Uczulenie na hybrydę

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Uczulenie na hybrydę nie jest częstym zjawiskiem, jednak może wystąpić u osób bardziej wrażliwych, predysponowanych. Tym bardziej że popularność takich stylizacji paznokci stale rośnie. Objawami tego są: świąd, zaczerwienienie, łuszczenie skóry palców wokół paznokci, wysypka. Przy zaobserwowaniu takich objawów po założeniu hybryd należy jak najszybciej skonsultować się ze swoją stylistką celem zdjęcia aplikacji.

Uczulenie na hybrydę

Uczulenie na hybrydę – przyczyny

Zdecydowanie najczęściej do uczulenia na hybrydę dochodzi w momencie niewłaściwych stylizacji paznokci, a więc przy istnieniu błędów (czynników ryzyka), które wywołują dolegliwości. Są nimi:

  • zalewanie skórek lakierem – lakier hybrydowy powinien znajdować się wyłącznie na płytce paznokciowej, absolutnie nie powinien wychodzić poza ich obrąb, np. na skórę lub skórki. Odsuwanie skórek przed nałożeniem lakieru ma więc cel nie tylko estetyczny, ale i chroni te tkanki przez kontaktem z lakierem;
  • zbyt krótki czas utwardzania lakieru pod lampą UV / LED – jeśli nie będziemy stosować się do zaleceń producenta odnośnie czasu utwardzania danego lakieru, może dojść do wystąpienia sytuacji, w której z wierzchu lakier będzie już suchy i właściwie utwardzony, jednak od spodu, w miejscu jego kontaktu z płytką paznokciową, będzie wilgotny. Znacznie zwiększa to ryzyko reakcji alergicznej;
  • zbyt słaba moc lampy do utwardzania paznokci – z tego samego względu, co poprzednio: lakier może nie do końca utwardzić się na swoim spodzie;
  • używanie produktów słabej jakości, niewiadomego pochodzenia – niekiedy stylistki decydują się na kupno lakierów hybrydowych o wątpliwej jakości lub ściąganych z Azji ze względu na ich cenę i szeroki wybór atrakcyjnych kolorów. Niestety może to mieć swoje konsekwencje w bezpieczeństwie klientek. Ryzyko alergii na hybrydę znacznie wzrasta.

Oczywiście zdarza się, że stylistka paznokci nie popełniła żadnych błędów i pracuje na lakierach najwyższej jakości z certyfikatami bezpieczeństwa. Warto zaznaczyć, że alergia może wiązać się z samym składem kosmetyku, który jest jednak mocno chemiczny.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Objawy uczulenia na hybrydę

Typowe objawy wskazujące na uczulenie na hybrydę są następujące:

  • świąd i pieczenie skóry wokół paznokci;
  • opuchlizna i zaczerwienienie wałów paznokciowych;
  • pęcherzyki i łuszczenie się skóry w okolicy paznokci;
  • ból palców, zwłaszcza przy dotyku;
  • onycholiza – odwarstwienie płytki paznokcia od łożyska.

W zaawansowanych przypadkach, gdy dana osoba jest wyjątkowo podatna na reakcje alergiczne, może dojść do rozprzestrzenienia objawów na inne części ciała, np. twarz czy szyję.

Uczulenie na hybrydę – leczenie

W pierwszej kolejności należy jak najszybciej wyeliminować kontakt organizmu z alergenem, czyli cząsteczkami wywołującymi dolegliwości. Należy więc udać się do swojej stylistki paznokci celem zdjęcia stylizacji hybrydowej. Jeśli nie ma wolnych terminów tego samego dnia, w którym wystąpiły objawy, warto udać się do kogoś innego. Im dłużej lakier pozostanie na paznokciach, tym większe szkody dla zdrowia może wywołać.

Następnie warto udać się do dermatologa, który zapisze leki przeciwhistaminowe. Można też zażywać wapno, które w wielu przypadkach łagodzi nieco objawy. Pomocniczo na paznokcie i skórę dłoni aplikuje się maści i kremy regenerujące zalecone przez lekarza. Niestety dalsze wykonywanie stylizacji hybrydowych w przyszłości będzie raczej wykluczone. Można jedynie spróbować malować paznokcie lakierami o innym składzie lub lakierami żelowymi. Jeśli i po nich pojawią się reakcje alergiczne, dla własnego bezpieczeństwa najlepiej całkowicie zrezygnować z takiej formy pielęgnacji paznokci.

Podsumowanie

Korzystanie z usług manicure hybrydowego, akrylowego, żelowego jest coraz bardziej popularne. W związku z powyższym obserwuje się zwiększoną liczbę przypadków wyprysku kontaktowego alergicznego spowodowanego przez akrylany zawarte w produktach do manicure długotrwałego. Reakcje alergicznie wymagają natychmiastowego zdjęcia stylizacji i konsultacji z lekarzem dermatologiem celem dobrania odpowiednich leków i maści.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. E. Drozd-Styk., M. Krzyczkowska-Sendrakowska., Czy wygląd włosów i paznokci może świadczyć o zaburzeniach hormonalnych oraz niedoborach witamin i pierwiastków śladowych?, Medycyna Estetyczna i Anti-Aging, 3/2014.
  2. Surma, P. Nockowski, Wpływ stanu zdrowia oraz stylu życia na wygląd paznokci, Kosmetologia Estetyczna, 1/2016.
  3. Fedorczak A., Jamroz-Brzeska J., Wyprysk kontaktowy alergiczny spowodowany przez akrylany zawarte w produktach do manicure długotrwałego, Alergia Astma Immunologia 2020, 25 (4): 187-191.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *