Olejki eteryczne – mechanizm działania

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Olejki eteryczne znalazły szerokie zastosowanie już w czasach starożytnych. Jednak szybki rozwój medycyny oraz chemii, a także przeskok technologiczny, który nastąpił w XX wieku sprawił, że kierunek jakim jest farmacja oraz farmakologia rozwinął się pod kątem produkcji substancji pochodzenia roślinnego jako terapeutyków zarówno w profilaktyce jak i terapii różnego rodzaju schorzeń.

Olejki eteryczne - mechanizm działania

Olejki eteryczne – mechanizm działania

Olejki eteryczne wykorzystywane w trakcie zabiegów docierają do organizmu na dwa sposoby:

  • przez drogi oddechowe (nos-receptory węchowe-opuszka węchowa-nerwy węchowe-mózg, a także nosogardziel-krtańtchawica-oskrzela-płucaukład krwionośny);
  • przez skórę (naskórek-gruczoły łojowe- mieszki włosowe- skóra właściwa-tkanki głębokie i narządy).

Zobacz również: Układ oddechowy człowieka.

Warto zaznaczyć, że absorpcję olejków eterycznych w głąb skóry i narządów obserwuje się dopiero powyżej 2,5-3% zawartości olejków w danym preparacie.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Wskazówka

W kosmetologii stosuje się dawki olejków eterycznych, które działają głównie na skórę oraz zmysł węchu. Odpowiednie dopasowanie ich sprawia, że organizm może się wyciszyć, zrelaksować, uspokoić oraz osiągnąć wewnętrzną harmonię.

Niewielkie cząsteczki związków, które stanowią składniki olejków eterycznych o charakterze lipofilowym przedostają się do głębokich warstw skóry przez mieszki włosowe oraz gruczoły łojowe. Należy pamiętać, że olejki 100% skoncentrowane nie zaleca się aplikować bezpośrednio na skórę w stanie nierozcieńczonym. Zjawisko to może wywołać jej podrażnienie. W związku z tym olejki na skórę zawsze nakłada się po wcześniejszym ich rozcieńczeniu.

W dużej mierze olejki eteryczne odbierane są przez człowieka za pośrednictwem dróg oddechowych. Należy podkreślić, że każdy organizm posiada tak zwane skojarzenia zapachowe. Stanowią one efekt zapisanych w pamięci bodźców zapachowych, które mózg odbiera, rejestruje i zapamiętuje na zawsze. Raz zapamiętany zapach jest rozróżniany oraz identyfikowany w ciągu całego życia np. zapach matki oznacza spokój, zapach domu oznacza dzieciństwo.

Sygnały zapachowe, które docierają do receptorów węchowych transportowane są do włókien nerwowych. Następnie przekształcają się w mózgu na świadome i podświadome reakcje psychosomatyczne. Oznaką tego jest uspokojenie, pobudzenie organizmu lub zmniejszenie objawów depresji czy lęków.

Zmysł węchu, który uważany jest za najbardziej wrażliwy spośród wszystkich przekazuje informacje do mózgu niemal natychmiastowo. W związku z tym reakcje organizmu są zawsze intensywne i szybkie. Nawet najmniejsze stężenia olejków eterycznych wpływają na nastrój oraz stan emocjonalny człowieka.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Ciupińska M., Eris I., Frydrych A., Kosmetologia Pielęgnacyjna i Lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *