IPL – zalety i skutki uboczne

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

IPL (intense pulsed lihgt) to nowoczesna metoda trwałej redukcji owłosienia. Jest bardzo wygodną formą usuwania niechcianych włosków. Wszystko dlatego, że wizyta trwa stosunkowo krótko, nie wymaga znieczulenia, a efekty mogą być już widoczne nawet po pierwszym zabiegu. 

IPL - zalety i skutki uboczne

IPL – na czym polega?

IPL (intense pulsed light) to nowoczesna technologia w dziedzinie kosmetologii pozwalająca na trwałą redukcję owłosienia. Za pomocą głowicy emitującej intensywnie, pulsujące światło można pozbyć się zarówno pojedynczych włosków na twarzy jak i większej ich ilości na innej okolicy ciała (np. na nogach, plecach czy klatce piersiowej).

Zabieg wykonany metodą IPL nie wymaga podawania znieczulenia, gdyż odczucia towarzyszące podczas depilacji są komfortowe. Głowica emituje intensywną wiązkę promieni świetlnych, które w kontakcie ze skórą przekształcane są natychmiastowo w energię cieplną, która wychwytuje barwnik włosa (melaninę) znajdujący się w cebulce. Pod wpływem wysokiej intensywności ciepła cebulka zostaje trwale niszczona. Zabieg techniką IPL sprawdza się przede wszystkim na ciemnych włosach i jasnej skórze. Gdy warunki te zostaną spełnione światło doskonale wychwyci melaninę włosa, skutkując bardzo dobrymi efektami zabiegu.

IPL – zalety zabiegu

1. Czas.

Jedną z głównych zalet usuwania owłosienia metodą IPL jest fakt, że włoski są usuwane trwale. A więc jest to metoda zdecydowanie skuteczniejsza od wosku, depilatora, maszynki czy kremach depilacyjnych. Włosy poddawane tego rodzaju zabiegom usuwane są na około rok czasu. Porównując, maszynkę używamy średnio co 3 dni, krem depilacyjny podobnie, wosk co 2 – 3 tygodnie. Różnica między domowymi metodami, a metodą IPL jest wyraźnie zauważalna.

Dodatkowym plusem tego zabiegu jest jego czas wykonania. Okolice takie jak pachy, bikini czy wąsik zajmuje dosłownie kilka minut. Oczywiście im większa powierzchnia danego miejsca na ciele tym czas wykonania rośnie. Nie przekracza on jednak pełnej godziny.

IPL jest metodą nieinwazyjną, co oznacza, że inne tkanki znajdujące się w obszarze wykonywania zabiegu nie są obejmowane światłem. Oznacza to, że mamy do czynienia tu ze zjawiskiem selektywnej fototermolizy.

2. Efekty.

Efekty widoczne są z każdym zabiegiem. Redukcja włosów następuje po każdej wizycie i wynosi około 30%. Ponadto stają się one delikatniejsze i zostaje spowolnione tempo ich wzrostu. W związku z tym depilacja pomiędzy zabiegami staje się coraz rzadsza.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Ważną zaletą jest również fakt, że niwelują się wszelkie podrażnienia na skórze. Jeżeli po domowych metodach depilacji pojawiają się podrażnienia lub wrastające włoski, IPL również je redukuje i tym samym leczy skórę. Warte podkreślenia jest również to, że stan skóry wyraźnie się poprawia z tego względu, że mieszki włosowe, z których wyrasta włos stają się coraz mniej widoczne. Jest to udręka osób o jasnym fototypie, gdzie skóra pomimo depilacji woskiem lub całkowitego zgolenia włosków cała jest w tzw. czarnych kropkach, co burzy jej efekt wizualny.

Ponadto dzięki tej metodzie zyskujemy komfort gładkiej skóry, wrasta samoocena i pewność siebie, a także spontaniczność. Dodatkowo oszczędzamy czas podczas porannej toalety.

IPL – skutki uboczne

1. Zaczerwienie i świąd skóry.

Objawy te są bardzo naturalnym następstwem usuwania owłosienia metodą IPL. Wszystko ze względu na to, że światło, które oddaje głowica przekształcane jest w energię cieplną i wynosi około 65 stopni Celsjusza. Podnosi jej temperaturę, co skutkuje pojawieniem się delikatnego rumienia w miejscu zabiegowym. Zaczerwienie utrzymuje się przez około 15-30 minut po zabiegu. Świąd skóry może być spowodowany zgoleniem włosków tuż przed zabiegiem i szybkim ich odrastaniem, nie występuje jednak u każdego.

2. Wrażliwość skóry na słońce.

Zabiegi IPL zwiększają wrażliwość skóry na działanie promieni słonecznych, wywołując przebarwienia skóry. Dlatego też w trakcie trwania całej serii nie zaleca się wizyt w solarium oraz intensywnego opalania. Nie jest to jednak całkowicie wykluczone. Przed ekspozycją na słońce warto zabezpieczyć skórę ochronnym kremem z filtrem.

