Krioterapia w kosmetologii

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Krioterapia w kosmetologii znalazła szerokie zastosowanie ze względu na właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne, a także dzięki działaniu zmniejszającemu widoczność obrzęków obwodowych. Stanowi ona niefarmakologiczną metodę leczenia chorób o ciężkim i przewlekłym charakterze.

Krioterapia w kosmetologiiKrioterapia

Krioterapia polega na krótkim kontakcie skóry pacjenta z niską temperaturą, która waha się w granicach (-180 do -110°C). Dużą rolę odgrywa zastosowanie określonej metody krioterapii, która następuje na skutek przenoszenia lub przewodzenia energii. Krioterapię można podzielić na miejscową lub ogólną.

Na przestrzeni ostatnich lat zauważono zwiększone zainteresowanie tematyką niskich temperatur w wielu dziedzinach nauki, w tym również kosmetologii. Zastosowanie niskich temperatur sięgających (-190°C) pozwoliło leczyć nie tylko poszczególne jednostki chorobowe, ale również defekty kosmetyczne.

Wpływ niskich temperatur na organizm

Na skutek działania niskich temperatur zachodzi wiele reakcji w ludzkim organizmie. Mamy wówczas do czynienia z działaniem przeciwbólowym, przeciwzapalnym, a także zmniejszeniem obrzęków obwodowych. Dochodzi do obniżenia napięcia mięśniowego, zwiększa się drenaż żylny oraz limfatyczny. Skóra zyskuje lepszy wygląd poprzez ustąpienie zmian charakterystycznych dla danego schorzenia. Ustępuje świąd skóry przy jednoczesnym wzroście hormonów tj. adrenalina, noradrenalina, serotonina oraz testosteron.

Terapia z wykorzystaniem zimna korzystnie oddziałuje na organizm z perspektywy kierunku jakim jest kosmetologia. Krioterapia bowiem spowalnia postępujący proces starzenia się skóry, reguluje przemianę materii, zmniejsza objawy zmęczenia fizycznego i psychicznego, wyrównuje koloryt skóry. Pozytywnie wpływa na kondycję włosów oraz paznokci.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Krioterapia w kosmetologii

Leczenie z wykorzystaniem niskich temperatur wykorzystuje się w terapii trądziku pospolitego. Przyczynia się bowiem do złuszczenia martwych komórek naskórka. Na tego rodzaju leczenie dobrze reagują zmiany o charakterze grudek, krost oraz cyst, z kolei zaskórniki odporne są na działanie zimna.

Krioterapia to również alternatywa dla metod leczenia bliznowców, blizn potrądzikowych oraz redukcji zmarszczek. W przypadku redukcji zmarszczek zabieg polega na bezpośrednim użyciu niskich temperatur, aby zablokować sygnały pochodzące z nerwów obwodowych.

Zobacz również: Leczenie bliznowców.

Nowatorskim krokiem w kriochirurgii jest usuwanie kępek żółtych. Są to zmiany wypełnione cholesterolem, które najczęściej lokalizują się w obrębie przyśrodkowej części powiek. Kępki żółte należą do zmian łagodnych, w związku z tym ich usuwanie potrzebne jest głównie z przyczyn kosmetycznych.

Innym przykładem krioterapii w kosmetologii jest wykorzystanie tej metody w walce z nadmierną ilością tkanki tłuszczowej. Mowa tu o zabiegach kriolipolizy. Zasada działania obejmuje założenie, że komórki tłuszczowe są znacznie bardziej podatne na działanie zimna niż komórki organizmu bogate w wodę. Działanie niskiej temperatury na komórki tłuszczowe powoduje ich apoptozę, poprzez wcześniejsze wywołanie reakcji zapalnej. Po wykonaniu zabiegu redukcja tkanki tłuszczowej następuje w sposób powolny od 2 do 4 miesięcy. Proces ten uwarunkowany jest indywidualną możliwością organizmu do pozbywania się uszkodzonych komórek tkanki tłuszczowej.

Krioterapia wykorzystywana jest również w zabiegach pielęgnacyjnych płytki paznokciowej, szczególnie w przypadku paznokci szponowatych. Zabieg przyczynia się do zagęszczenia komórek paznokci z nadmierną kruchością oraz krzywizną.

Bibliografia

  1. Migasiewicz A., Ciszek A., Podbielska H., Kosmetologia Estetyczna, Zastosowanie niskich temperatur w dermatologii i kosmetologii, 1/2018.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

2 Responses

  1. Z krioterapią jest trochę jak z elektrowstrząsami – mają ludzie mylne wyobrażenie co do istoty samego zabiegu (a przecież elektrowstrząsy stosuje się w przypadku lekoopornej depresji i depresji u kobiet w ciąży; sam zabieg oczywiście nie wygląda w sposób jakiego przyzwyczaiły nas media). Z braku wiedzy ludzie w krioterapii widzą tylko niebezpieczeństwo i zagrożenie dla ich zdrowia, zamiast mało inwazyjnego zabiegu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *