Ochrona skóry zimą to ważny aspekt jej pielęgnacji. W tym czasie warto zmusić się do szczególnych zaleceń ze względu na silne działanie czynników atmosferycznych tj. niska temperatura, wiatr, śnieg czy marznący deszcz. Jak więc zapewnić skórze właściwą ochronę zimą?
Należy zaznaczyć, że zimą skóra traci wilgoć aż dwa razy szybciej niż latem. W związku z tym, równie szybko staje się szorstka w dotyku, sucha, matowa oraz ulega podrażnieniom. Tak słaba kondycja wynika przede wszystkim z osłabienia naturalnych mechanizmów obronnych naskórka, do których należy m.in. warstwa lipidowa. Brak właściwej ochrony skóry może przyczyniać się do powstawania przemrożeń, a także odmrożeń niektórych jej części. Efektem tego mogą być nadmiernie popękane naczynia krwionośne (teleangiektazje) czy zwiększona wrażliwość na działanie czynników zewnętrznych.
Ochrona skóry zimą
Skóra na zimno reaguje przede wszystkim skurczem naczyń krwionośnych oraz mięśni przywłośnych czego efektem ich działania jest tzw. gęsia skórka. Włosy na skórze podnoszą się, gruczoły łojowe opróżniają swą powierzchnię, dzięki czemu skóra samodzielnie natłuszcza się. Zjawisko to jest jej naturalnym procesem obronnym.
Przez długi czas istniała powszechna opinia, że zimą wskazane jest stosowanie tłustych, wręcz ciężkich kremów. Obecnie tego rodzaju preparaty zaleca się jedynie osobom uprawiającym spoty zimowe. Wynika to z faktu, że zastosowanie tłustego kremu sprzyja wielu niekorzystnym sytuacjom. Kosmetyki zalecane zimą:
- zapobiegają utrudnieniom w naturalnej wymianie ciepła;
- chronią naczynia krwionośne przed nadmiernym rozszerzaniem się;
- umożliwiają proces parowania.
Jeśli w codziennej pielęgnacji korzysta się z tego rodzaju kosmetyków wówczas należy aplikować je tuż przed wyjściem na zewnątrz i zmyć zaraz po powrocie do domu.
Ponadto, przy dużym mrozie skóra narażona jest na intensywne wysuszenie, w związku z tym kremy do pielęgnacji w takiej sytuacji powinny w składzie zawierać NMF, a także ceramidy, które uszczelniają naskórek oraz ograniczają parowanie.
Skórę twarzy przed silnym mrozem można również ochronić stosując sypki puder z zawartością jedwabnych protein lub wazelinę, która chroni ją przed przylepianiem się płatków śniegu do jej powierzchni.
Z kolei przy niedużych mrozach naturalną powłokę ochronną wzmacnia się poprzez aplikację emulsji, które nie spowodują zaburzenia fizjologicznych funkcji skóry. Należy zaznaczyć, że emulsja odbudowuje płaszcz lipidowy skóry, a także zapewnia jej doskonałe nawilżenie.
Wskazówka
Wszystkie produkty do ochrony skóry przed zimnem należy usunąć z twarzy w ciepłym pomieszczeniu, a następnie powrócić do codziennej pielęgnacji cery.
Bibliografia
- Dylewska-Grzelakowska J., Kosmetyka Stosowana, Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1999.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |