Pielęgnacja skóry zimą

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Pielęgnacja skóry zimą jest niezwykle ważna, ponieważ jest ona stale narażana na skrajnie niskie temperatury i przesuszenia. Uważa się, że lato i zima to najmniej korzystne dla skóry pory roku. W szczególności należy zadbać o skórę twarzy i skórę dłoni. Wiele zabiegów można z łatwością przeprowadzać samodzielnie w domu i jest to wystarczające dla zachowania zdrowia i dobrej kondycji ciała.

Pielęgnacja skóry zimą

Pielęgnacja skóry zimą

Skóra zimą wymaga szczególnej troski, ponieważ jest znacznie osłabiona i odwodniona po okresie letnim. Sprawcą problemów skórnych latem było głównie promieniowanie UVA, powodujące redukcję warstwy kolagenu i elastyny. Brak zabezpieczeń w postaci kremów z filtrem UV może prowadzić ponadto do destrukcji melanocytów, co objawia się białymi, drobnymi plamkami na powierzchni naskórka. Do tego dochodzi przesuszenie występujące w efekcie obniżenia skuteczności naturalnych substancji wiążących wodę w tkankach. Tak osłabiona skóra jest szybko narażana na niskie temperatury jesienią, a następnie zimą, do czego dołącza mróz i suche powietrze. Uważa się wręcz, że zimą skóra ma gorszą kondycję, niż latem, jako że w miesiące letnie wchodzi po wiosennym odżywieniu jej.

Zobacz również: Zabiegi kosmetyczne na zimę.

Peelingi zimą

Peelingi to zabiegi polegające na złuszczaniu martwego naskórka, dzięki czemu skóra jest oczyszczona i może lepiej chłonąć składniki aktywne zawarte w kosmetykach pielęgnacyjnych. Można je wykonywać samodzielnie w domu – podstawowy podział wyróżnia peelingi mechaniczne i peelingi chemiczne, przy czym te drugie są łagodniejsze dla skóry i nie powodują podrażnień. Zabiegi warto wykonywać 1-2 razy w tygodniu. Najczęściej wykorzystywane substancje to polihydroksykwasy (np. kwas glikolowy, kwas mlekowy lub kwas salicylowy) oraz kwas trichlorooctowy (TCA). Seria kilku peelingów powtarzana co 2-4 tygodnie powoduje wyraźną poprawę mikrokrążenia w skórze i intensywną regenerację naskórka. Peelingi działają odmładzająco i skutecznie likwidują oznaki starzenia się skóry.

Zobacz również: Kwasy na twarz – rodzaje i właściwości.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Osoby bardziej wymagające mogą zdecydować się na profesjonalne peelingi w gabinecie kosmetologicznym. Popularnością cieszą się np. peelingi kawitacyjne, mikrodermabrazja czy oxybrazja. Peeling warto wykonać w dzień, w który nie zamierzamy wychodzić na mróz, ponieważ skóra jest po nim delikatniejsza, chwilowo podatniejsza na ewentualne uszkodzenia.

Nawilżanie skóry zimą

Skóra w okresie zimowym ma tendencję do przesuszania się. Warto zwrócić uwagę na to, aby nie myć twarzy bezpośrednio przed wyjściem z domu – czynność ta powinna przypadać przynajmniej na 15 minut przed wyjściem. Bardzo korzystne jest stosowanie kremów nawilżających i dotyczy to zarówno cery, jak i dłoni oraz stóp. Podczas dużych mrozów, zamiast lekkich kremów nawilżających, lepiej wybierać te ochronne, o tłustej konsystencji, zawierające niewielką ilość wody, która w wyniku minusowych temperatur mogłaby przyczynić się do pękania naczynek krwionośnych i uszkodzeń naskórka. Polecanymi składnikami kremów na zimę są: witamina E, oleje roślinne, alantoina, panthenol, witamina PP, kwas hialuronowy, filtr UV.

Kremy nawilżające do skóry należy stosować codziennie. Na cerę aplikuje się je rano po umyciu twarzy żelem lub pianką (przed nałożeniem ewentualnego makijażu) oraz wieczorem, po dokładnym oczyszczeniu cery płynem micelarnym i pianką oczyszczającą. Jeśli chodzi o skórę na ciele, kremy lub balsamy aplikuje się po kąpieli, gdy skóra jest ciepła i miękka, dzięki czemu lepiej chłonie składniki aktywne. Dłonie można kremować zawsze wtedy, gdy odczuwamy ich przesuszenie lub ściąganie skóry.

Zobacz również: Pielęgnacja dłoni.

Odbudowa płaszcza hydrolipidowego

Zimą skóra często bywa przesuszona, szorstka, podrażniona. Nasilają się także jej problemy z niedoskonałościami. Przyczyną tego może być uszkodzenie płaszcza hydrolipidowego skóry. Aby go odbudować, warto sięgać po kosmetyki zawierające substancje naturalnie budujące tę warstwę ochronną, np. skwalen, estry cholesterolu, kwasy tłuszczowe, a także zawierające fitoceramidy. Dobrym połączeniem jest więc stosowanie 2 kremów – rano intensywnie nawilżającego, a wieczorem odbudowującego warstwę hydrolipidową. Można też sięgnąć po jeden krem, jeśli łączy w sobie wszystkie polecane składniki (nawilżające i odbudowujące).

Pielęgnacja skóry zimą – praktyczne wskazówki

Poza systematycznym złuszczaniem naskórka i intensywnym nawilżaniem skóra potrzebuje w okresie zimowym zindywidualizowanego podejścia. Pamiętaj, aby w okresie zimowym:

  • unikać wychodzenia na zewnątrz z mokrą lub wilgotną skórą;
  • nie pocierać mocno skóry ręcznikiem podczas jej osuszania, ponieważ może to uszkodzić jej warstwę hydrolipidową;
  • poprawiać krążenie w skórze, np. drogą automasaży, masaży twarzy rollerem jadeitowym, zmiennocieplnymi prysznicami;
  • suplementować kwas hialuronowy (intensywnie nawilża od wewnątrz), kolagen (wzmacnia) oraz witaminę D.

Jeśli stan skóry nie ulega poprawie, warto wybrać się do kosmetologa, który doradzi i wykona odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne na twarz, czy inne okolice ciała. Gdy pojawią się zaś niepokojące zmiany skórne (np. świąd skóry, wysypka, łuszczenie się z zaczerwienieniem, ropne wykwity), dobrym rozwiązaniem będzie wizyta u dermatologa.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Suligowska I., Pielęgnowanie zdrowej skóry, Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy Radom 2006.
  2. Wesołowska J., Iwan-Ziętek I., Mosiejczuk H., Kemicer-Chmielewska E., Marchlewicz M., Zastosowanie wybranych bodźców fzykalnych podczas profesjonalnych zabiegów kosmetologicznych. Część II. Fale ultradźwiękowe, Pomeranian J Life Sci, 63/2017.
  3. Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *