Płaszcz hydrolipidowy skóry

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Płaszcz hydrolipidowy skóry jest warstwą ochronną, która zapewnia prawidłowe jej funkcjonowanie. Dzięki jego obecności naskórek izolowany jest od szkodliwych czynników środowiska zewnętrznego. Z czego składa się płaszcz hydrolipidowy oraz jakie inne funkcje pełni w naszym organizmie?

Płaszcz hydrolipidowy skóry

Płaszcz hydrolipidowy skóry

Płaszcz hydrolipidowy skóry to powłoka ochronna naskórka, która zbudowana jest z wody oraz lipidów. Jest odpowiedzialna za nawilżenie skóry, a co za tym idzie jej prawidłowe funkcjonowanie. Płaszcz hydrolipidowy można porównać do tarczy ochronnej przed działaniem szkodliwych czynników środowiska zewnętrznego.

W skład płaszcza hydrolipidowego wchodzi:

Płaszcz hydrolipidowy – rozwój

Należy zaznaczyć, że struktura płaszcza hydrolipidowego zmienia się wraz z upływem lat:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • skóra dziecka po urodzeniu pokryta jest tzw. mazią płodową, która w szybkim czasie znika z jej powierzchni. Gruczoły łojowe niemowlaka nie funkcjonują, aż do momentu osiągnięcia wieku dojrzewania;
  • małe dziecko z reguły wykazuje tendencję do suchej skóry, z tego względu, że płaszcz hydrolipidowy jest bardzo delikatny i składa się głównie z lipidów naskórkowych;
  • w wieku 8-10 lat gruczoły łojowe wznawiają swoją pracę, ze szczytowym momentem w wieku dojrzewania. W okresie młodzieńczym lipidy naskórkowe są przede wszystkim pochodzenia łojowego;
  • u osób w średnim wieku (50 lat) praca gruczołów łojowych zmniejsza się, zachodzą również zmiany w składzie samego płaszcza hydrolipidowego, co przekłada się również na zmiany pH skóry (jej odczyn staje się bardziej kwaśny).

Zobacz również: Czym jest pH skóry?

Rola płaszcza hydrolipidowego

Głównym zadaniem płaszcza hydrolipidowego jest utrzymywanie kwaśnego pH skóry. Ponadto odgrywa znaczącą rolę w tworzeniu bariery naskórkowej, chociaż już w nie tak dużym stopniu. Dodatkowo wpływa na wygląd estetyczny warstwy rogowej naskórka, a to dlatego, że obecność tłustej substancji na powierzchni skóry zapewnia jej optymalny połysk.

Wskazówka

Wbrew pozorom płaszcz hydrolipidowy nie wykazuje żadnej znaczącej roli w ochronie skóry przed działaniem promieni słonecznych.

Płaszcz hydrolipidowy – kiedy staje się osłabiony?

Płaszcz hydrolipidowy skóry może być osłabiony na skutek:

  • nadmiernej ekspozycji skóry na działanie promieniowania UV;
  • gorącego i suchego powietrza;
  • wysokiej temperatury powietrza.

Płaszcz hydrolipidowy – jak odbudować?

Ze względu na to, że płaszcz hydrolipidowy może zostać osłabiony z różnych powodów, nie należy to do problemów nieodwracalnych. W celu jego odbudowania, w pielęgnacji domowej warto stosować kosmetyki o działaniu silnie nawilżającym. Zaleca się, aby w składzie ich znalazły się lipidy, witaminy, a także związki odżywcze i regenerujące. Chcąc odbudować płaszcz hydrolipidowy skóry, należy również stosować odpowiednie preparaty do demakijażu. Należy unikać tych na bazie alkoholu oraz w postaci mydeł, ponieważ w dużym stopniu naruszają barierę naskórkową. W kuracji tego typu warto pamiętać również o spożywaniu, co najmniej 2 litrów wody dziennie.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Martini M., Kosmetologia i Farmakologia Skóry, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *