Owulacja

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Owulacja (faza owulacyjna) to inaczej proces jajeczkowania, czyli faza cyklu miesiączkowego, podczas której nabrzmiałe pęcherzyki Graafa pękają, a komórka jajowa jest wypchnięta ze swojej stałej pozycji do jamy otrzewnowej. Zjawisko ma miejsce około 14. dnia cyklu i umożliwia dokonanie zapłodnienia. Zapłodnienie jest możliwe podczas owulacji, gdy kobieta współżyła z mężczyzną bez zabezpieczenia, wskutek czego w jej drogach rodnych znajdują się plemniki.

Owulacja

Przebieg owulacji

Pierwszym etapem cyklu miesiączkowego jest tzw. faza folikularna. Niedojrzałe komórki jajowe znajdują się w pęcherzykach jajnikowych, a ich wzrost stymuluje hormon folikulotropowy. Wskutek jego działania uzyskuje się dojrzałą, gotową do zapłodnienia komórkę jajową. Wówczas zaczyna wzrastać poziom estrogenów w organizmie, co stymuluje przysadkę mózgową do produkcji LH (hormonu luteinizującego). W efekcie pęcherzyk pęka i do jajowodu uwalnia się dojrzała komórka jajowa. Ma to miejsce około 14. dnia cyklu, choć przyjmuje się przedział 13-15 dzień przed pojawieniem się miesiączki. Na przebieg owulacji wpływa wiele czynników, między innymi:

  • silne emocje;
  • nadmierna, bardzo intensywna aktywność fizyczna;
  • infekcje organizmu, przeziębienia;
  • choroby przewlekłe.

Czynniki te wpływają często na zaburzenia owulacji. Z kolei cykl bez owulacji uniemożliwia zajście w ciążę. Właśnie dlatego podstawą skutecznego leczenia niepłodności żeńskiej jest właściwe rozpoznanie przyczyny zaburzeń jajeczkowania.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Ile trwa owulacja?

Sam proces owulacji trwa jedynie 24 godziny, jednak dni płodne u kobiet nie stosujących żadnych zabezpieczeń trwają nieco dłużej. Przyjmuje się, że trwają 4 dni – 3 dni przed rozpoczęciem owulacji oraz 1 dzień po jej zakończeniu. Niezapłodniona komórka jajowa obumiera po upływie około 12 godzin od uwolnienia z pęcherzyka.

Objawy owulacji

Owulacja często przebiega niezauważona, jest fizjologicznym procesem zachodzącym w organizmie. W trakcie dni płodnych, podczas samej owulacji oraz tuż po jej zakończeniu kobieta może jednak zauważyć u siebie szereg objawów, w tym między innymi:

  • wydzielinę z dróg rodnych o charakterze innym niż zazwyczaj – śluz podczas owulacji staje się lepki, ciągnący i przezroczysty. Konsystencją przypomina białko jaja kurzego;
  • ból owulacyjny – dolegliwości bólowe obejmujące podbrzusze po stronie jednego z jajników. Zwykle są ostre;
  • poprawa kondycji włosów i cery;
  • wzrost libido;
  • niewielkie plamienia z dróg rodnych;
  • uczucie ciężkości piersi, lekki ból piersi;
  • niewielki wzrost temperatury ciała, maksymalnie o 0,5 stopnia Celsjusza.

Wszystkie te objawy są całkowicie naturalne i nie stanowią powodu do niepokoju.

Bolesna owulacja

W niektórych przypadkach może się okazać, że owulacja staje się dużo bardziej bolesna. Sam ból w tym etapie cyklu wiąże się z pęknięciem pęcherzyka Graafa i wylaniem płynu pęcherzykowego oraz krwi do jamy brzusznej. W rezultacie następuje podrażnienie otrzewnej i ból jajnika. Ból zwykle pojawia się po aktywności fizycznej lub po stosunku seksualnym. Może trwać kilka minut lub kilka godzin, co jest kwestią indywidualną. Zanika w momencie wchłonięcia płynów do ustroju. Dodatkowo nie występuje on w każdym cyklu, czyli co miesiąc. Zwykle pojawia się co 3-4 cykl.



Polecane produkty:

Bibliografia

Ganong W., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018.
Traczyk W., Fizjologia człowieka w zarysie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.
Radwan M., Zamkowska D., Wójcik D., Ziółkowski T., Stymulacja owulacji, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna, 1/2017.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *