Przebarwienia na twarzy to defekt kosmetyczny, który może pojawić się u każdej osoby, np. wskutek błędów pielęgnacyjnych lub chorób ostrych i przewlekłych. Istnieje wiele przyczyn powstawania przebarwień, a dla większości osób są one sporym problemem. Dlatego w ostatnich latach szczególnie rozwinęły się metody mające na celu usuwanie tych zmian skórnych.
Przebarwienia na twarzy – przyczyny
Do najczęstszych przyczyn przebarwień na twarzy zaliczamy:
- trądzik;
- ospę wietrzną;
- bielactwo;
- choroby wątroby;
- przewlekłe przyjmowanie niektórych leków, np. doustnej antykoncepcji hormonalnej lub glikokortykoidów;
- atopowe zapalenie skóry;
- toczeń rumieniowaty układowy;
- łojotokowe zapalenie skóry;
- łuszczycowe zapalenie skóry;
- nagłe wahania hormonalne, np. w przebiegu ciąży lub menopauzy.
Poważnym czynnikiem ryzyka tworzenia się przebarwień jest również stosowanie kosmetyków i preparatów do twarzy, zawierających składniki fotouczulające i fototoksyczne, a następnie wychodzenie na zewnątrz. Pod wpływem działania promieniowania UV dochodzi do uaktywnienia się tych substancji i w efekcie do tworzenia się przebarwień. Do związków o działaniu fotouczulającym zaliczamy między innymi:
- olejki eteryczne – cedrowy, lawendowy, sandałowy;
- ekstrakty roślinne – z arniki, nagietka, rumianku, dziurawca;
- retinoidy;
- diklofenak, naproksen, ibuprofen i inne związki , które mogą znajdować się w maściach do stosowania zewnętrznego.
Istnieje również szereg leków, które przyjmowane doustnie przez pewien czas przy częstej ekspozycji ciała na słońce mogą powodować przebarwienia na twarzy. Są to między innymi chemioterapeutyki, leki przeciwdepresyjne oraz diuretyki.
Jak wyglądają przebarwienia na twarzy?
Przebarwienia na twarzy mogą przybrać różny obraz kliniczny w zależności od przyczyny. Potrądzikowe objawiają się pod postacią mniejszych lub większych plam przypominających płaskie punkciki o okrągłym kształcie. Ich kolor na skórze może być różnorodny, zwykle przybierają barwę od jasnoróżowej, aż po ciemnobrązową. Przebarwienia nie są ubytkami z skórze. Z kolei w przebiegu bielactwa przebarwienia przybierają postać białych lub bardzo jasnych plam o nieregularnym kształcie. Zwiększają one swoją średnicę wraz z upływem czasu.
Dość charakterystyczne są również plamy wątrobowe, które najczęściej lokalizują się w obrębie twarzy i grzbietowych części dłoni. Mogą przybierać barwę od jasnożółtej do ciemnobrązowej. Mają przy tym owalny kształt i rozmiar od wielkości pieprzyka do 2 cm średnicy. Wszelkie przebarwienia warto skonsultować z dermatologiem oraz kosmetologiem.
Zobacz również: Przebarwienia skóry – jak skutecznie leczyć?
Przebarwienia na twarzy – leczenie
Osoby z przebarwieniami na twarzy zazwyczaj szukają sposobów na pozbycie się ich. Choć istnieje kilka domowych, powszechnie polecanych metod, mając na uwadze własne bezpieczeństwo najlepiej udać się do doświadczonego kosmetologa, który wykona sprawdzone zabiegi dopasowane do indywidualnych potrzeb skóry. Największą skutecznością cieszy się:
- laserowe usuwanie przebarwień – komórki zawierające melaninę (barwnik skóry) zostają podgrzane, a w konsekwencji także zniszczone. Melanocyty ulegają rozbiciu, a melanina rozproszeniu, co prowadzi do rozjaśnienia przebarwień;
- dermabrazja – mechaniczne ścieranie powierzchni naskórka i górnych warstw skóry właściwej, zwykle przy użyciu szczotki diamentowej, co odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Dermabrazja pozwala na usunięcie nawet głębokich znamion barwnikowych czy blizn potrądzikowych;
- krioterapia – komórki barwnikowe ulegają zniszczeniu wskutek działania niskich temperatur;
- mezoterapia igłowa – nakłuwanie skóry celem wprowadzenia do niej substancji aktywnych o działaniu redukującym przebarwienia potrądzikowe;
- IPL – terapia intensywnym światłem pulsującym;
- peelingi chemiczne – np. na bazie kwasu glikolowego, kwasu migdałowego, kwasu salicylowego lub arbutyny.
W warunkach domowych najlepiej wykonywać peelingi i stosować kosmetyki zawierające w swoim składzie witaminę C, hydrochinon, retinoidy czy silikony. Wychodząc na słońce zawsze należy pamiętać o stosowaniu kremu z filtrem UV, aby nie doszło do pogłębienia się przebarwień (na opalonej skórze są one znacznie bardziej widoczne) lub pojawienia się kolejnych.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Galas N., Leczenie przebarwień. Przegląd metod, Kosmetologia Estetyczna, 3/2015.
- Czerwonka W., Przebarwienia skóry, etiologia i leczenie za pomocą lasera, Kosmetologia Estetyczna, 2/2015.
- Lizak A., Załęska I., Matuła A., Morawiec M., Wasylewski M., Ocena skuteczności preparatów i zabiegów kosmetycznych u osób z przebarwieniami skóry twarzy, Kosmetologia Estetyczna, 3/2018.
- Kapuścińska A., Nowak I., Zastosowanie kwasów organicznych w terapii trądziku i przebarwień skóry, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 69/2015.