3. Zmiany w zabarwieniu skóry.

Zabiegi wykorzystujące działanie intensywnie pulsującego światła wskazane są głównie osobom o jasnym fototypie skóry. Zapewnia to przede wszystkim efekty terapii, które sprostają oczekiwaniom klientki oraz to, że nie dojdzie do oparzenia w trakcie zabiegu. U osób z mocno opaloną skórą lub naturalnie ciemnym fototypie zabieg nie jest polecany, ponieważ światło może rozproszyć się na barwnik skóry powodując jej oparzenie, a następnie nieestetyczne zmiany pigmentacyjne – przebarwienia.

4. Zakażenie.

Zmiany infekcyjne należą do bardzo rzadkich skutków ubocznych. Mogą się jednak zdarzyć, ale głównie w bardziej inwazyjnych zabiegach laserowych. Przy pojawieniu się infekcji skórnej, po tego rodzaju zabiegach zazwyczaj przepisywana jest maść z antybiotykiem zapobiegająca rozwojowi zakażeń. Gdy tego rodzaju zmiany pojawią się na skórze pod żadnym pozorem nie należy ich drapać, aby nie szerzyć infekcji w innych miejscach na ciele.

5. Blizny.

Blizny także należą do bardzo rzadko występujących skutków terapii IPL. Jeżeli parametry zabiegowe zostaną prawidłowo dobrane do klientki, a także sumiennie wykluczone wszystkie przeciwwskazania, a zabieg wykona wykwalifikowany kosmetolog, nie ma o co się martwić. Najczęściej blizny mogą powstać u osób, które wykazują skłonność do powstawania bliznowców i zatają ten fakt przed zabiegiem. Bliznowce (keloidy) należą do głównych przeciwwskazań tego rodzaju terapii.

6. Wysypka i nawrót problemu skóry.

Po zabiegu IPL zdarza się wystąpienie wysypki na skórze. Spowodowana może być m.in. kosmetykami zastosowanymi po zabiegu jak i stymulacją skóry przez światło. W przypadku gdy wykonywana jest fototerapia w celu redukcji trądziku, na początku może być widoczne pogorszenie jej stanu. Jest to normalne, ponieważ skóra pobudzana jest w sposób naturalny do samoistnego oczyszczania się. Po przejściu tego etapu trądzik stopniowo zostaje eliminowany.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

35 odpowiedzi

  1. A czy takie domowe lampy do depilacji światłem też mogą przynieść skutki uboczne w postaci blizn? Mam taką w domu i zaczynam się obawiać.

  2. Często słyszę opinie : „IPL dobry na wszystko – blizny, trądzik, zmarszczki, owłosienie itd , zgadzasz się z tym?

  3. miałam wykonywaną serię zabiegów na pachy IPL-em i efekt jest dla mnie zadawalający, włoski nie odrastają po ponad pół roku. Mimo to będę musiała wybrać się na jeden zabieg przypominający, żeby ten efekt utrwalić. Z kolei słyszałam od koleżanki, która pracuje na tym urządzeniu, że sprawdza się on dobrze na rumień, cerę naczyniową i redukcję delikatnych zmarszczek. Dla mnie osobiście na usuwanie owłosienia zdał egzamin 🙂

    Pozdrawiam

  4. Chciałabym zrobić sobie serię zabiegów, ale moje włosy są bardzo jasne i podobno jest to duże utrudnienie. To prawda, czy mit?

    1. Jeżeli masz jasne włosy, to faktycznie efekt może być niezadowalający. Ta metoda sprawdza się przy jasnej skórze i ciemnych włosach.

  5. Ja wykonywałam fotodepilację na łydkach. Akurat u mnie żadnego problemu nie było bo posiadam ciemne włoski na ciele. Pamiętam, że Pani wykonująca zabieg opowiadała, że efekt zabiegu zależy od tego jaki kolor włosów się posiada. Jeżeli są one rude lub typowo w kolorze jasnego blondu wtedy faktycznie może być problem z ich trwałym usunięciem. Natomiast jeśli masz je czarne, brązowe lub wpadają w odcień ciemnego blondu śmiało możesz poddać się takiemu zabiegowi. Warto jednak na początek udać się na konsultacje, kosmetolog na pewno oceni włosy i podejmie właściwą decyzje 🙂

  6. Można wykonywać takie zabiegi w trakcie karmienia, jednak nie na początku, a dopiero po upływie 3 miesięcy.

  7. Ja chyba jednak balabym sie tych skutkow ubocznych, czyli tego jak po takim zabiegu dlugofalowo bedzie zachowywac sie moja skora. Co prawda jest to spora wygoda, ale jezeli wszystko nie pojdzie tak jak powinno i doczepic sie do nas jakies stale uczulenie. Tego chyba najbardziej bym sie obawiala. Pozdrawiam serdecznie Beata

  8. Nie kusi mnie ten zabieg. Maszynka mi wystarcza, ale w przypadku dużego owłosienia to na pewno świetne rozwiązanie problemu.

