Sucha skóra zimą

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Sucha skóra zimą to problem dotyczący wielu osób bez względu na płeć. W tym okresie obserwuje się pogorszenie kondycji skóry zwłaszcza twarzy, stóp i rąk, ale i całego ciała. Staje się ona łuszcząca, odwodniona, przesuszona, a wpływ na to ma przede wszystkim skrajnie niska temperatura, mało wilgotne powietrze, a także ogrzewanie stosowane w domach i miejscach publicznych. Warto więc zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry zimą.

Sucha skóra zimą

Sucha skóra zimą – przyczyny

Suchość skóry może być uwarunkowana wieloma czynnikami, przeważnie są nimi:

  • uwarunkowania genetyczne (w tym zaburzona budowa naskórka, niedobory składników lipidowych w skórze);
  • schorzenia dermatologiczne (atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, alergie kontaktowe, łojotokowe zapalenie skóry);
  • nieodpowiednia pielęgnacja skóry (zwłaszcza stosowanie zbyt agresywnych kosmetyków naruszających barierę ochronną skóry, ale i unikanie nawilżania czy brak demakijażu przed pójściem spać);
  • naturalny proces starzenia się skóry, zwłaszcza w okresie menopauzy – szacuje się, że problem suchej skóry dotyczy niemal wszystkich po 60. roku życia i wiąże się ze zmniejszającą się produkcją kwasu hialuronowego i kolagenu wraz z wiekiem.

Szczególnym zagrożeniem dla kondycji skóry są jednak zimowe pory roku. Wówczas suchość skóry wynika z bardzo niskich temperatur oraz suchego, mroźnego powietrza. Czynnikiem ryzyka jest także wychodzenie na zewnątrz z wilgotną skórą, np. niedługo po umyciu twarzy wodą czy po kąpieli. Im na zewnątrz jest zimniej, tym wolniej pracują gruczoły łojowe. W konsekwencji skóra szybciej ulega przesuszeniu. Ponieważ jej bariera ochronna jest upośledzona, nadmiernie reaguje na czynniki zewnętrzne w porównaniu do pozostałych rodzajów skóry, spadają również jej zdolności regeneracyjne. Na koniec warto wspomnieć, że zimą dieta jest przeważnie uboższa w antyoksydanty, witaminy i minerały, co przekłada się na gorsze odżywienie i nawilżenie skóry.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Sucha skóra zimą – domowe sposoby

Zimą warto codziennie stosować kremy zawierające lipidy, które są tłustsze niż lekkie kremy polecane na wiosnę i na lato. Zapobiegają one dalszej utracie wody przez naskórek oraz wzmacniają właściwości obronne naskórka. Dzięki nim skóra staje się bardziej wytrzymała na uszkadzające czynniki zewnętrzne, takie jak właśnie minusowe temperatury. Przy skrajnie przesuszonej, spierzchniętej skórze dobrym wyborem są emolienty. Pomagają one odtwarzać zniszczoną barierę hydrolipidową, uzupełniają obecne w skórze lipidy międzykomórkowe oraz substancje wiążące wodę w skórze. Emolienty także łagodzą stany zapalne skóry, podrażnienia skóry i świąd skóry. Dodatkowo stwarzają na skórze warstwę okluzyjną, która jest jej bardzo dobrym zabezpieczeniem. Kremy stosuje się codziennie, przede wszystkim przed wyjściem na zewnątrz.

Sucha skóra w okresie zimowym dobrze reaguje na oleje roślinne i woski. Mogą być one składnikiem kremów, jak również można wykonywać olejowanie skóry lub oczyszczanie jej metodą OCM. Jako że sucha skóra przebiega z nadmiernym łuszczeniem się naskórka, ważne są regularne (1-2 razy w tygodniu) peelingi złuszczające naskórek. Dzięki temu składniki aktywne kosmetyków wykażą większą biodostępność. Łagodnym, polecanym peelingiem na zimę jest ten zawierający kwas glikolowy.

Ponadto warto pamiętać, aby w domu stosować nawilżacze powietrza, unikać palenia papierosów, a także suplementować kwas hialuronowy, który wykazuje ponadprzeciętne właściwości nawilżające. Każdego dnia należy wypijać przynajmniej 1,5 l płynów, nie wliczając w to kawy.

Sucha skóra zimą – zabiegi

Zimą warto odwiedzać gabinet kosmetologiczny, aby profesjonalnie wspierać zdrowie i kondycję skóry. Polecanymi zabiegami kosmetycznymi na zimę są przede wszystkim:

Warto zapytać kosmetologa o charakter własnej skóry i polecane zabiegi. Po dokładnej analizie specjalista z pewnością poleci indywidualnie dobrane propozycje zabiegów.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kaniewska M., Kosmetologia – podstawy, Wydawnictwo WsiP, Warszawa 2011.
  2. Sikorska M., Nowicki R., Wilkowska A., Pielęgnacja skóry suchej i wrażliwej, Alergologia Polska, 2/2015.
  3. Wilczyński S., Etiopatogeneza suchej skóry, Kosmetologia.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *