Maseczki ochronne powinny jak najlepiej chronić drogi oddechowe oraz właściwie zakrywać usta i nos. Przed czym chroni maseczka jednorazowa, KN95 czy FFP2/3? M.in. przed zanieczyszczeniami środowiskowymi jak pył, kurz, smog, ale także ogranicza tzw. zakażenia kropelkowe. Maseczki stały się stałym elementem garderoby podczas wizyty w sklepie, podróży komunikacją miejską w okresie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Ich noszenie jest obowiązkowe na terenie całego kraju i regulują to przepisy prawne.
Gdzie, kiedy i kto musi nosić maseczkę ochronną na twarz?
Noszenie maseczek może stwarzać mniejszą wygodę podczas wykonywania codziennych czynności. Należy pamiętać, że to obowiązkowy element ubioru w przestrzeni publicznej. Maseczka ochronna chroni Nas i innych użytkowników przez cząstkami stałymi obecnymi w środowisku, ale także drobnoustrojami, wśród których wymienić można wirusy przeziębienie, grypy czy koronawirus SARS-CoV-2 wywołujący COVID-19.
Gdzie musimy nosić maseczki ochronne?
W październiku 2020 roku ponownie wszedł obowiązek noszenia maseczek na wolnym powietrzu, czyli w przestrzeni publicznej, m.in. podczas podróży do pracy komunikacją miejską, zakupów w supermarkecie, targowiskach czy stacjach benzynowych. Niektóre osoby są zwolnione z obowiązku noszenia maseczki, wśród nich wymienia się m.in.:
- dzieci, które nie ukończyły 5 lat,
- osoby podróżujące wspólnie samochodem, które mieszkają razem (dotyczy to np. par z dziećmi i samych dzieci czy związków bezdzietnych, czy osób mieszkających wspólnie),
- osób samotnie podróżujących samochodem,
- osoby zwolnione z tego obowiązku na podstawie specjalnego zaświadczenia od lekarza specjalisty.
Rodzaje masek ochronnych – jednorazowe, wielorazowe, domowe
W dobie koronawirusa dostępnych jest wiele maseczek chroniących przed zakażeniem drogą kropelkową. Można skorzystać z gotowych rozwiązań jak maseczki jednorazowe chirurgiczne, maseczki materiałowe wielorazowe (z filtrem FFP lub bez niego), antysmogowe. Wiele osób decyduje się jednak na własnoręczne uszycie maseczek z powszechnie dostępnych materiałów np. starych poszewek na poduszki. Obecnie dostępnych jest wiele ciekawych krojów i wzorów maseczek ochronnych.
Należy zdać sobie sprawę, że maseczki różnią się klasą filtracji – w zależności od materiału są mniej lub bardziej szczelne i selektywne. Wśród masek z filtrem wyróżnia się maski posiadające filtr FFP2 (tzw. maska FFP2) czy maska półfiltrująca KN95 (jednorazowa, którą nosi się do 8 godzin lub wielorazowa z wymiennym filtrem).
Czy apteka to miejsce, gdzie można kupić maseczkę ochronną?
Apteka to miejsce gdzie można nabyć maseczki oprócz tradycyjnego dla niej asortymentu jak leki, suplementy diety, wyroby medyczne czy inne usługi farmaceutyczne. W swojej ofercie apteka posiada wiele maseczek np. maseczki ochronne jednorazowe, chirurgiczne, z filtrem. Różnią się one ceną, kształtem, kolorem czy grubością. Znajdziemy maseczki chirurgiczne (często w kolorze niebieskim lub zielonym) – na elastyczne gumki lub wiązane na troczkach. W związku z rosnącym poziomem zanieczyszczenia dostępne są również maski antysmogowe z filtrem z węglem aktywnym, które również ograniczają transmisję cząsteczek podczas mówienia czy oddychania.
Bezpieczne noszenie maseczki ochronnej
Niezależnie od typu maski warto pamiętać o kilku zasadach, które zagwarantują lepszą ochronę przed patogenami jak bakterie, wirusy, zarodniki grzybów. Co jest ważne podczas noszenia maski?
- W przypadku całkowitego zamoczenia maski należy wymienić ją na nową!
- Nie nosić jej dłużej niż wskazuje specyfikacja producenta!
- Nie wolno jej co chwila zdejmować i zakładać chwytają za przednią część maski!
- Istotny jest właściwy sposób jej zakładania i ściągania, który powinien być poprzedzony zdezynfekowaniem i umyciem rąk!
Warto jednak pamiętać, że noszenie maseczki to jedna z metod ochrony przed infekcjami. Oprócz tego należy pamiętać o częstej dezynfekcji rąk i utrzymywaniu rozsądnego odstępu względem innych osób minimum 1,5 metra.
Artykuł sponsorowany
Jedna odpowiedź
Dzięki za garść przydatnych informacji 🙂
Ja póki co używam wielorazowej 🙂 Mam ich kilka 😛