Trądzik krostkowy

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Trądzik krostkowy jest jedną z postaci trądziku, charakteryzującą się typowymi krostami na skórze. Mogą one przekształcać się w ropne wypryski, w konsekwencji czego powstają stany zapalne, blizny i przebarwienia. Skóra pokryta krostami wymaga szczególnej, codziennej pielęgnacji, którą dobiera dermatolog bądź kosmetolog. Uzupełniająco warto zmodyfikować dietę oraz regularnie uczęszczać na odpowiednio dobrane zabiegi w gabinecie kosmetologicznym.

Trądzik krostkowy

Trądzik krostkowy – przyczyny

Bezpośrednią przyczyną trądziku jest nadprodukcja sebum przez gruczoły łojowe. Sebum jest wydzieliną potrzebną przede wszystkim do ochrony skóry przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi (wiatr, promieniowanie UV, mróz itd.). Nadmiar sebum prowadzi jednak do zatkania gruczołów łojowych, w których gromadzi się tłuszcz, bakterie oraz brud. W efekcie rozwija się stan zapalny obserwowany jako zmiany trądzikowe. Najczęściej trądzik krostkowy (i wiele innych postaci) rozpoznaje się u chłopców w okresie dojrzewania, ponieważ nadprodukcja sebum zwykle bywa konsekwencją nagłych i gwałtownych zmian w gospodarce hormonalnej. Również z tego względu nasilenie zmian trądzikowych obserwuje się u osób z zaburzeniami endokrynologicznymi, a także u kobiet w ciąży, podczas miesiączki i w okresie menopauzy. Innymi czynnikami ryzyka trądziku są:

  • nieodpowiednia pielęgnacja skóry, zwłaszcza unikanie złuszczania martwego naskórka i niedokładne oczyszczanie skóry po całym dniu;
  • stosowanie błędnie dobranych kosmetyków do potrzeb własnej skóry;
  • przesuszanie skóry, zwłaszcza poprzez częste i długotrwałe opalanie się bądź korzystanie z solarium;
  • palenie papierosów i nadużywanie alkoholu;
  • dieta bogata w cukry proste, tłuszcze zwierzęce, żywność zmodyfikowaną;
  • niski poziom nawodnienia organizmu;
  • przewlekłe choroby dermatologiczne;
  • silny lub długotrwały stres.

Pod uwagę należy wziąć również uwarunkowania genetyczne. Niektóre osoby mają rodzinną tendencję do pojawiania się trądziku krostkowego, jednak w ich przypadku zwykle ma on charakter krótkotrwały, rozwija się w okresie dojrzewania i ustępuje samoistnie bez dodatkowego leczenia po ustabilizowaniu gospodarki hormonalnej.

Zobacz również: Trądzik młodzieńczy.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Trądzik krostkowy – objawy

Rzadko kiedy obserwuje się izolowaną postać krostkową trądziku. Najczęściej pojawia się trądzik grudkowo-krostkowy, czyli połączenie w obrazie klinicznym krostek oraz większych grudek. W przeciwieństwie do krost, grudki ustępują bez pozostawienia blizn na skórze. Wykwitami może być zajęta twarz, klatka piersiowa i plecy, a nierzadko także całkiem inne części ciała (pośladki, a nawet kończyny czy owłosiona skóra głowy).

Mianem krost opisuje się wykwity pierwotne wyniosłe ponad powierzchnię skóry, od początku swojego rozwoju wypełnione treścią ropną. U osób dorosłych krosty w przebiegu trądziku często lokalizują się podskórnie, przez co są bolesne i twarde, bardzo trudne do usunięcia. Z tego względu ustępują z pozostawieniem blizn i przebarwień. Krosty mogą mieć różną wielkość, ich pojawienie się zwiększa przy tym ryzyko zapalenia mieszków włosowych w okolicy. Pojedyncze zmiany utrzymują się na skórze 3-6 tygodni, po czym ustępują. Jeśli jednak wciąż istnieją czynniki ryzyka, w między czasie w zupełnie innym miejscu tworzą się nowe krosty.

Trądzik krostkowy – leczenie

Podstawą leczenia jest codzienna pielęgnacja skóry. Należy ją oczyszczać rano i wieczorem przy użyciu delikatnych żeli i płynów mineralnych. 1-2 razy w tygodniu należy złuszczać martwy naskórek za pomocą peelingów enzymatycznych, po czym nakłada się maskę intensywnie nawilżającą. Dobrze sprawdza się również oczyszczanie skóry metodą OCM, z wykorzystaniem oleju z czarnuszki. Codziennie warto stosować kremy nawilżające, zaś wychodząc na intensywne słońce aplikuje się kremy z filtrem UV.

Poza pielęgnacją skóry ważna jest farmakoterapia, czyli stosowanie leków przepisanych przez dermatologa. Zwykle są to maści lub żele do stosowania punktowego, które aplikuje się bezpośrednio na krosty. Największą popularnością cieszą się maści ichtiolowe, maści cynkowe oraz pasty z kwasem salicylowym.

Odnośnie stylu życia, konieczne jest unikanie palenia papierosów, słodyczy i żywności przetworzonej, ponieważ znacznie nasilają one stany zapalne w organizmie i tym samym objawy trądziku. Warto dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu (przynajmniej 1,5 l wody dziennie) oraz suplementację kolagenu i kwasu hialuronowego. Suplementy te są bezpieczne również dla młodzieży w okresie dojrzewania. Chlorella natomiast wykazuje silną zdolność oczyszczania organizmu z toksyn, co również może poprawić kondycję skóry przy wszelkich problemach dermatologicznych. Dieta powinna być bogata w probiotyki, NNKT, minerały i witaminy.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Janda K., Chwiłkowska M., Trądzik pospolity – etiologia, klasyfikacja, leczenie, Annales Academiae Medicae Stetinensis, 2/2014.
  2. Wilusz-Ludwiczak K., Kuchciak-Brancewicz M., Czyż A., Lesiak A., Trądzik chorobą zapalną, a nie bakteryjną, Forum Dermatologicum, 3/2019.
  3. Szepietowski J., Kapińska-Mrowiecka M., Kaszuba A., Langner A., Placek W., Wolska H., Matusiak Ł., Trądzik zwyczajny: patogeneza i leczenie, Przegląd Dermatologiczny, 99/2012.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *