
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Krioterapia w kosmetologii znalazła szerokie zastosowanie ze względu na właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne, a także dzięki działaniu zmniejszającemu widoczność obrzęków obwodowych. Stanowi ona niefarmakologiczną metodę leczenia chorób o ciężkim i przewlekłym charakterze.
Krioterapia polega na krótkim kontakcie skóry pacjenta z niską temperaturą, która waha się w granicach (-180 do -110°C). Dużą rolę odgrywa zastosowanie określonej metody krioterapii, która następuje na skutek przenoszenia lub przewodzenia energii. Krioterapię można podzielić na miejscową lub ogólną.
Na przestrzeni ostatnich lat zauważono zwiększone zainteresowanie tematyką niskich temperatur w wielu dziedzinach nauki, w tym również kosmetologii. Zastosowanie niskich temperatur sięgających (-190°C) pozwoliło leczyć nie tylko poszczególne jednostki chorobowe, ale również defekty kosmetyczne.
Na skutek działania niskich temperatur zachodzi wiele reakcji w ludzkim organizmie. Mamy wówczas do czynienia z działaniem przeciwbólowym, przeciwzapalnym, a także zmniejszeniem obrzęków obwodowych. Dochodzi do obniżenia napięcia mięśniowego, zwiększa się drenaż żylny oraz limfatyczny. Skóra zyskuje lepszy wygląd poprzez ustąpienie zmian charakterystycznych dla danego schorzenia. Ustępuje świąd skóry przy jednoczesnym wzroście hormonów tj. adrenalina, noradrenalina, serotonina oraz testosteron.
Terapia z wykorzystaniem zimna korzystnie oddziałuje na organizm z perspektywy kierunku jakim jest kosmetologia. Krioterapia bowiem spowalnia postępujący proces starzenia się skóry, reguluje przemianę materii, zmniejsza objawy zmęczenia fizycznego i psychicznego, wyrównuje koloryt skóry. Pozytywnie wpływa na kondycję włosów oraz paznokci.
Leczenie z wykorzystaniem niskich temperatur wykorzystuje się w terapii trądziku pospolitego. Przyczynia się bowiem do złuszczenia martwych komórek naskórka. Na tego rodzaju leczenie dobrze reagują zmiany o charakterze grudek, krost oraz cyst, z kolei zaskórniki odporne są na działanie zimna.
Krioterapia to również alternatywa dla metod leczenia bliznowców, blizn potrądzikowych oraz redukcji zmarszczek. W przypadku redukcji zmarszczek zabieg polega na bezpośrednim użyciu niskich temperatur, aby zablokować sygnały pochodzące z nerwów obwodowych.
Zobacz również: Leczenie bliznowców.
Nowatorskim krokiem w kriochirurgii jest usuwanie kępek żółtych. Są to zmiany wypełnione cholesterolem, które najczęściej lokalizują się w obrębie przyśrodkowej części powiek. Kępki żółte należą do zmian łagodnych, w związku z tym ich usuwanie potrzebne jest głównie z przyczyn kosmetycznych.
Innym przykładem krioterapii w kosmetologii jest wykorzystanie tej metody w walce z nadmierną ilością tkanki tłuszczowej. Mowa tu o zabiegach kriolipolizy. Zasada działania obejmuje założenie, że komórki tłuszczowe są znacznie bardziej podatne na działanie zimna niż komórki organizmu bogate w wodę. Działanie niskiej temperatury na komórki tłuszczowe powoduje ich apoptozę, poprzez wcześniejsze wywołanie reakcji zapalnej. Po wykonaniu zabiegu redukcja tkanki tłuszczowej następuje w sposób powolny od 2 do 4 miesięcy. Proces ten uwarunkowany jest indywidualną możliwością organizmu do pozbywania się uszkodzonych komórek tkanki tłuszczowej.
Krioterapia wykorzystywana jest również w zabiegach pielęgnacyjnych płytki paznokciowej, szczególnie w przypadku paznokci szponowatych. Zabieg przyczynia się do zagęszczenia komórek paznokci z nadmierną kruchością oraz krzywizną.
![]() |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież).Zobacz więcej... |
![]() |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ...Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły
2 odpowiedzi
Ciekawy zabieg choć chyba bym się bała tak niskich temperatur
Z krioterapią jest trochę jak z elektrowstrząsami – mają ludzie mylne wyobrażenie co do istoty samego zabiegu (a przecież elektrowstrząsy stosuje się w przypadku lekoopornej depresji i depresji u kobiet w ciąży; sam zabieg oczywiście nie wygląda w sposób jakiego przyzwyczaiły nas media). Z braku wiedzy ludzie w krioterapii widzą tylko niebezpieczeństwo i zagrożenie dla ich zdrowia, zamiast mało inwazyjnego zabiegu.