Kwas askorbinowy w lecznictwie

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Kwas askorbinowy (witamina C) stanowi jeden z najważniejszych związków witaminowych odpowiedzialnych za prawidłową kondycję organizmu. Ze względu na właściwości antyoksydacyjne zapobiega chorobom serca, naczyń krwionośnych, a także uczestniczy w neutralizacji reaktywnych form tlenu. 

Kwas askorbinowy w lecznictwie

Zastosowanie kwasu askorbinowego w lecznictwie

W terapiach leczniczych wykorzystuje się różnego rodzaju produkty z kwasem askorbinowym. Duże znaczenie ma rodzaj schorzenia, ponieważ to ono warunkuje drogę podania witaminy C. Związek ten może występować w różnych postaciach m.in. tabletkach, ampułkach, kapsułkach, drażetkach, a także w formie płynu czy roztworu.

Preparaty z kwasem askorbinowym przyjmuje się w przypadku przeziębienia oraz ogólnego osłabienia organizmu. Ponadto zaleca się ich stosowanie osobom z chorobą Mollera-Barlowa, a także w chorobach autoimmunologicznych tj. małopłytkowość. Korzystny wpływ witaminy C zauważa się podczas przyjmowania jej w zespole nabytego upośledzenia odporności AIDS, wirusowego zapalenia wątroby oraz w przypadku innych chorób zakaźnych.

Warto podkreślić, że kwas askorbinowy wykorzystuje się również w terapii leczenia uszkodzeń rogówki oka oraz zmętnienia soczewki u osób starszych.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Niedostateczna ilość kwasu askorbinowego przyczynia się do zaburzeń w syntezie kolagenu w ścianach naczyń krwionośnych, objawia się bólami w stawach, mięśniach, kruchością naczyń krwionośnych oraz apatią. Zaś długotrwały deficyt witaminy C przyczynia się do rozwoju szkorbutu (choroba objawiająca się krwawieniem wywołanym brakiem kolagenu w naczyniach krwionośnych).

Witamina C pełni ważną rolę w regulacji aktywności lizosomalnych fosfataz, które uczestniczą w metabolizmie proteoglikanów siarkowych. Kwas askorbinowy podawany jest również w leczeniu zaburzeń związanych z dysfunkcją fagocytów m.in. w zespole Chediak-Higashi. Ze względu na właściwości wzmacniające układ immunologiczny witamina C zalecana jest w terapii onkologicznej. Chroni przed rozprzestrzenianiem się zmian nowotworowych poprzez zagęszczanie tkanki łącznej znajdującej się wokoło nich. Największe efekty zauważa się w przypadku nowotworów gardła, jamy ustnej, przełyku, żołądka, piersi, płuc, jelita grubego oraz szyjki macicy.

Witamina C uczestniczy w dojrzewaniu układu nerwowego, zapobiega miażdżycy. Dodatkowo związek ten znajduje zastosowanie jako środek przy trudnym gojeniu się ran. Wspomaga uszczelnianie naczyń krwionośnych, przez co przyspiesza proces krzepnięcia krwi.

Zobacz również: Witamina C w kosmetologii.

Podsumowanie

Kwas askorbinowy (witamina C) odgrywa znaczącą rolę w przeciwdziałaniu oraz leczeniu wielu poważnych schorzeń. Warto również wspomnieć o korzystnych właściwościach witaminy C w kierunku jakim jest kosmetologia. Mając na uwadze wysoką skuteczność witaminy C należy pamiętać o jej regularnej suplementacji w codziennej diecie.

Bibliografia

  1. Winkler S., Kosmetologia Estetyczna, Charakterystyka kwasu askorbinowego w wyrobach kosmetycznych i produktach leczniczych, 6/2019.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *