrowia i całkowicie niegroźnej, nawet dla kobiet ciężarnych. Sposób prowadzenia głowicy wyznacza budowa anatomiczna piersi, czyli promieniste ułożenie płatów gruczołowych wokół otoczki i brodawki. Badanie należy przeprowadzić techniką radialną, wykonując przekroje podłużne. Nie jest bolesne i nie powoduje dyskomfortu.

W pierwszej kolejności lekarz nakłada na skórę piersi pacjentki specjalny żel, którego celem jest zapewnienie lepszego poślizgu głowicy po skórze oraz przewodnictwa fal ultradźwiękowych. Następnie przykłada specjalną głowicę do piersi i porusza nią w różnych kierunkach, zatrzymując się w newralgicznych miejscach. Cenną praktyką podczas badania USG jest zmiana ułożenia piersi, lekki docisk w okolicy brodawek sutkowych czy ocena dołów pachowych. Badaniem należy objąć bowiem nie tylko sam gruczoł piersiowy, ale również jego najbliższe okolice.

USG piersi – kiedy?

Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego, kontrolne USG piersi powinna co 2 lata wykonywać każda kobieta między 20. a 30. rokiem życia, zaś po ukończeniu 30. roku życia częstotliwość wykonywania badania zwiększa się do 12 miesięcy. Kobiety obarczone ryzykiem (stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych, leczenie hormonalne, nowotwór piersi w wywiadzie rodzinnym) powinny wykonywać USG piersi co 6 miesięcy. Badanie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Zobacz również: Ból piersi.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Ile trwa USG piersi?

Badanie jest szybkie i zwykle nie pojawiają się żadne komplikacje w jego przebiegu. Długość wykonania badania na ogół nie przekracza 15 minut na obie piersi.

USG piersi – co pokazuje?

Na podstawie badania USG piersi można dokładnie zobrazować poszczególne elementy anatomiczne gruczołu piersiowego z rozróżnieniem jego poszczególnych stref (przedgruczołowej, gruczołowej, zagruczołowej). Fale ultradźwiękowe uwidaczniają ponadto skórę, przewody mlekowe, końcowe jednostki przewodowo-zrazikowe, tkankę tłuszczową, mięśnie piersiowe oraz węzły chłonne.

USG piersi – nieprawidłowe zmiany

Do nieprawidłowych zmian zaobserwowanych w trakcie USG piersi zaliczamy między innymi:

  • obrzęk skóry, pogrubienie jej powyżej 3 mm, wzmożone unaczynienie;
  • zmiany ogniskowe lite lub płynowe;
  • nieprawidłowości więzadeł Coopera;
  • poszerzenie przewodów mlekowych wraz z patologiczną ich zawartością;
  • zmiany płynowe, w tym torbiele proste czy z gęstą zawartością;
  • ropnie i krwiaki;
  • zbiorniki płynowe;
  • zmiany zapalne;
  • powiększenie węzłów chłonnych pachowych.

Powyższe zmiany są wskazaniem do bardziej szczegółowej diagnostyki, np. punkcji piersi czy mammografii. Dalsze badania powinny być wykonane w trybie pilnym, ponieważ w przypadku raka piersi najbardziej liczy się wczesna diagnoza i wdrożenie leczenia. Zwiększa to rokowania pacjentki i szanse na przeżycie.

USG piersi – jak się przygotować?

Badanie USG piersi nie wymaga szczególnych przygotowań, nie należy stawiać się na nie także w odgórnie określonych dniach cyklu. Ważne, aby zadbać o podstawowe zasady higieny osobistej. W dniu badania odradza się stosowania kremów, balsamów i antyperspirantów na obszarze skóry piersi i dołów pachowych.

USG piersi w ciąży

USG piersi jest badaniem bezpiecznym i nieinwazyjnym. Nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania, także w przypadku kobiet ciężarnych i karmiących piersią. Polskie Towarzystwo Ginekologii i Położników, a także Polskie Towarzystwo Onkologiczne, zalecają wykonanie USG piersi w celach profilaktycznych:

  • przez kobiety ciężarne powyżej 35. roku życia – w I trymestrze;
  • przez młodsze kobiety – w I lub II trymestrze.

Jeśli jednak w ciąży pojawią się niepokojące objawy dotyczące gruczołu piersiowego, badanie USG należy wykonać w dowolnym momencie trwania ciąży, bez obaw o prawidłowy rozwój płodu.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Ślubowski T., Ślubowska M., Wojciechowski A., Techniki diagnostyczne w raku piersi. Część I: Metody obrazowe i ich modyfikacje, Ginekologia Polska, 78/2007.
  2. Jakubowski W., Dobruch-Sobczak K., Migda B., Standardy badań ultrasonograficznych Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego – aktualizacja. Badanie sonomammograficzne, Journal of Ultrasonography, 12/2012.
  3. Nowicki A., Stogowska I., Wczesne wyniki badania profilaktycznego wykrywania raka piersi, Ginekologia Polska, 78/2007.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *