
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Melanina to pigment występujący w ludzkiej skórze, włosach oraz tęczówce oka. Jej głównym zadaniem jest ochrona skóry przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Melaninę produkuje enzym tyrozynaza, który stymulowany jest działaniem promieni UV. Związek ten nasila lub zmniejsza syntezę melaniny w skórze.
W organizmie człowieka występują trzy rodzaje melaniny. Należy do nich:
Barwnik ten można również podzielić na:
W przypadku gdy we włosach występuje więcej melaniny ziarnistej tym są one ciemniejsze. W przypadku gdy więcej jest melaniny rozproszonej włosy są jaśniejsze.
Za syntezę melaniny odpowiedzialne są melanocyty czyli wyspecjalizowane komórki znajdujące się w skórze, komórkach narządu wzroku, w uchu wewnętrznym oraz w oponach mózgowo-rdzeniowych. Wyprodukowany przez melanocyty barwnik, organizm kumuluje w pęcherzykach nazywanych melanosomami. Struktury te wypychane są do wyżej zlokalizowanych warstw skóry i tam są rozmieszczane.
Z kolei za samą produkcję melaniny odpowiedzialny jest enzym – tyrozynaza, który przekształca aminokwas tyrozyny w melaninę. Natomiast proces powstawania melaniny nosi nazwę melanogenezy.
Na produkcję melaniny wpływa:
Najważniejszym zadaniem melaniny w organizmie jest ochrona skóry. Dzięki jej obecności szkodliwe związki promieniowania UV mają zablokowane przejście do jej głębszych warstw.
W wyniku działania promieni UV na skórę zwiększa się produkcja melaniny, a w efekcie skóra przybiera ciemniejszy kolor. Przyczynia się do tego skład promieniowania słonecznego, do którego wchodzą związki UV pobudzające tyrozynazę do uwalniania melaniny.
Melanina warunkuje również kolor włosów. Im jest jej więcej, tym włosy stają się ciemniejsze. Ponadto melanina odpowiedzialna jest za barwę naszych oczu. U noworodków oczy zazwyczaj są niebieskie, dopiero z czasem zmieniają się na ciemniejsze, ponieważ melanina w tęczówce wytwarza się wolniej.
Zdarza się, że w organizmie może wystąpić nieprawidłowa synteza melaniny. Gdy występuje jej zbyt mała ilość mamy wówczas do czynienia z bielactwem czyli tzw. albinizmem (choroba genetyczna). Osoby chore posiadają charakterystyczny wygląd. Skóra jest bardzo jasna, włosy posiadają kolor biały lub jasny blond. Tęczówka oka natomiast jest jasno niebieska. Chorzy na albinizm z racji bardzo niskiej ochrony skóry przed promieniowaniem UV w dużym stopniu narażeni są na poparzenia słoneczne nawet przy delikatnej dawce świetlnej.
Z kolei nadmiar melaniny w organizmie człowieka nazywamy melanizmem, którego objawem są piegi, pieprzyki oraz inne znamiona powstałe na skórze w wyniku działania promieniowania słonecznego. W sposób pośredni z zaburzonym procesem wydzielania melaniny związane są również nowotwory skóry np. czerniak, który powstaje w wyniku mutacji komórek produkujących melaninę (melanocytów).
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ...Zobacz więcej... |
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki ...Zobacz więcej... |
Aktualności
Jak wspomóc organizm po ciąży?
Alternatywa dla kwasu hialuronowego w medycynie estetycznej
Róż, bronzer i puder od AFFECT
Zostań z nami
Polecane artykuły