Przebarwienia potrądzikowe

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Przebarwienia potrądzikowe to spory defekt kosmetyczny, zmniejszający pewność siebie wielu osób. Zmiany trądzikowe same w sobie są problemem dermatologicznym, jednak przy odpowiedniej pielęgnacji w pewnym momencie ustępują bez pozostawiania śladu. Jeśli nie zadbamy o właściwą pielęgnację cery trądzikowej lub gdy rozdrapujemy i wyciskamy zmiany, z dużym prawdopodobieństwem pozostaną po nich mniej lub bardziej widoczne blizny i przebarwienia skóry.

Przebarwienia potrądzikowe

Przebarwienia potrądzikowe – przyczyny

Przebarwienia w znacznej większości przypadków powstają wskutek ekspozycji skóry na działanie promieniowania słonecznego, jednakże ich obecność może stanowić konsekwencję nieodpowiednio leczonego trądziku, zażywania hormonów, jak również może mieć związek ze schorzeniami wątroby, trzustki czy też nadnerczy. W odniesieniu do trądziku, przebarwienia zwykle powstają w momencie opalania skóry z wypryskami. Czynnikiem ryzyka jest także nieodpowiedni rozkład melaniny w skórze, co z kolei może wynikać np. z zaburzeń hormonalnych (wewnętrznych bądź spowodowanych przyjmowaniem leków hormonalnych).

Przebarwienia potrądzikowe – rodzaje

Przebarwienia potrądzikowe mogą mieć charakter pierwotny lub wtórny. Te pierwotne powstają wskutek czynników genetycznych lub wspomnianych zaburzeń hormonalnych. Z kolei przebarwienia wtórne powstają w konsekwencji czynników takich jak m.in. zbyt duża ekspozycja na promieniowanie UV, działanie substancji chemicznych, stosowanie niektórych leków, mechaniczne uszkodzenia skórne, a także stany zapalne towarzyszące trądzikowi i wielu innym chorobom dermatologicznym (łuszczycy, ŁZS i innym).

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Jak wyglądają przebarwienia potrądzikowe?

Przebarwienia potrądzikowe pojawiają się przeważnie w obszarze skóry twarzy, na dekolcie i na plecach. Przybierają postać mniejszych lub większych plam, które mogą przypominać płaskie punkciki o okrągłym kształcie. Są pozostałością po krostach, guzkach, grudkach. Ich kolor na skórze może być różnorodny – zwykle przybiera barwę od jasnoróżowej, aż po ciemnobrązową. Te ciemniejsze są niestety o wiele bardziej widoczne oraz zdecydowanie trudniejsze do usunięcia. Przebarwienia potrądzikowe nie powodują innych dolegliwości, takich jak świąd skóry, pieczenie czy ból. Są jedynie defektem kosmetycznym.

Zawsze należy odróżniać przebarwienia potrądzikowe od blizn potrądzikowych. Otóż blizny potrądzikowe stanowią ubytki w skórze, co można zarówno zaobserwować, jak i wyczuć palpacyjnie. Z kolei przebarwienia potrądzikowe stanowią wyłącznie miejscową zmianę zabarwienia skóry, nie zmieniają jednak jej struktury, nie tworzą wgłębień ani wypukłości.

Przebarwienia potrądzikowe – jak się ich pozbyć

Istnieje wiele sposobów na usuwanie przebarwień potrądzikowych. Z całą pewnością ich usuwanie jest łatwiejsze w porównaniu do usuwania blizn potrądzikowych. Zdecydować się można na zabiegi domowe lub profesjonalne. W warunkach domowych warto sięgnąć po specjalne kosmetyki, np. peelingi, maseczki, kremy, zawierające w składzie m.in. kofeinę, niacynamid, kwas azelainowy czy kwas traneksamowy. Dodatkowo warto stosować zdrową dietę bogatą w witaminy i minerały, które korzystnie wpływają na kondycję i wygląd skóry. Rekomenduje się dodatkową suplementację kolagenu i kwasu hialuronowego.

Dużą skutecznością cieszą się profesjonalne zabiegi w gabinecie kosmetologicznym. Wśród nich do najefektywniejsze są:

  • laseroterapia – wiązka lasera rozbija cząsteczki melaniny na mniejsze kawałki, przez co pigment może sprawniej ulec rozprowadzeniu po całej powierzchni skóry;
  • peeling kawitacyjny i peeling chemiczny;
  • mezoterapia igłowa – nakłuwanie skóry na określoną głębokość celem aplikacji substancji aktywnych o działaniu redukującym przebarwienia potrądzikowe;
  • IPL – terapia intensywnym światłem pulsującym. W przeciwieństwie do wiązki lasera, energia IPL jest pochłaniana tylko przez określone tony tkanek. W tym przypadku dotyczy wyłącznie komórek odpowiedzialnych za przebarwienia.

W gabinecie kosmetologicznym można zakupić również profesjonalne kosmetyki do pielęgnacji cery z przebarwieniami. Warto wypróbować serum z witaminą C o stężeniu 15%- 30%, arbutyną, retinolem, kwasem fitowym bądź tiamidolem.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Galas N., Leczenie przebarwień. Przegląd metod, Kosmetologia Estetyczna, 3/2015.
  2. Czerwonka W., Przebarwienia skóry, etiologia i leczenie za pomocą lasera, Kosmetologia Estetyczna, 2/2015.
  3. Lizak A., Załęska I., Matuła A., Morawiec M., Wasylewski M., Ocena skuteczności preparatów i zabiegów kosmetycznych u osób z przebarwieniami skóry twarzy, Kosmetologia Estetyczna, 3/2018.
  4. Kapuścińska A., Nowak I., Zastosowanie kwasów organicznych w terapii trądziku i przebarwień skóry, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 69/2015.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *