
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Kwas salicylowy jest jedną z najpopularniejszych metod walki z trądzikiem pospolitym. Czym się charakteryzuje oraz jakie przynosi efekty? Poznajmy bliżej działanie kwasu salicylowego.
Kwas salicylowy należy do grupy beta-hydroksykwasów (BHA). Został wyodrębniony z kory wierzby i naturalnie występuje w roślinach wpływając na regulację ich wzrostu oraz procesów kwitnienia. Jego syntetyczna forma z kolei posiada postać białego proszku. Główne właściwości kwasu salicylowego to działanie:
Kwas salicylowy występuje w różnych stężeniach. Kosmetyki z zawartością kwasu o stężeniu 1-2 % wspomagają leczenie trądziku, z kolei o stężeniu 10-20 % wykazują działanie keratolityczne (złuszczające).
Kwas salicylowy posiada szerokie spektrum działania. Dobrze rozpuszcza się w tłuszczach, dzięki czemu w bardzo łatwy sposób przenika przez warstwę sebum i wnika do mieszków włosowo – łojowych. Dzięki temu kwas salicylowy wykorzystywany i polecany jest osobom o cerze tłustej i trądzikowej. Przy jego systematycznym stosowaniu zwężają się pory skórne, redukują zaskórniki oraz regulowana jest praca gruczołów łojowych.
Poprzez działanie złuszczające kwas salicylowy poprawia wygląd i strukturę skóry. Działanie to zapobiega procesom keratynizacji naskórka, czyli nawarstwianiu się martwych jego warstw, co prowadzi do zaczopowania ujść mieszków włosowych.
Dzięki właściwościom złuszczającym kwas salicylowy przygotowuje skórę na przyjęcie składników aktywnych np. w formie maski. Oznacza to, że zwiększa się tzw. penetracja skóry na substancje czynne. Stosowanie kwasu salicylowego wpływa także na odnowę skóry. Udowodnione jest także delikatne działanie redukujące blizny.
W niektórych przypadkach kwas salicylowy może wywołać nadmierne łuszczenie się skóry, pieczenie, swędzenie i rumień. Są to jednak zmiany chwilowe, które ustępują po kilkunastu minutach.
Pierwsze efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu. Odczuwalne jest wówczas odświeżenie cery, jej wygładzenie oraz zwiększone napięcie, co daje efekt liftingu skóry. Wyraźne efekty uzyskuje się jednak po przeprowadzeniu całej serii zabiegów, która obejmuje 5-8 powtórzeń wykonywanych co 14 dni.
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ...Zobacz więcej... |
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki …Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Czym kierować się przy wyborze fotela zabiegowego?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły
Jedna odpowiedź
Bardzo ciekawe informacje. Właśnie zaczęłam serię zabiegów kwasami u mojej kosmetyczki, jestem już po dwóch. Mam początkujące stadium trądziku różowatego, więc na razie miałam mieszankę kwasów migdałowego i azelainowego, a następna wizyta już po świętach będzie właśnie kwasem salicylowym. Ciekawa jestem, czy pomoże na moją dolegliwość. 🙂