Kwas glikolowy

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Kwas glikolowy to najpopularniejszy związek z grupy alfa-hydroksykwasów stosowanych w dermatologii i kosmetyce. Dobrze rozpuszcza się w wodzie, a przez niewielkie rozmiary cząsteczek bez problemu przenika naskórek do warstwy podstawnej. Naturalnie występuje w soku z trzciny cukrowej. Jego działanie opiera się przede wszystkim na złuszczaniu i normalizowaniu skóry, dlatego jest bardzo częstym składnikiem peelingów.

Kwas glikolowy

Kwas glikolowy – działanie

Działanie kwasu zależy w dużej mierze od pH roztworu. Przy niskich wartościach pH:

  • reguluje procesy keratynizacji naskórka (działanie keratoregulujące);
  • pobudza jego złuszczanie;
  • stymuluje wytwarzanie keratynocytów.

Przy wyższych wartościach pH związek działa nawilżająco. Kwas glikolowy w stężeniu pomiędzy 20-70% wykorzystuje się do peelingów o działaniu powierzchniowym. Nie powoduje bowiem koagulacji białek powierzchni naskórka. Kosmetyki i zabiegi wykonywane na bazie kwasu glikolowego są bezpieczne i przyjazne dla organizmu człowieka. W czasie i po zabiegu z użyciem tego kwasu pojawia się jedynie lekki rumień i uczucie pieczenia skóry. Po upływie 2-3 dni po zabiegu zaobserwować można delikatne złuszczanie naskórka. Kwas glikolowy aplikowany na skórę działa metabolicznie przez hamowanie enzymów odpowiedzialnych za powstawanie wiązań jonowych między komórkami warstwy rogowej naskórka. Dodatkowo pobudza proliferację fibroblastów oraz podziały komórkowe keratynocytów w naskórku. Jego działanie można wyszczególnić następująco:

  • zmniejsza grubość warstwy rogowej naskórka;
  • poprawia nawilżenie dzięki zwiększaniu poziomu glikozaminoglikanów;
  • przyspiesza podziały komórkowe w komórkach naskórka;
  • wzmacnia strukturę kolagenu;
  • stymuluje cyrkulację krwi w naczyniach włosowatych;
  • rozjaśnia przebarwienia.

Podsumowując, przywraca normalną grubość warstwie naskórka, nadaje skórze gładkość i wyrównuje koloryt cery. Kwas glikolowy nie zaburza przy tym funkcji ochronnej bariery naskórkowej.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zobacz również: Jak rozjaśnić przebarwienia?

Kwas glikolowy – wskazania

Wskazaniami do stosowania kwasu glikolowego w kosmetologii i dermatologii są:

W praktyce kwas glikolowy sprawdzi się dobrze w pielęgnacji każdego rodzaju skóry, celem jej odświeżenia i poprawy kondycji.

Kwas glikolowy – przeciwwskazania

Głównymi przeciwwskazaniami do stosowania omawianego kwasu są:

  • opryszczka;
  • nadżerki;
  • ciąża (ze względu na wyższą wrażliwość skóry w tym okresie);
  • choroby autoimmunologiczne;
  • alergie skórne;
  • atopowe zapalenie skóry (AZS);
  • aktualnie trwająca terapia retinoidami;
  • przerwanie ciągłości naskórka w miejscu poddawanym pielęgnacji.

Powyższe przeciwwskazania dotyczą w szczególności wyższych stężeń kwasu glikolowego.

Produkty z kwasem glikolowym

Na rynku spotkać można szereg różnego rodzaju produktów do pielęgnacji skóry zawierających kwas glikolowy. Podstawą są peelingi, jednak równie często składnik ten występuje w kremach i serum. Stosując takie kosmetyki należy pamiętać, aby przed użyciem ochronić makijaż permanentny ust i brwi nakładając na nie wazelinę. Aby uzyskać oczekiwane efekty, kosmetyki z kwasem glikolowym należy stosować regularnie. Wybór produktu zależy również od oczekiwań. Chcąc jedynie nawilżyć i odnowić skórę należy sięgnąć po te z maksymalnym stężeniem 15%. Złuszczanie nie będzie widoczne gołym okiem, ale z pewnością zajdzie. 20-35% dedykowane jest posiadaczom cery tłustej i cery trądzikowej. Powyżej 50% stosuje się w profesjonalnych gabinetach kosmetologicznych.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Palacz A., Zastosowanie peelingów kosmetycznych do korekty efektów fotostarzenia skóry u klientów gabinetów kosmetycznych, Poznań 2016.
  2. Stasiorovska S., Rodak I., Chemoeksfoliacja w gabinecie kosmetologicznym, Kosmetologia Estetyczna, 2/2020.
  3. Czarnota A., Chemoeksfoliacja – substancje stosowane w peelingach medycznych oraz wskazania do ich stosowania, Kosmetologia Estetyczna, 2/2017.
  4. Kapuścińska A., Nowak I., Zastosowanie kwasów organicznych w terapii trądziku i przebarwień skóry, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 69/2015.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *