
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Samobadanie piersi to podstawowa czynność profilaktyczna każdej dbającej o siebie kobiety. Zwiększa szansę na wczesne wykrycie nowotworu piersi, który jest najczęściej występującym i najbardziej złośliwym rakiem u kobiet. Zgodnie ze statystyką, każdego roku umiera z tego powodu około 5 tysięcy kobiet.
Samobadanie piersi powinno się rozpocząć od 20. roku życia, jednak wiedzę na ten temat warto wdrażać w praktykę już wcześniej. Badanie poleca się wykonać każdego miesiąca, tego samego dnia. Najlepiej tydzień po miesiączce, między 6. a 9. dniem cyklu. Jeśli kobieta przeszła już menopauzę, badanie wykonuje się po prostu wybranego dnia miesiąca. Ważne, aby każdego miesiąca był to ten sam dzień.
Samobadania piersi na ogół nie robimy podczas okresu, ponieważ piersi są wówczas obolałe, nadwrażliwe i powiększone. Często towarzyszy temu zmiana konsystencji tkanek, co może być błędnie odebrane jako zmiana nowotworowa. Znacznie lepiej jest poczekać kilka dni do zakończenia menstruacji.
Na samobadanie piersi składają się 2 etapy:
Oglądanie piersi należy rozpocząć w pozycji stojącej wyprostowanej. Porównujemy kształt piersi, rozstaw oraz wygląd brodawek sutkowych. Kolejnym krokiem jest uniesienie ramion w górę i ocena, czy obydwie piersi zachowują się podczas tej czynności tak samo. Oględziny i porównanie wykonujemy również z obydwu profilów oraz w pozycji pochylonej do przodu. Ostatnim etapem oglądania jest delikatne uciśnięcie brodawki i ocena, czy nie wypływa z niej żadna wydzielina.
Badanie palpacyjne wykonuje się w różnych pozycjach. Na początku w pozycji leżącej, prawą rękę umieszczamy pod głową aby pierś była dokładnie wyeksponowana. Następnie lewą ręką dotykamy prawej piersi. Wykonujemy ruchy koliste i okrężne, obejmując nimi także pachę. To ważne, aby wykryć ewentualne powiększenie węzłów chłonnych. Ocenę tkanek ruchami półkolistymi i kolistymi wykonujemy również pod prysznicem, gdy skóra jest wilgotna i namydlona. Dzięki temu wyczuwalne guzki, zgrubienia i inne zmiany będzie można sprawniej odczuć pod palcami. Najlepiej podzielić w myślach pierś na 4 części i zbadać każdą po kolei zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
Nieprawidłowości mogą dotyczyć samej skóry, ale również brodawki sutkowej czy miąższu piersi (tkanek głębiej położonych). Należy zwracać szczególną uwagę na:
Wycieki z brodawki, drobne owrzodzenia, niegojące się rany oraz charakterystyczne „wciągnięcie” brodawki są wskazaniami do natychmiastowej wizyty u lekarza. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do wyników samobadania piersi również warto udać się do ginekologa.
Jeśli czujemy zmianę struktury piersi nie zawsze należy wpadać w panikę. Bardzo częste są niegroźne torbiele i włókniaki. Także młode kobiety posiadają typową dla tego wieku, gruczołową budowę piersi, przez co tkanki podskórne są nierówne. Jeśli stwardnienie nie zmienia swojej pozycji mimo dotyku powinna zapalić się jednak lampka alarmowa.
Wykazano, że średnica guzka nowotworowego diagnozowanego u kobiet nigdy nie wykonujących samobadania piersi wynosi średnio 40 mm. Natomiast w przypadku kobiet samobadających piersi wielkość ta wynosi na ogół 12 mm. Regularne samobadanie piersi pozwala znacznie wcześniej wykryć rozwijający się nowotwór, a więc i rozpocząć wczesne leczenie. Według wielu specjalistów samokontrola piersi prowadzona systematycznie może przyczynić się do znacznego obniżenia umieralności z powodu raka piersi.
![]() |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ... Zobacz więcej... |
![]() |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież). Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Jakie właściwości ma witamina B5?
Jak skutecznie schudnąć z brzucha?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły
3 odpowiedzi
Muszę się zmobilizować do samobadania, bo ciągle o tym zapominam, a teraz po powrocie okresu po porodzie będę chociaż mogła określić sobie dzień badania 🙂
Bardzo przydatny wpis. Dziekuje za rady, na pewno sie przydadza 🙂
Bardzo ważny wpis. Należy jak najwięcej i jak najczęściej mówić i pisać o samobadaniu. Dziękuję!