Maseczka z kurkumy

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Maseczka z kurkumy cieszy się ogromną popularnością w szczególności u posiadaczy cery problematycznej. Kurkuma jest powszechnie stosowaną przyprawą znaną z wysokiej zawartości związku chemicznego o nazwie kurkumina. Wykazuje on wszechstronne właściwości, w tym przeciwzapalne, antybakteryjne i antyseptyczne. Znajduje szerokie zastosowanie nie tylko w gastronomii, ale również w kosmetologii. Maseczki na bazie kurkumy nadają się do pielęgnacji włosów oraz pielęgnacji skóry.

Maseczka z kurkumy

Maseczka z kurkumy – działanie

Kurkuma zawdzięcza swoje cenne działanie wysokiej zawartości kurkuminy. Jest to związek o niezwykle wszechstronnych właściwościach, które zostały potwierdzone badaniami klinicznymi. Obejmują one działanie przeciwbakteryjne, przeciwutleniające, przeciwnowotworowe, przeciwdrobnoustrojowe, przeciwreumatyczne i wiele innych. Dzięki temu kurkumę można z powodzeniem wykorzystywać także do przygotowywania domowych, naturalnych kosmetyków. Innymi wartościowymi składnikami kurkumy są: kwas askorbinowy, wapń, potas, cynk, magnez, witaminy z grupy B (w szczególności niacyna, czyli witamina B3). Wszystkie te związki są kluczowe dla właściwej kondycji skóry, włosów oraz paznokci. Bardziej szczegółowe działanie maseczki z kurkumy w celach pielęgnacyjnych zostanie opisane poniżej.

Zobacz również: Niacynamid.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Maseczka z kurkumy na włosy

Maseczka z kurkumy aplikowana systematycznie na włosy zmniejsza ich łamliwość, elektryzowanie się oraz rozdwajanie. Intensywnie wygładza ich powierzchnię oraz domyka łuski włosów. Właśnie dlatego najlepiej sprawdza się w przypadku pielęgnacji włosów wysokoporowatych, choć można stosować ją także na średnioporowate i niskoporowate. Co więcej, korzystnie oddziałuje na skórę głowy, zwłaszcza ten problematyczną. Udowodniono, że zmniejsza intensywność łupieżu, świądu skóry głowy, zaczerwienienia skóry i pieczenia skóry. Kurkuma ma działanie przeciwzapalne i odkażające, co warto wykorzystywać w trychologii.

Jak stosować maseczkę z kurkumy na włosy, aby było to bezpieczne i efektywne? Przede wszystkim należy postawić na systematyczność – takie zabiegi powinny być wykonywane 1-2 razy w tygodniu przez okres co najmniej miesiąca, choć tak naprawdę pierwsze rezultaty zauważymy już po jednym użyciu produktu. Z reguły maseczkę nakładamy na niemal całą długość włosów z pominięciem skóry głowy, choć jak wspomniano, świetnie sprawdza się także do pielęgnacji samej skóry głowy. Obszerność jej aplikacji zależy więc głównie od indywidualnych preferencji i potrzeb. Produkt trzymamy na włosach około 20 minut, po czym dokładnie spłukujemy ciepłą wodą. Na koniec nałożyć można odżywkę bez spłukiwania, jednak nie jest to niezbędne. Równie dobrze sprawdzi się nałożenie ulubionego olejku roślinnego na same końcówki włosów, aby dodatkowo uchronić je przed rozdwajaniem się.

Maseczka na twarz z kurkumy

Maseczka z kurkumy idealnie nadaje się do pielęgnacji skóry problematycznej, dojrzałej oraz bardzo suchej i zniszczonej. Wygładza jej powierzchnię, zwiększa jej elastyczność i jędrność, tym samym chroniąc przed intensywną widocznością zmarszczek mimicznych, jak również wyrównuje jej koloryt, przeciwdziałając przebarwieniom. Jako że kurkuma ma działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, świetnie łagodzi objawy trądziku oraz innych przewlekłych chorób dermatologicznych takich jak łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry, atopowe zapalenie skóry (AZS). Łagodzi świąd, podrażnienia, pieczenie i zaczerwienienie skóry. Wykazano ponadto, że kurkuma reguluje wydzielanie sebum i sprawia, że skóra nie błyszczy się nadmiernie, jednak mimo tego nie prowadzi do przesuszenia skóry twarzy. Produkt można stosować nie tylko na twarz ale zarówno na całe ciało. Z reguły rekomenduje się pozostawienie maseczki na skórze przez około 15 minut.

Jak zrobić maseczkę z kurkumy

Maseczkę z kurkumy można przygotować na kilka sposobów, jednak jak wskazuje nazwa, głównym i niezbędnym składnikiem jest tutaj sproszkowana kurkuma. Można ją kupić w każdym sklepie spożywczym. Pozostałymi składnikami mogą być choćby jogurt naturalny oraz miód. Wówczas celem przygotowania maseczki należy zmieszać łyżkę miodu z łyżką jogurtu naturalnego oraz łyżeczką kurkumy. Po dokładnym wymieszaniu wszystkich składników powinna powstać gęsta pasta, którą nakłada się bezpośrednio na włosy lub skórę i pozostawia na określony czas. Produkt nadaje się do spłukiwania. Do składu z powodzeniem można dodać kilka kropel ulubionego olejku roślinnego, np. olejku z czarnuszki siewnej, jeśli chcemy uzyskać jeszcze intensywniejszy efekt przeciwzapalny i antyalergiczny. Jeśli natomiast zależy nam na nawilżeniu i regeneracji, do maseczki dodać można płynny kwas hialuronowy lub żel aloesowy.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Przybylska S., Kurkumina – prozdrowotny barwnik kurkumy, Probl Hig Epidemiol 2015, 96(2): 414-420.
  2. Domowe kosmetyki na skórę i włosy — zrób je sam, Vital, 2022.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *