
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Bielactwo to choroba skóry polegająca na utracie jej pigmentu. Zmiany mogą przybierać niewielkie rozmiary lub być rozległe i obejmować okolice twarzy, dłoni oraz stóp. Bielactwo to schorzenie przewlekłe, którym nie da się zarazić. Nie zagraża również życiu chorego. Stanowi jednak duży defekt kosmetyczny przez co może wpływać na brak pewności siebie oraz obniżenie własnej samooceny prowadząc do depresji.
Bielactwo to przewlekła choroba skóry polegająca na jej depigmentacji, której konsekwencją jest wymieranie komórek barwnikowych – melanocytów. Efektem tego procesu jest powstawanie na skórze białych, nieregularnych plam (wybarwień). Należy zaznaczyć, że mogą występować one na całym ciele i dotyczyć zarówno skóry jak i włosów (na ciele oraz głowie).
Powody powstawania bielactwa nie są do końca znane. Jednak w tym wszystkim istotne jest czy bielactwo jest wrodzone czy nabyte. To pierwsze uwarunkowane jest genetycznie, występuje zaraz po narodzinach i towarzyszy przez całe życie. Z kolei bielactwo nabyte może być częściowo uwarunkowane genetycznie lub też wcale. Ściśle związane jest jednak z zaburzeniami środowiskowymi, czego objawem jest zanik komórek barwnikowych skóry. Tak jak w przypadku bielactwa wrodzonego, jego konkretna przyczyna nie została określona. Mimo to, za powód powstawania uznaje się procesy autoimmunologiczne, które polegają na tworzeniu przez organizm przeciwciał niszczących melanocyty. Ponadto za przyczynę choroby uważa się również zaburzenie pracy układu nerwowego, a także obecność w życiu stresu oksydacyjnego.
Należy zaznaczyć, że z bielactwem wiąże się wiele chorób immunologicznych. Są to m.in. choroby tarczycy (choroba Hashimoto, choroba Gravesa-Basedowa), cukrzyca, anemia, toczeń rumieniowaty układowy, zapalne choroby jelit oraz łuszczyca.
Bielactwo dzieli się również ze względu na rozmieszczenie plam na ciele:
Bielactwo segmentowe, pojawia się nieco rzadziej i charakteryzuje się tym, że zmiany występują losowo, po prawej lub lewej stronie ciała. Leczenie wymaga przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego (przeszczep komórek).
Wyróżnia się również bielactwo wrodzone uogólnione, czyli tzw. albinizm całkowity. Wynika ono z zaburzeń metabolizmu tyrozynazy, które powodują zmniejszenie lub całkowity brak produkcji melaniny w organizmie. Należy zaznaczyć, że skóra jak i włosy osób chorych, są bardzo jasne lub białe. Innym rodzajem bielactwa wrodzonego jest bielactwo częściowe, w którym wystarczy, że jedno z rodziców będzie dawcą wadliwego genu, wówczas choroba się ujawni.
Głównym, a zarazem jedynym objawem bielactwa jest obecność bladych, nieregularnych plam na powierzchni skóry. Zmiany na początku posiadają niewielkie rozmiary, jednak z czasem rosną i zmieniają swój kształt. Objawy lokalizują się na twarzy, dłoniach, nadgarstkach. W przebiegu bielactwa osoby chore mogą wykazywać skłonność do depresji oraz zaburzeń nastroju i samopoczucia.
Obecnie nie ma jednej, skutecznej metody, która zagwarantuje całkowitą eliminację plam. Istnieje jednak wiele sposobów, które mogą w pewnym stopniu pomóc zmniejszyć ich widoczność.
Wśród metod leczenia wyróżnia się więc:
![]() |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież).Zobacz więcej... |
![]() |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ...Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły