Trychologia – czym jest i co ma na celu?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Trychologia to dziedzina nauki, która z biegiem czasu w Polsce zyskuje coraz większą popularność. Jest kierunkiem medycznym, który zajmuje się diagnostyką, a także leczeniem schorzeń włosów i owłosionej skóry głowy.

Trychologia – czym jest i co ma na celu?Historia

Słowo trychologia wywodzi się z języka greckiego od słowa „trikhos” i oznacza „włos”. Prekursorem tej dziedziny był profesor Wheeler, który w Anglii zainicjował badania na temat wypadania włosów, a także metod zahamowania tego zjawiska. W roku 1928 w Londynie powstała pierwsza klinika, w której zajmowano się diagnostyką oraz chorobami włosów i skóry głowy. Trychologię jako kierunek nauki wprowadzono na wyższe uczelnie pod koniec XIX wieku w Wielkiej Brytanii. We Włoszech pod koniec lat 80-tych stworzono pierwszą linię tzw. trychopreparatów, a także sporządzono metodykę zabiegową w trychologii.

Czym jest trychologia?

Trychologia jest dziedziną nauki, która znajduje się pomiędzy medycyną, kosmetologią, a fryzjerstwem. Jej zadaniem jest diagnozowanie oraz badanie włosów jak i owłosionej skóry głowy. W Polsce jest jeszcze mało znana, natomiast za granicą już długi czas stanowi skuteczne rozwiązanie w problemach skóry głowy jak i samych włosów.

Trychologia zajmuje się leczeniem:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Trychologia oprócz leczenia, w swym zakresie obejmuje również diagnostykę, czyli badanie stanu zdrowia włosów i skóry głowy. Badania te nie należą do bolesnych. Przed każdym ważne jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu z pacjentem na temat stanu jego zdrowia oraz pielęgnacji włosów i skóry głowy.

Do jednych z rozwiązań trychologicznych zalicza się badanie przy użyciu bardzo dokładnego analizatora składającego się z kamery i monitora. Kamerą obejmowany jest obszar owłosionej skóry głowy oraz cała powierzchnia i długość włosów. Bardzo właściwym rozwiązaniem jest kiedy trycholog współpracuje z innymi lekarzami takimi jak dermatolog, ginekolog czy endokrynolog. Wówczas może zalecić pomoc w innym kierunku jeśli jest to konieczne.

Oprócz wyżej opisanego badania wykonuje się również inne metody leczenia. Są one bardzo przyjemne w odczuciach i polegają na oczyszczaniu, nawilżaniu i masowaniu skóry głowy. Takie czynności wpływają na poprawę jej stanu, zwiększają krążenie oraz niwelują i łagodzą występujące na niej podrażnienia.

Innym i dość ciekawym zabiegiem trychologicznym jest mezoterapia igłowa, która polega na wstrzyknięciu w skórę głowy koktajli witaminowych. Mocno ją odżywiają oraz wpływają na poprawę kondycji włosów.

Wskazania

  • świąd skóry głowy;
  • ciemieniucha dziecięca;
  • atopowe zapalenie skóry głowy;
  • łuszczyca;
  • nadmierne przetłuszczanie się włosów;
  • łupież;
  • wypadanie włosów;
  • włosy zniszczone czynnikami chemicznymi i mechanicznymi.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

2 Responses

  1. bardzo ciekawy artykuł, chociaż z racji, że przez pewien czas miałam ogromny problem ze skórą głowy jestem obeznana w temacie 🙂

  2. Świetny artykuł. Muszę się zaopatrzyć w kolagen, bo ostatnio nadmiernie wypadają mi włosy, a wyniki mam bardzo dobre :/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *