
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Przebarwienia skóry to defekt pojawiający się u wielu osób. Występują w postaci nieestetycznych, jasno lub ciemno brązowych plam lokalizujących się w miejscach, które najczęściej poddajemy ekspozycji na słońce. Na szczęście nie są to zmiany trwałe. Obecnie istnieje wiele metod redukujących ten mało przyjemny problem kosmetyczny.
Okres wczesnej wiosny to ostatni moment, aby podjąć walkę z przebarwieniami. Zwlekając z tym, przedłużamy drogę pozbycia się ich, ponieważ późną wiosną i latem słońce świeci intensywniej. Wówczas na skórze może pojawić się ich znacznie więcej. Warto więc rozpocząć zabiegi z początkiem wiosny, tym bardziej, że skóra po zimie jest wysuszona, pozbawiona blasku, wygląda na zmęczoną i szarą.
Przebarwienia skóry nie wymagają terapii farmakologicznej. Jednak z racji tego, że są one defektem kosmetycznym poddawane są różnym metodom niwelacji. Należą do nich m.in. metody domowe, profesjonalne zabiegi kosmetyczne oraz zabiegi z zakresu dermatologii i medycyny estetycznej.
Najpopularniejszym związkiem wybielającym jest hydrochinon stosowany w stężeniu od 1,5 do 8%. Jego działanie wybielające polega na hamowaniu tyrozynazy, a więc na blokowaniu reakcji enzymatycznych, które prowadzą do wytworzenia barwnika skóry – melaniny. Hydrochinon nie zmniejsza ilości melanocytów, które znajdują się w skórze, (przebarwień) a zapobiega powstawaniu nowych. W zawiązku z tym efekty jego stosowania można zaobserwować dopiero po kilku miesiącach.
Rozjaśnia on piegi, ostudę, plamy soczewicowate czy przebarwienia pozapalne. Hydrochinon aplikowany na skórę jest związkiem bezpiecznym, a stopień przenikania jego przez skórę jest minimalny. Nie jest teratogenny ani karcynogenny. Jest substancją naturalną, która dość szeroko występuje w środowisku.
Innymi związkami wykazującymi działanie wybielające są również: witamina A (retinol), kwas kojowy i azelainowy. Stosowane w kremach i aplikowane na skórę przyspieszają procesy złuszczania naskórka, wzmacniają go oraz hamują syntezę melaniny.
Kurację środkami wybielającymi należy przeprowadzać wieczorem, ponieważ składniki w nich zawarte mogą uczulać skórę. Podczas ich stosowania należy chronić naskórek kremami z filtrem UVA i UVB. Staje się on wówczas bardziej wrażliwy, a promienie słoneczne mogą wywołać nowe przebarwienia.
Peelingi chemiczne zaliczane są do tzw. leczenia głębokiego i redukcji dużych przebarwień. Zabieg polega na wykorzystaniu kwasu glikolowego lub trójchlorooctowego (TCA). Ten pierwszy użyty w stężeniu 50-70% hamuje nadmierną pigmentację naskórka i pobudza go do wytwarzania zdrowych komórek. Z kolei ten drugi jest najmocniejszym kwasem organicznym i stosowany jest przede wszystkim w celu rozjaśnienia skóry, zwężenia porów skóry, usunięcia przebarwień czy drobnych blizn.
Zabiegi z wykorzystaniem kwasów zniszczą tkanki, które po kilku dniach stopniowo zaczynają się złuszczać odsłaniając świeże, nowe komórki naskórka. Seria zabiegów obejmuje 2-8 powtórzeń, co około 2-4 tygodnie.
Skuteczna jest w przypadku plam soczewicowatych. Przebarwienia skórne niszczone są poprzez punktowe zamrażanie ciekłym azotem, a następnie mechaniczne ich wycinanie. Zabieg przynosi efekt natychmiastowy, natomiast kończy się z pozostawieniem niewielkiej blizny w miejscu zabiegowym. Procedurę przeprowadza lekarz.
Cosmelan to terapia silnie wybielającą i hamująca wydzielanie melaniny. Zabieg polega na nałożeniu na twarz pacjenta maski zwanej Cosmelan 1, w której skład wchodzą m.in.:
Czas utrzymania maski na skórze określa lekarz dermatolog lub wykwalifikowany kosmetolog. Zależy on przede wszystkim od fototypu skóry pacjenta, a także rodzaju i głębokości przebarwień. Średnio utrzymywana jest od 4 do 8 godzin.
Kontynuacja zabiegu odbywa się samodzielnie przez pacjenta w domu. Po upływie właściwej ilości czasu pacjent musi zmyć maskę, a następnie na lekko podrażnioną skórę nałożyć krem zwany Cosmelan 2. Musi on być nakładany codziennie przez około miesiąc.
Przez kilka dni po zabiegu skóra jest podrażniona, zaczerwieniona, może pojawić się również obrzęk. Po ustąpieniu tych zmian naskórek zaczyna się samoistnie złuszczać. Zabieg powoduje zmniejszenie wydzielania melaniny, zwęża pory, a także niweluje jej przetłuszczanie się.
Zwykle wystarcza jeden zabieg. Jednak osoby posiadające skłonność do przebarwień mogą, a nawet powinny wykonać kolejny zabieg utrwalający efekt.
Działanie intensywnie pulsującym światłem (IPL) na zmiany pigmentacyjne skóry przynosi bardzo dobre efekty. Światło emitowane z głowicy urządzenia przekształca się w energię cieplną trwale uszkadzając melaninę. Zabieg jest mało komfortowy, a skóra po wykonaniu jest delikatnie zaczerwieniona i złuszcza się po kilku dniach.
W trakcie zabiegów należy chronić skórę przed działaniem promieni słonecznych stosując krem z filtrem UV. Aby pozbyć się przebarwień metodą IPL należy odbyć serię spotkań, która wynosi około 7-12 zabiegów wykonywanych z częstotliwością co 2 tygodnie.
![]() |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ...Zobacz więcej... |
![]() |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież).Zobacz więcej... |
Aktualności
Jak wspomóc organizm po ciąży?
Alternatywa dla kwasu hialuronowego w medycynie estetycznej
Róż, bronzer i puder od AFFECT
Zostań z nami
Polecane artykuły
3 Responses
Nie mam większego problemu z przebarwieniami, ale na jednym policzku mam kilka mikroplamek po dawnych pryszczach (nie trądziku). Jak byłam nastolatką, to je zdrapywałam, a teraz mam malutkie “blizny”. Kiedyś ktoś mi polecił mi zabieg kwasami. Jakoś nie jestem do tego przekonana. Stosuję co jakiś czas peeling enzymatyczny, ale nie pomaga. Może wystarczy jakiś kosmetyk z dużym stężeniem kwasów AHA?
Dostałam skierowanie na zabiegi krioterapii na dłonie , które mnie bardzo bolą. Mam też przebarwienia w postaci piegów i plamek na dłoniach. Minął miesiąc od zakończenia krioterapii i moje przebarwienia wyrażnie wyblakły. Jestem happy! Powtórka zabiegów za miesiąc. Jeśli to ma być skutek uboczny , to polecam wszystkim nieszczęśliwym paniom. Pozdrawiam
Mi na przebarwienia pomógł dopiero zabieg laserem. Ogólnie jestem bardzo zadowolona, że się na to skusiłam, bo przebarwienia już po tygodniu zupełnie zniknęły, a ja przestałam się wstydzić siebie. Także jeśli macie podobne problemy to jak najbardziej polecam 🙂