  9. Z pewnością bardzo fajna propozycja dla osób, które borykają się z dużym owłosieniem. Bardzo wyczerpujący wpis 🙂

  10. Nie wiedziałam, że takie mogą być skutki uboczne tego zabiegu. Od pewnego czasu przymierzam się do zafundowania sobie takiej depilacji, dlatego kluczowe jest znalezienie dobrego gabinetu 🙂

  11. Bardzo chętnie poddalabym się takiemu zabiegowi – ale obawiam się, że moja skóra jest na to zbyt ciemna. Muszę to skonsultować w profesjonalnym gabinecie.

  12. ja mam urzadzenie philipsa i swietnie działa. Oczywiscie jest to męczące że obie nogi zajmują mi godzinę i trzeba byc precyzyjną, ale potem mam spokój, a zabiegi przypominające robię raz na miesiac i tez mam spokoj cały rok 🙂

  13. Przydatny pomysł, widziałam kilka interesujących ofert z tą usługą, ale nie wiedziałam z czym to się je. Do rozważenia 🙂

  14. Poddałam się zabiegowi IPL, ale niestety muszę przyznać, że efekt nie jest trwały. Może wynika to z faktu, że nawet po całej serii zabiegów, zabiegi trzeba dalej odnawiać. Obyło się bez skutków ubocznych : )

  15. Ja korzystam z tradycyjnych maszynek i kremów do depilacji. Zastanawiałam się w tym roku nad woskiem, ale jakoś ta wizja bólu nieco mnie powstrzymała 🙂 O IPL słyszałam dużo, ale chyba w najbliższym czasie nie będę wypróbowywać 🙂

  16. Ja się zastanawiam nad pachami… na nogach radzę sobie depilatorem ale pachy to już wyzwanie. Ból nie do wyrzynania. Czy przy tej metodzie efekt widoczny jest już po pierwszym razie? Ciekawe jak często zabieg się powtarza i w jakich odstępach?

  17. U mnie IPL to kwestia czasu. Mam ciemne włosy i jasną skórę, więc jak najbardziej wpisuję się w grupę osób, u których zabieg ten potencjalnie może wyrządzić najmniej krzywd. 🙂

  18. Ja jestem na szczęście za mało owłosiona, by móc skorzystać z podobnych zabiegów. Chociaż kto wie, może bym się i skusiła :).

  19. Dobrze, że nie mam problemu z nadmiernym owłosieniem, bo jak czytam o tych wszystkich zabiegach, to trochę mnie to przeraża…

  20. Przyznam, że skutki uboczne nieco mnie zniechęciły. Dobrze, że u mnie nie jest to jakiś poważny problem.

  21. Jestem po drugim zabiegu na bikini i pachy. Wypadło jakieś 80 procent włosów już po pierwszym. Przestałam sie golić, a mialam mega grube i gęste włosy w tych miejscach, wiec jak dla mnie to super efekt. Bałam sie, że wydałam kasę, bo czytałam duzo negatywnych opinii. Jednak nawet jesli trzeba bedzie za rok ponawiać zabiegi to i tak będę zadowolona, bo nie mam już czarnych kropek jak po goleniu, nie muszę używać wosku. Zabieg nie był bolesny. Na drugim czułam tylko lekkie szczypanie i zapach spalonych włosów.

  22. ja od jakiegoś czasu testuję właśnie taką depilację i przyznaję, zę jestem z niej bardzo zadowolona! co prawda ja robię to w domu, bo dostałam w prezencie depilator z babyliss ale uważam, że dla mnie, osoby wrażliwej na ból i podrażnienia to świetna opcja!

  23. Ja jestem po seri 7 zabiegów miałam bardzo ciemne włoski z widocznymi cebulkami po ogoleniu teraz mam prawie niewidoczny meszek i niestety większe włosy w miejscach jak sama pani przeprowadzając depilację niedoszczelonych. Efekt jest w miarę fajny teraz niestety muszę poprawiać niedociągnięcia powstałe na wcześniejszym etapie (zwróćcie sobie uwagę czy po każdym zabiegu włosy wypadają w miarę równo jeśli nie to depilacja została przeprowadzona niedokładnie wcale nie jest to jak poinformowali mnie w salonie taka cecha włosków tylko brak precyzji) Mam również bardzo ciemną skórę dlatego zabiegi od 5 podejścia sprawiają mi ból nie do wytrzymania! Kontynułuje bo władowałam w to kasę ale wychodzę załamana a moja strefa bikini wygląda jak wielka czerwona piękąca pieczara

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *