
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Kwas askorbinowy (witamina C) stanowi jeden z najważniejszych związków witaminowych odpowiedzialnych za prawidłową kondycję organizmu. Ze względu na właściwości antyoksydacyjne zapobiega chorobom serca, naczyń krwionośnych, a także uczestniczy w neutralizacji reaktywnych form tlenu.
W terapiach leczniczych wykorzystuje się różnego rodzaju produkty z kwasem askorbinowym. Duże znaczenie ma rodzaj schorzenia, ponieważ to ono warunkuje drogę podania witaminy C. Związek ten może występować w różnych postaciach m.in. tabletkach, ampułkach, kapsułkach, drażetkach, a także w formie płynu czy roztworu.
Preparaty z kwasem askorbinowym przyjmuje się w przypadku przeziębienia oraz ogólnego osłabienia organizmu. Ponadto zaleca się ich stosowanie osobom z chorobą Mollera-Barlowa, a także w chorobach autoimmunologicznych tj. małopłytkowość. Korzystny wpływ witaminy C zauważa się podczas przyjmowania jej w zespole nabytego upośledzenia odporności AIDS, wirusowego zapalenia wątroby oraz w przypadku innych chorób zakaźnych.
Warto podkreślić, że kwas askorbinowy wykorzystuje się również w terapii leczenia uszkodzeń rogówki oka oraz zmętnienia soczewki u osób starszych.
Niedostateczna ilość kwasu askorbinowego przyczynia się do zaburzeń w syntezie kolagenu w ścianach naczyń krwionośnych, objawia się bólami w stawach, mięśniach, kruchością naczyń krwionośnych oraz apatią. Zaś długotrwały deficyt witaminy C przyczynia się do rozwoju szkorbutu (choroba objawiająca się krwawieniem wywołanym brakiem kolagenu w naczyniach krwionośnych).
Witamina C pełni ważną rolę w regulacji aktywności lizosomalnych fosfataz, które uczestniczą w metabolizmie proteoglikanów siarkowych. Kwas askorbinowy podawany jest również w leczeniu zaburzeń związanych z dysfunkcją fagocytów m.in. w zespole Chediak-Higashi. Ze względu na właściwości wzmacniające układ immunologiczny witamina C zalecana jest w terapii onkologicznej. Chroni przed rozprzestrzenianiem się zmian nowotworowych poprzez zagęszczanie tkanki łącznej znajdującej się wokoło nich. Największe efekty zauważa się w przypadku nowotworów gardła, jamy ustnej, przełyku, żołądka, piersi, płuc, jelita grubego oraz szyjki macicy.
Witamina C uczestniczy w dojrzewaniu układu nerwowego, zapobiega miażdżycy. Dodatkowo związek ten znajduje zastosowanie jako środek przy trudnym gojeniu się ran. Wspomaga uszczelnianie naczyń krwionośnych, przez co przyspiesza proces krzepnięcia krwi.
Zobacz również: Witamina C w kosmetologii.
Kwas askorbinowy (witamina C) odgrywa znaczącą rolę w przeciwdziałaniu oraz leczeniu wielu poważnych schorzeń. Warto również wspomnieć o korzystnych właściwościach witaminy C w kierunku jakim jest kosmetologia. Mając na uwadze wysoką skuteczność witaminy C należy pamiętać o jej regularnej suplementacji w codziennej diecie.
![]() |
BIO Acerola - naturalna witamina C
Bio Acerola to 100% naturalna witamina C, pozyskiwana z owoców wiśni Acerola. Rosną one na ekologicznej uprawie, gdzie zachowane są najwyższe standardy jakościowe.Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły