
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Radioterapia to skuteczna i powszechnie stosowana metoda miejscowego leczenia nowotworów, którą często stosuje się w ich zaawansowanym stadium. Cechuje się stosunkowo niewielkim nasileniem działań niepożądanych, a jej głównym celem jest zniszczenie jak największej ilości komórek nowotworowych.
W medycynie wyróżnia się 2 podstawowe rodzaje radioterapii:
W teleterapii najczęściej stosuje się więc przyspieszacze liniowe emitujące wysokoenergetyczne fotony i elektrony, z kolei w brachyterapii – izotopy promieniotwórcze, które w postaci igieł, ziaren, kapsułek lub drutu aplikuje się na powierzchnię skóry, do jam ciała lub bezpośrednio do guza nowotworowego.
Wyróżnia się 2 cele radioterapii, leczenie radykalne i paliatywne. Leczenie radykalne ma na celu usunięcie i zniszczenie wszystkich komórek nowotworowych w organizmie pacjenta na napromieniowanym obszarze. Wymaga więc zastosowania wysokich dawek podawanych w małych porcjach dziennych. Umożliwia to jednocześnie naprawę i regenerację zdrowych tkanek. Użycie promieniowania jonizującego powoduje w tym przypadku pękanie nici DNA o charakterze trwałym, przez co komórka nowotworowa ma bardzo niewielkie szanse się odbudować.
Natomiast leczenie paliatywne ma na celu przede wszystkim jak najbardziej zmniejszyć objawy chorobowe, gdy całkowite wyleczenie nowotworu nie jest możliwe. Jej celem jest również prewencja przerzutów do innych narządów i tkanek organizmu. Radioterapię paliatywną stosuje się celem poprawy jakości życia oraz jego wydłużenia.
Wskazaniami do radioterapii paliatywnej są:
Wskazaniami do radioterapii radykalnej są wszystkie przypadki nowotworów, które można wyleczyć dzięki napromieniowaniu. Bardzo często radioterapię łączy się z chemioterapią, aby leczenie było maksymalnie kompleksowe i jeszcze skuteczniejsze.
Współczesna radioterapia jest znacznie skuteczniejsza niż ta stosowana jeszcze kilkanaście lat temu. Obecnie obszar napromieniany wysoką, jednorodną dawką jest dopasowany do kształtu guza w trzech wymiarach. Objętość napromienianych zdrowych tkanek mogła zostać więc ograniczona do niewielkiego marginesu wokół nowotworu. W konsekwencji, dawka w guzie mogła zostać podwyższona. Taka praktyka znacznie zmniejszyła ryzyko powikłań wczesnych i późnych. Radioterapia składa się z 2 etapów.
Radioterapia składa się zazwyczaj z dwóch etapów. W pierwszym etapie stosuje się mniejszą dawkę, dzięki której z większą skutecznością można uzyskać zniszczenie mikroskopowych ognisk nowotworu. W drugim etapie napromieniowany jest wyłącznie lity guz, z użyciem wyższej niż w etapie pierwszym dawki. Dodatkowo dodawany jest margines celem uzyskania planowanego obszaru tarczowego.
Jak każdy rodzaj leczenia onkologicznego, tak i radioterapia wiąże się z działaniami niepożądanymi. Jej celem jest wprawdzie zniszczenie komórek nowotworowych, jednak nierzadko dochodzi do uszkodzenia także tych zdrowych znajdujących się w okolicy. Dotyczy to zwłaszcza komórek podlegających szybkim podziałom. Efekty uboczne zależą od tego, jaką dawkę promieniowania otrzymuje pacjent oraz jaka lokalizacja ciała jest napromieniowana. Najczęściej obserwuje się nadmierne zmęczenie, senność, utratę apetytu i dolegliwości skórne (świąd, zaczerwienienie, suchość, podrażnienie). Może dojść do wypadania włosów, przewlekłych biegunek, mdłości, spadku masy ciała oraz silnych bólów głowy. Sztywność stawów i bóle mięśniowe sprawiają, że coraz częściej pacjentów onkologicznych konsultuje się z fizjoterapeutami praktykującymi na oddziałach onkologicznych.
![]() |
Spirulina w proszku 100%
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu..Zobacz więcej... |
![]() |
Spirulina w tabletkach 100%
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo..Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły