Biopsja

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Biopsja to inwazyjny zabieg diagnostyczny, polegający na pobraniu materiału biologicznego od pacjenta celem jego oceny mikroskopowej. Pobrane tkanki są izolowane, a następnie przesyłane do laboratorium, gdzie zostaną wykonane badania histopatologiczne. Biopsje znajdują szerokie zastosowanie w diagnostyce chorób nowotworowych.

Biopsja

Rodzaje biopsji

Wyróżniamy biopsje zamknięte i otwarte. Do grona tych pierwszych należą:

 • biopsja aspiracyjna cienkoigłowa – łatwa w wykonaniu, pozwala na pobranie komórek, a nie całych wycinków tkanek, co jest mniej traumatyczne dla pacjenta. Procedura polega na zassaniu komórek do bardzo cienkiej igły. Z tą metodą wiąże się jednak ryzyko zafałszowania wyniku;
 • biopsja szczoteczkowa – przykładem jest cytologia, czyli pobranie materiału komórkowego z szyjki macicy za pomocą specjalnej szczoteczki. Wykorzystywana w sytuacjach, gdy nie ma możliwości pobrania materiału innymi akcesoriami;
 • biopsja gruboigłowa – polega na pobraniu nie tylko samych komórek, lecz wycinka tkanek za pomocą grubej igły o średnicy 3 mm. Jest znacznie dokładniejsza od biopsji cienkoigłowej. W przypadku nowotworów nie tylko rozpoznaje chorobę, lecz nawet określa jej typ i zaawansowanie;
 • biopsja wycinkowa – polega na pobraniu wycinka tkanek po zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Przykładem jest choćby usunięcie zmiany skórnej lub pieprzyka na ciele;
 • biopsja stereotaktyczna – cienkoigłowa lub gruboigłowa wykonywana pod kontrolą RTG, co znacznie zwiększa precyzję badania.

Biopsje otwarte wykonuje się zawsze w znieczuleniu miejscowym lub znieczuleniu ogólnym. Polegają na nacięciu powłok ciała i odsłonięciu guza lub tkanki, którą chce się pobrać. Wśród nich wyróżnia się:

 • biopsję nacinającą – pobranie wyłącznie fragmentu guza, zwykle 1 cm3;
 • biopsję wycinającą – wycięcie całego guza i odesłanie go do badań histopatologicznych.

Rodzaj badania zawsze jest dobierany do potrzeb i stanu zdrowia pacjenta.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Co to jest biopsja?

Właściwie przeprowadzona biopsja jest decydującym etapem dla prawidłowego rozpoznania i leczenia nowotworów tkanek miękkich. Pozwala na uzyskanie materiału dla postawienia właściwego rozpoznania histopatologicznego i oceny czynników prognostycznych. W tym oceny stopnia złośliwości. Innymi słowy, biopsja jest czynnością pozwalającą na pobranie komórek lub tkanek do badania histopatologicznego. Badanie histopatologiczne to natomiast mikroskopowa ocena tkanek pod kątem procesów chorobowych.

Czy biopsja jest bezpieczna?

Lekarz wykonujący biopsję zawsze musi mieć na uwadze pewne ryzyko rozsiewu komórek nowotworowych. Może to nastąpić przez:

 • otwarcie pseudotorebki guza;
 • otwarcie przedziału mięśniowego;
 • preparowanie wzdłuż anatomicznych płaszczyzn;
 • wytworzenie krwiaka, który rozprzestrzeni się wewnątrz- i zewnątrzprzedziałowo.

Skrajne błędy popełnione podczas wykonywania biopsji mogą prowadzić między innymi do konieczności amputacji kończyny, gdy przed biopsją możliwa była operacja oszczędzająca. Aby zwiększyć bezpieczeństwo biopsji, przed jej wykonaniem rekomenduje się badania obrazowe. Choć istnieje pewne ryzyko niepowodzenia, na ogół biopsje są bezpieczne dla pacjenta, wręcz zalecane i niezbędne dla dalszego postępowania terapeutycznego.

Biopsja – wskazania

Biopsję wykonuje się zawsze przy podejrzeniu choroby nowotworowej. Przykładowe wskazania:

 • guzy i nacieki widoczne na badaniach obrazowych;
 • niepokojące pieprzyki i zmiany skórne o nierównych brzegach, z których sączy się wydzielina;
 • narośla na węzłach chłonnych;
 • polipy;
 • zgrubienia w obrębie piersi, widoczne na obrazie USG lub podczas mammografii.

Biopsja jest wykonywana w ramach NFZ, można jednak zdecydować się na prywatne badanie. Średnia cena biopsji cienkoigłowej wynosi około 250-280 zł.

Zobacz również: USG piersi.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Chmielik E., Łuczyńska E., Biopsja gruboigłowa piersi – wytyczne diagnostyczne, Pol J Pathol, 3/2009.
 2. Baskin J., Duick D., Levine R., Badanie ultrasonograficzne oraz biopsja aspiracyjna cienkoigłowa tarczycy pod kontrolą ultrasonograficzną, Wydawnictwo M-Medica, Warszawa 2009.
 3. Wieczorek M., Histopatologia ogólna i podstawy cytodiagnostyki, Śląski Uniwersytet Medyczny, Katowice 1999.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *