Niacynamid

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Niacynamid (inaczej: witamina PP) to forma witaminy B3, zaliczanej do rozpuszczalnych w wodzie witamin z grupy B. Związek ten występuje powszechnie w żywności, choć wiele osób decyduje się na jego dodatkową suplementację. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu na każdym etapie życia.

niacynamid

Niacynamid – źródła

Niedobory witaminy B3 są na ogół rzadko spotykane, ponieważ występuje ona powszechnie w żywności zarówno pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Bogatym źródłem tego związku są m.in.:

  • mięso drobiowe i wieprzowe;
  • wątróbka;
  • jajka;
  • mleko;
  • sery;
  • ryby;
  • drożdże;
  • pełnoziarniste produkty zbożowe;
  • rośliny strączkowe;
  • otręby;
  • orzechy.

Znaleźć go można także w algach, takich jak Spirulina czy Chlorella. Witamina B3 może być w niewielkim stopniu syntezowana w organizmie człowieka, jednak dla pokrycia dziennego zapotrzebowania należy dostarczać ją wraz z dietą.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Niacynamid – działanie

Niacynamid jest prekursorem 2 kluczowych koenzymów: dinukleotydu nikotynoamidoadeninowego (NAD) oraz jego fosforanu (NADP). Koenzymy te biorą udział w ponad 50 reakcjach utleniania i redukcji w podstawowych dla organizmu procesach katabolicznych (glikoliza, cykl Krebsa) oraz w procesach anabolicznych (syntezie kwasów tłuszczowych, cholesterolu, hormonów sterydowych). Dodatkowo NAD uczestniczy w modyfikacji potranslacyjnej białek, regulacji stężenia jonów wapnia, sygnalizacji międzykomórkowej i w mechanizmach naprawy DNA. Udowodniono, że wpływa na właściwy poziom cholesterolu we krwi. Może zatem przyczyniać się do zachowania zdrowia układu sercowo-naczyniowego. Ponadto pomaga w redukowaniu stanów zapalnych jamy ustnej oraz skóry, a także wspiera prawidłowe funkcjonowanie mózgu i obwodowego układu nerwowego.

Niacynamid w kosmetologii

Jest silnym antyoksydantem, neutralizuje szkodliwe działanie wolnych rodników na skórę, zapobiega uszkodzeniom wywołanym stresem oksydacyjnym. Z tego względu jest częstym składnikiem kosmetyków zwłaszcza do pielęgnacji cery dojrzałej, cery suchej i cery problematycznej. Ze względu na działanie antybakteryjne i przeciwzapalne zmniejsza widoczność trądziku i chroni przed powstawaniem zaskórników. Pory skóry stają się mniej rozszerzone, a skóra bardziej jednolita kolorystycznie. Niacynamid reguluje również produkcję sebum oraz wspiera właściwą czynność płaszczu hydrolipidowego skóry.

Warto wspomnieć o wpływie niacynamidu na syntezę kolagenu – jednego z najważniejszych białek budulcowych organizmu. Jego niedobór skutkuje problemami z układem ruchowym, ale także przyspiesza ogólne procesy starzenia się skóry i prowadzi do pojawiania się zmarszczek i utraty jędrności cery. Dzięki wpływowi na produkcję kolagenu niacynamid opóźnia procesy starzenia się nie tylko w kontekście walki z wolnymi rodnikami tlenowymi.

Przy cerze trądzikowej i problematycznej najbezpieczniejsze będzie wybranie takiego produktu, który ma w swoim składzie od 0,5% do 5% tego składnika. Osoby bez tego typu problemów mogą sięgać po kosmetyki zawierające powyżej 5% niacynamidu. Takie kosmetyki powinno się stosować trzy razy w tygodniu, jako element świadomej pielęgnacji każdego rodzaju cery. Warto pamiętać, że witamina B3 może wywoływać rozszerzenie naczyń krwionośnych, co skutkuje chwilowym zaczerwienieniem skóry. Objaw ten przemija samoistnie już po kilku chwilach. Aby efekt stosowania omawianego związku był jeszcze większy, najlepiej łączyć go z kwasem hialuronowym oraz z witaminą C.

Bezpieczeństwo niacynamidu

Niacynamid uznawany jest za związek bezpieczny także dla kobiet w ciąży czy karmiących piersią. Praktycznie nie ma przeciwwskazań do jego suplementacji bądź stosowania kosmetycznego. Ostrożność powinny zachować jedynie osoby ze skórą bardzo wrażliwą – najlepiej, aby stosowały one niskie stężenia niacynamidu bądź przed użyciem wykonały próbę uczuleniową na zgięciu łokcia. W celach kosmetycznych nie powinno się ponadto łączyć tego związku z następującymi kwasami: alfa-hydroksykwasy (np. kwas glikolowy, kwas mlekowy), beta-hydroksykwasy (kwas salicylowy).



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Gryszczyńska A., Witaminy z grupy B – naturalne źródła, rola w organizmie, skutki awitaminozy, Postępy Fitoterapii, 4/2009.
  2. Lizoń M., Bieżanowska-Kopeć R., Leszczyńska T., Bodziarczyk I., Zawartość witamin z grupy B w całodziennych racjach pokarmowych młodzieży gimnazjalnej, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 6/2007.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *