Włosy wysokoporowate

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Włosy wysokoporowate to jeden z podstawowych rodzajów włosów (tuż obok włosów niskoporowatych i włosów średnioporowatych). Odnoszą się do takich włosów, które na co dzień są przesuszone, zniszczone, zwykle kręcone lub falowane. Znajomość porowatości włosów ma kluczowe znaczenie dla świadomej pielęgnacji i uzyskania efektów zdrowej, lśniącej i zregenerowanej fryzury.

włosy wysokoporowate

Włosy wysokoporowate – charakterystyka

Porowatość włosów najlepiej jest sprawdzać pod kamerą, używając do tego powiększenia X700. Jest to możliwe w gabinecie trychologicznym. Wówczas w powiększeniu zaobserwować można odstające od łodygi włosa łuski, a niekiedy nawet złamania i nadłamania włosów. W warunkach domowych najprostsza metoda obejmuje zanurzenie włosa w szklance z wodą. Jeśli włosy są wysokoporowate, opadną na dno, ponieważ otwarte łuski sprawiają, że szybko chłonie on wodę. Włosy niskoporowate wyróżniają się ściśle przylegającą łuską, dlatego będą unosić się na wodzie. Nie jest to jednak sposób dający 100% rozpoznanie, dlatego dla pewności i tak rekomenduje się wizytę u trychologa.
Cechy charakterystyczne włosów wysokoporowatych:

  • szorstkość w dotyku;
  • falowanie lub kręcenie się kosmyków;
  • matowe kosmyki;
  • tendencja do szybkiego wysychania po umyciu lub po ich zamoczeniu (np. idąc w deszczu);
  • podatność na stylizację i długie utrzymywanie się efektów stylizacji;
  • tendencja do puszenia się i elektryzowania.

Włosy wysokoporowate mogą sprawiać wrażenie zniszczonych i źle ułożonych. Nierzadko taki efekt trwa jeszcze wiele tygodni od momentu wprowadzenia świadomej, właściwej pielęgnacji włosów dobranej do ich porowatości, ponieważ wyprowadzenie ich z tego stanu bywa wyjątkowo uciążliwe.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Włosy wysokoporowate – przyczyny

Spora część populacji Polski ma włosy wysokoporowate z natury i nie wynika to ze skutków złej pielęgnacji czy nadmiernej stylizacji (choć są one sporymi czynnikami ryzyka). Porowatość to cecha charakterystyczna włosów kręconych, które zwykle mają bardziej suchą strukturę niż włosy naturalnie proste. Tę porowatość do pewnego stopnia można regulować, używając odpowiednie maski i odżywki skupiające się na domykaniu łuski włosa. Czynniki ryzyka nasilające lub wyzwalające wysokoporowatość włosów to m.in.:

  • częste kręcenie włosów, prostowanie ich i suszenie gorącym nawiewem;
  • suszenie włosów po ich umyciu poprzez pocieranie ich ręcznikiem;
  • brak stosowania jakichkolwiek odżywek, olejków, maseczek czy dowolnych innych kosmetyków do pielęgnacji;
  • częste farbowanie włosów i rozjaśnianie włosów.

Za pomocą właściwej pielęgnacji w dużym stopniu można ograniczyć wysokoporowatość, jednak często nie jest ona całkowicie wyeliminowana. Zaniedbanie się sprawi, że problem suchych, zniszczonych czy plączących się włosów powróci.

Zobacz również: Jak rozjaśnić włosy?

Pielęgnacja włosów wysokoporowatych

Włosy wysokoporowate są najbardziej wymagające pod względem porowatości i potrzebują systematycznych działań. Lubią proteiny, czyli podstawowe składniki budulcowe włosów znajdujące się również w kosmetykach pielęgnacyjnych. Wypełniają luki w łusce włosa i wygładzają go. Najlepiej więc po każdym umyciu włosów stosować odżywki proteinowe (osobno lub łącząc je z odżywkami emolientowymi). Bardzo ważnym elementem jest stosowanie olejków lub odżywek zawierających w swoim składzie olejki. Do włosów wysokoporowatych przeznaczone są przede wszystkim:

Unikać należy natomiast ciężkich maseł (np. masła kakaowego, masła shea) i tych, które są dobre dla włosów o porowatości niskiej. Włosy wysokoporowate wykazują wyższą wrażliwość na detergenty, szampony powinny być więc naturalne i delikatne. Bardzo dobrze sprawdza się metoda OMO. 1-2 razy w tygodniu na włosy aplikuje się maskę regenerującą, trzymając ją na włosach nawet 30 minut. Aby domknąć łuski włosów, rekomenduje się stosowanie chłodnych płukanek (polanie włosów chłodną wodą powinno kończyć każdy zabieg mycia włosów) oraz płukanek specjalistycznych, np. z octem, sokiem z cytryny lub innych cytrusów czy na bazie herbatki z hibiskusa.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kołomycew A., Jak dbać o włosy. Poradnik dla początkującej włosomaniaczki, Wydawnictwo Sensus,
  2. Mackojć A., Kiedy porowatość włosów może stać się problemem, Trychologia w Praktyce.
  3. Słupek W., Trychologia kosmetyczna, pielęgnacyjna skóry głowy i włosów, 2016.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *