
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Chemioterapia to jedna z często stosowanych metod leczenia nowotworów. Polega na podawaniu cytostatyków celem zniszczenia możliwie największej liczby komórek nowotworowych w organizmie chorego na raka. Chemioterapię najczęściej stosuje się w skojarzeniu z innymi metodami leczenia onkologicznego (chirurgią, radioterapią, lekami celowanymi i immunoterapią).
Rozważając rozpoczęcie chemioterapii należy mieć na uwadze rodzaj i charakter nowotworu, ponieważ nie każdy rak poddaje się działaniu chemii. Nowotwory dzielimy zgodnie z ich wrażliwością na te o:
Warto także wiedzieć, przy których nowotworach chemioterapia jest metodą podstawową, a przy których stanowi jedynie metodę uzupełniającą leczenie. Metodę podstawową stanowi w przypadku m.in.:
Z kolei metodą uzupełniającą jest w przypadku leczenia:
Onkolog musi wykazywać się ogromną wiedzą z zakresu nie tylko nowotworów i chorób przewlekłych, ale i farmakologii. Nieodpowiednio dobrane leki lub ich dawki mogą przynieść wiele szkód.
Chemioterapia polega na niszczeniu komórek nowotworowych za pomocą odpowiednio dobranych środków chemicznych, zwanych powszechnie cytostatykami. Przebieg chemioterapii jest różny, w zależności od potrzeb, wieku i stanu zdrowia pacjenta, a przede wszystkim w zależności od rodzaju i charakteru nowotworu. Stosuje się więc leki w tzw. monoterapii (wyłącznie jeden lek cytostatyczny przez cały okres trwania leczenia) i polichemioterapii (kilka różnych leków w określonym schemacie). Leki podawane są w sekwencjach, czyli najczęściej co kilka dni lub tygodni. W niektórych przypadkach nie stosuje się jednak przerw między dawkami.
Do zarejestrowanych i legalnych leków stosowanych w chemioterapii doustnej w Polsce należą:
Niejednokrotnie niska biodostępność leku doustnego jest przyczyną stosowania jego odpowiednika dożylnego. Obecnie trwają również badania nad możliwościami zwiększenia biodostępności cytostatyków w postaci doustnej.
Obowiązkiem lekarza jest poinformowanie pacjenta o przebiegu planowanego leczenia oraz fizjologii chemioterapii. Pacjent musi szczegółowo znać możliwe powikłania i skutki uboczne, a także ryzyko, że mimo podjętego leczenia nowotwór nie zostanie wyleczony. Dopiero po zapoznaniu się z wszystkimi kwestiami otrzymuje formularz do podpisania. Jest to zgoda na rozpoczęcie leczenia. Po złożeniu podpisu lekarze mogą rozpocząć chemioterapię.
Chemioterapia wiąże się z wystąpieniem licznych skutków ubocznych, z których najbardziej rozpoznawalnym jest utrata włosów. Wypadanie włosów towarzyszy każdej chemioterapii, pojawia się już po 1-2 tygodniach od rozpoczęcia przyjmowania leków. Po zakończeniu chemioterapii włosy odrastają. Do pozostałych skutków ubocznych zaliczamy:
I wiele innych. Dokładne działania niepożądane zależą również od rodzaju podanego leku.
Długość chemioterapii zależy od wielu czynników, w tym rodzaju i zaawansowania nowotworu oraz rodzaju podanych leków. Pierwszy cykl trwa od tygodnia do miesiąca, przy czym koniecznych jest kilka cyklów. Całkowity czas trwania leczenia może wynosić kilka miesięcy.
![]() |
Spirulina w proszku 100%
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu..Zobacz więcej... |
![]() |
Spirulina w tabletkach 100%
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo..Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły