
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Ochrona skóry zimą to ważny aspekt jej pielęgnacji. W tym czasie warto zmusić się do szczególnych zaleceń ze względu na silne działanie czynników atmosferycznych tj. niska temperatura, wiatr, śnieg czy marznący deszcz. Jak więc zapewnić skórze właściwą ochronę zimą?
Należy zaznaczyć, że zimą skóra traci wilgoć aż dwa razy szybciej niż latem. W związku z tym, równie szybko staje się szorstka w dotyku, sucha, matowa oraz ulega podrażnieniom. Tak słaba kondycja wynika przede wszystkim z osłabienia naturalnych mechanizmów obronnych naskórka, do których należy m.in. warstwa lipidowa. Brak właściwej ochrony skóry może przyczyniać się do powstawania przemrożeń, a także odmrożeń niektórych jej części. Efektem tego mogą być nadmiernie popękane naczynia krwionośne (teleangiektazje) czy zwiększona wrażliwość na działanie czynników zewnętrznych.
Skóra na zimno reaguje przede wszystkim skurczem naczyń krwionośnych oraz mięśni przywłośnych czego efektem ich działania jest tzw. gęsia skórka. Włosy na skórze podnoszą się, gruczoły łojowe opróżniają swą powierzchnię, dzięki czemu skóra samodzielnie natłuszcza się. Zjawisko to jest jej naturalnym procesem obronnym.
Przez długi czas istniała powszechna opinia, że zimą wskazane jest stosowanie tłustych, wręcz ciężkich kremów. Obecnie tego rodzaju preparaty zaleca się jedynie osobom uprawiającym spoty zimowe. Wynika to z faktu, że zastosowanie tłustego kremu sprzyja wielu niekorzystnym sytuacjom. Kosmetyki zalecane zimą:
Jeśli w codziennej pielęgnacji korzysta się z tego rodzaju kosmetyków wówczas należy aplikować je tuż przed wyjściem na zewnątrz i zmyć zaraz po powrocie do domu.
Ponadto, przy dużym mrozie skóra narażona jest na intensywne wysuszenie, w związku z tym kremy do pielęgnacji w takiej sytuacji powinny w składzie zawierać NMF, a także ceramidy, które uszczelniają naskórek oraz ograniczają parowanie.
Skórę twarzy przed silnym mrozem można również ochronić stosując sypki puder z zawartością jedwabnych protein lub wazelinę, która chroni ją przed przylepianiem się płatków śniegu do jej powierzchni.
Z kolei przy niedużych mrozach naturalną powłokę ochronną wzmacnia się poprzez aplikację emulsji, które nie spowodują zaburzenia fizjologicznych funkcji skóry. Należy zaznaczyć, że emulsja odbudowuje płaszcz lipidowy skóry, a także zapewnia jej doskonałe nawilżenie.
Wskazówka
Wszystkie produkty do ochrony skóry przed zimnem należy usunąć z twarzy w ciepłym pomieszczeniu, a następnie powrócić do codziennej pielęgnacji cery.
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ...Zobacz więcej... |
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki …Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły