Mammografia

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Mammografia to metoda diagnostyczna wykorzystywana celem wykrywania nowotworów gruczołu piersiowego u kobiet. Cieszy się wysoką czułością (ponad 98%) oraz wysoką swoistością (ponad 80%). Badanie powinny wykonywać profilaktycznie wszystkie kobiety po ukończeniu 40. roku życia. Aby móc wykonać mammografię nie trzeba mieć skierowania.

Mammografia

Wskazania do mammografii

Mammografię należy wykonywać profilaktycznie od momentu ukończenia 40. roku życia, ewentualnie wcześniej, jeśli zaistnieją ku temu wskazania. Dodatkowo jest ona ważnym elementem diagnostyki przy pojawieniu się następujących objawów:

Czynnikami ryzyka choroby nowotworowej piersi są także:

  • uwarunkowania genetyczne – nowotwory w rodzinie;
  • bardzo mała aktywność fizyczna, siedzący tryb życia;
  • otyłość, dieta bazująca na przetworzonej żywności;
  • częste picie alkoholu i palenie papierosów;
  • choroby piersi w przeszłości;
  • wieloletnie przyjmowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej;
  • wczesny wiek pierwszej miesiączki lub późna menopauza;
  • wiek powyżej 50. roku życia.

Kobiety narażone na powyższe czynniki ryzyka i spełniające kryteria do badania nie powinny zwlekać z jego wykonaniem.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Jak wygląda mammografia?

Podczas mammografii wykorzystuje się promieniowanie rentgenowskie (RTG) celem wykrycia niepokojących zmian w strukturze piersi już na samym początku ich rozwoju. Pacjentka musi rozebrać się od pasa w górę, a następnie kładzie pierś na specjalnym stoliku. Specjalista wykonujący badanie przyciska pierś od góry płytką, dzięki czemu unieruchomiona i nieco spłaszczona pierś może być dokładnie prześwietlona na całej swojej powierzchni. Badanie może być niemożliwe do wykonania w przypadku kobiet w bardzo małym biustem.

Zdjęcie RTG wykonuje się osobno dla każdej piersi. Całe badanie trwa nie dłużej niż 15 minut i może powodować dyskomfort związany z dociskaniem piersi do stolika. Wyniki zapisywane są na płycie CD i przekazywane pacjentce. Z płytą należy udać się do lekarza celem interpretacji wyników. Kobiety z implantami piersi również mogą skorzystać z tego badania, bardzo ważne jest jednak znalezienie specjalisty, który posiada wiedzę i umiejętność prześwietlenia piersi bez uszkodzenia implantów.

Kiedy pierwsza mammografia?

Rekomenduje się wykonanie pierwszego badania mammograficznego po ukończeniu 40. roku życia, powtarzając je następnie co 2 lata aż do momentu 50. urodzin. Po ukończeniu 50. roku życia ryzyko zachorowania na raka piersi znacznie wzrasta. Wówczas zaleca się wykonywanie mammografii raz do roku w celach profilaktycznych.

Kobiety przed menopauzą powinny stawiać się na badanie w I połowie cyklu menstruacyjnego. W innym razie piersi będą tkliwe, a więc badanie może być dla nich bolesne.

Mammografia na NFZ

Mammografia jest badaniem refundowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Z programu mogą skorzystać kobiety w wieku 50-69 lat, czyli znajdujące się w grupie ryzyka. Darmowe badanie przysługuje raz na 2 lata lub raz na rok, jeśli w rodzinie pojawiały się przypadku raka piersi.

Przeciwwskazania do mammografii

Badanie mammograficzne przeciwwskazane jest kobietom w ciąży, ponieważ promieniowanie negatywnie wpływa na rozwój płodu. Wówczas alternatywą jest USG piersi, jako badanie całkowicie bezpieczne. Mammografii nie wykonuje się także u młodych kobiet, ponieważ w młodym wieku tkanka piersiowa ma charakter gruczołowy, wyniki badania nie będą więc dokładne ani wiarygodne. Nie ma innych przeciwwskazań do wykonania badania.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Łuczyńska E., Pozycjonowanie w mammografii, Inżynier i Fizyk Medyczny, 1/2014.
  2. Bobek-Billewicz B., Jurkowski M., Rola mammografii metodą rezonansu magnetycznego w diagnostyce raka piersi, Nowotwory, 2/2017.
  3. Bezpieczna mammografia, Acta Bio-Optica et Informatica Medica, 3/2009.
  4. Moderhak M., Analiza algorytmów diagnostyki termicznej w mammografii, Gdańsk 2012.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *