
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Nerwica to zaburzenie psychiczne, w przebiegu którego pacjent zachowuje właściwy osąd rzeczywistości, lecz wykazuje objawy takie jak nadmierny lęk, strach i niepokój. Uczucia te zwykle są nieuzasadnione, a reakcja takiej osoby przesadzona. W dzisiejszych czasach nerwica jest poważnym problemem, z którym najczęściej udajemy się do psychoterapeuty lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
Przyczyny nerwicy nie zostały do końca poznane, sugeruje się jednak wpływ czynni
ków biologicznych i predyspozycji osobniczych. Dokładnych przyczyn upatruje się w:
Strach, lęk i niepokój są fizjologiczną, naturalną reakcją obronną organizmu. Wnioskuje się, że w przebiegu nerwicy organizm próbuje chronić się przed szkodliwymi czynnikami, a za takie odbiera wiele sytuacji neutralnych dla osób zdrowych. Gdy jedna osoba bagatelizuje lub lekceważy sytuację, dla innej może być ona silnym przeżyciem uruchamiającym kaskadę objawów. Czynnikami ryzyka nerwicy jest przede wszystkim styl życia, a więc nadmiar obowiązków, silny stres w życiu codziennym czy konflikty interpersonalne. Nie bez znaczenia pozostaje jednak charakter, a więc nadmierne reagowanie na niektóre sytuacje.
W medycynie spotkać można wiele rodzajów nerwicy. Często jest to tzw. nerwica natręctw, zwana również zaburzeniem obsesyjno-kompulsywnym. Jej przejawem są przede wszystkim:
Innym rodzajem jest nerwica depresyjna, objawiająca się głównie obniżonym nastrojem i brakiem chęci do życia. Przygnębienie i smutek utrzymują się bez konkretnego powodu przez dłuższy czas, może je wywołać drobnostka, sytuacja normalna dla większości osób. Z kolei przy nerwicy lękowej pojawiają się:
Często diagnozuje się nerwicę żołądka, gdy wskutek emocji dochodzi do zaburzeń funkcjonowania żołądka. Wówczas pojawiają się typowe objawy gastryczne, takie jak:
Natomiast nerwica wegetatywna sprawia, że organizm nadmiernie reaguje na niektóre sytuacje i emocje uruchamiając obronne mechanizmy układu nerwowego wegetatywnego. Pojawiają się charakterystyczne dla niego objawy, takie jak:
Na podstawie objawów zwykle można rozpoznać rodzaj nerwicy.
W przypadku zdiagnozowania nerwicy zawsze należy podjąć leczenie przyczynowe, które nie jest jednak tak proste. Ustalenie dokładnej przyczyny bywa skomplikowane i czasochłonne, wymaga też sporej wiedzy i taktu. Należy bowiem wejść w psychikę pacjenta, powrócić do jego dzieciństwa oraz poznać aktualny styl życia. Zajmuje się tym psychoterapeuta lub w niektórych przypadkach psychiatra. Podstawą jest terapia poznawczo-behawioralna, terapia wspierająca oraz terapia wglądowa. Konieczne jest także wsparcie wszystkich domowników i osób bliskich pacjentowi.
Objawowo można stosować farmakoterapię, np. leki o działaniu uspokajającym lub wspomagającym trawienie. Osoba z nerwicą powinna szczególnie dbać o codzienny relaks, zaleca się znalezienie hobby i regularną aktywność fizyczną. Ważne są również:
Przy odpowiednim podejściu rokowania są dobre, choć terapia może trwać nawet wiele lat. W większości przypadków uzyskuje się jednak zadowalające efekty, a więc znacznie osłabienie objawów. Dzięki temu pacjent jest w stanie normalnie funkcjonować.
![]() |
Omega 3 - czysty olej z Pachnotki zwyczajnej
Olej omega 3 to 100% naturalny produkt pozyskiwany z rośliny o nazwie Pachnotka zwyczajna (Perilla frutescens). Uzupełnia codzienną dietę m.in. w mikroelementy, witaminę E, ... Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Jakie właściwości ma witamina B5?
Jak skutecznie schudnąć z brzucha?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły